Klausimas. Menopauzė prasidėjo 42-ejų. Niekada nerūkiau, neturėjau jokių lėtinių ginekologinių ligų, antsvorio, giminėje tokių ankstyvų menopauzės atvejų nebuvo, todėl šitai labiau linkusi sieti su nuolatiniu stresu - studijos, mokslai naktimis, vėliau - ir keičiamas darbas.
Menopauzės simptomai smarkiai nevargina, tik vis kartojasi galvos skausmas, kurio anksčiau niekada nebuvo.
Dingus menstruacijoms šeimos gydytojos ir ginekologų teiravausi apie pakaitinę hormonų terapiją. Visi buvo prieš tokį sprendimą, nes dabar didelių nemalonumų nejaučiu, niekuo nesergu.
Bet aš norėčiau kiek galima atitolinti ir osteoporozę, ir kitus susirgimus, laikomus menopauzės draugais. Noriu senti vėlai, gyventi ilgai; visi mano protėviai ilgaamžiai.
Labai laukčiau patarimo, kaip toliau elgtis - atsidavus į likimo rankas laukti (gal po 10 metų, kai mano bendraamžėms tik prasidės menopauzė, mane jau lydės ankstyva senatvė su visom jai būdingomis ligomis) ir susitaikyti? Ar kovoti? Ir kokiais tada būdais, jei medikai, į kuriuos kreipiausi, mano, kad tie būdai duoda daugiau žalos nei naudos. Kuo tikėti - straipsniais, gražiai rašančiais apie galimybę atitolinti menopauzės nulemtus per ankstyvus susirgimus, ar gydytojais, teigiančiais, kad ta galimybe naudotis nereikia? Rasa, 45 m.
Atsako Vilniaus Centro poliklinikos Moterų klinikos vedėja, gydytoja ginekologė Elektra Temberienė
Ankstyva menopauzė, kuri paveldima genetiškai, laikoma ta, kuri prasideda nuo 35 m. Jūsų atveju tai nėra labai ankstyvos menopauzės pavyzdys.
Sprendimą dėl pakaitinės hormonų terapijos turi priimti jus gydantis gydytojas ginekologas. Jis įvertins jūsų sveikatos būklę, jūsų savijautą, kūno svorį, kitus esamus susirgimus ir priims sprendimą dėl pakaitinės hormonų terapijos.
Pradėti šią terapiją ar atidėti ją vėlesniam laikui – tai nėra diskusinis klausimas, tai gydytojo kompetencijos klausimas, kurį jis priima įvertinęs daugelį sveikatos parametrų. Svarbiausia, kad turėtumėte gerą kontaktą su gydytoju, juo pasitikėtumėte.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.