Į reorganizacijoms nusiteikusių Alytaus politikų akiratį pateko Pirmajame Alytuje veikiantis Pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Jį planuojama prijungti prie Alytaus poliklinikos. Centro darbuotojai, apie tokius ketinimus sužinoję iš alytusplius.lt portalo, pareiškė kategoriškai prieštaraujantys prijungimui.
Jie savivaldybei surašė raštą, kuriame išdėstė savo poziciją ir patvirtino ją parašais.
„Pareiškiame, kad kategoriškai tam prieštaraujame. Mums nesuprantami įstaigos prijungimo motyvai bei priežastys. Alytaus miesto Pirminės sveikatos priežiūros centras dirba savarankiškai nuo 2000 metų. Per visą gyvavimo laikotarpį įstaigos rezultatai yra teigiami. Miesto savivaldybė šios įstaigos veiklos nefinansuoja. Iš Alytaus miesto savivaldybės yra gautas 29 eurų finansavimas.
Šios įstaigos veikla, teikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis gyventojai yra patenkinti, skundų nėra. Pirminės sveikatos priežiūros centre sudarytos darbo sąlygos, atlyginimai ir kiti dalykai mus tenkina, atitinka lūkesčius.
Darbuotojų kaitos praktiškai nėra. Kai kitose įstaigose trūksta medikų, jie reiškia nepasitenkinimą darbo užmokesčiu, mikroklimatu darbo vietoje, mūsų įstaigoje netrūksta darbuotojų, mes esame patenkinti savo darbo vieta“, - teigiama PSPC darbuotojų rašte.
O savivaldybės tarybos komitetams jau pateiktas svarstyti sprendimo projektas dėl sutikimo reorganizuoti Alytaus miesto Pirminės sveikatos priežiūros centrą nuo kitų metų vasario prijungiant jį prie miesto poliklinikos.
Reorganizavimo tikslu įvardijamas siekis racionaliai naudoti privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas ir teikti aukštesnės kokybės sveikatos priežiūros paslaugas.
„Reorganizacija daugiausia liestų ne medicininę dalį, o administraciją. Įstaiga tikrai maža ir administraciją, kad ir nedidelę, išlaikyti reikalauja išlaidų, o prijungus prie poliklinikos būtų galima sutaupyti kažkiek pinigų“, - sakė Alytaus miesto savivaldybės gydytoja Jovita Katkauskaitė.
PSPC administracija – tai puse etato dirbanti direktorė, kurios atlyginimas „ant popieriaus“ yra 686 eurai, ir buhalterė, kurios atlyginimas – 956 eurai.
Tad per mėnesį būtų sutaupyta apie 1600 eurų.
Jokių nusiskundimų ar nepasitenkinimo šios įstaigos veikla nėra. Tą patvirtino ir savivaldybės gydytoja J. Katkauskaitė. „Nusiskundimų dėl įstaigos veiklos neturime, iš gyventojų nepasitenkinimo tikrai nėra, įstaiga dirba efektyviai, jie tą įrodė ir pateikę finansinę praėjusių metų ataskaitą. Ir pacientų prisirašiusių skaičius padidėjo“, - kalbėjo J. Katkauskaitė.
Bet apjungus į vieną įstaigą būtų galima pasiekti didesnio efektyvumo, įstaigai atsirastų galimybė daugiau dalyvauti europiniuose projektuose. Tokius argumentus dėsto sprendimo iniciatoriai.
Siūlymas reorganizuoti sveikatos priežiūros įstaigų tinklą, prijungiant PSPC prie poliklinikos, nuskambėjo savivaldybės tarybos Investicijų, ekonomikos ir biudžeto komitete. Šio komiteto pirmininkas Aurelijus Jaruševičius yra ne vieno su reorganizacija susijusio pasiūlymo autorius. Itin audringos alytiškių, ypač švietimo bendruomenės, reakcijos sulaukė jo siūlymas dėl miesto mokyklų tinklo pertvarkos, vėliau – dėl klasių komplektų mokyklose ir mokinių skaičiaus klasėse ribojimo.
Paklausta, ar siūlymas prijungti PSPC prie poliklinikos nebus didesnės reorganizacijos miesto sveikatos priežiūros sistemoje pradžia, J. Katkauskaitė patikino: ne. „Tai yra savivaldybei pavaldi mažiausia sveikatos priežiūros įstaiga. Kitokių sumanymų dėl kitų įstaigų sujungimo nėra“, - teigė savivaldybės gydytoja.
Ji pastebėjo, kad reorganizacija tiek švietimo įstaigose, tiek sveikatos įstaigose vyksta visoje šalyje. „Kaune prieš mėnesį nuspręsta sujungti 5 poliklinikas. Mūsų sprendimas nėra toks grandiozinis“, - kalbėjo savivaldybės gydytoja.
Alytaus PSPC darbuotojai prisipažino, kad juos labiausiai suglumino žinios apie planuojamą įstaigos prijungimą netikėtumas.
„Mes nežinome jokių prijungimo argumentų. Gal viskas ir būtų gerai, bet mes nieko nežinome“, - sakė PSPC direktorė Jūratė Filatovienė..
Savivaldybės gydytoja J. Katkauskaitė paaiškino, kad visuomenės informavimo procedūros ir kiti su reorganizavimu susiję veiksmai prasidėtų tik tuomet, jei taryba pritartų dabar svarstomam sprendimo projektų dėl sutikimo prijungti vieną įstaigą prie kitos.
„Visos kitos procedūros prasidėtų po šito sprendimo, jeigu jis būtų priimtas: reorganizavimo sąlygų paruošimas, informavimo procedūros ir visa kita. Ir tik po to eitų galutinis sprendimas dėl reorganizavimo. Ar bus einama ta linkme, ar ne - atsakys politikai“, - kalbėjo J. Katkauskaitė.
Ji pabrėžė, kad net ir sutikus reorganizuoti įstaigą, ji toliau veiktų toje pačioje vietoje. „Tai visiškai nepaliestų medikų ir neturėtų įtakos pacientams, nes vieta nepasikeistų, paslaugos būtų teikiamos ten, kur buvo“, - kalbėjo savivaldybės gydytoja.
Sprendimo projektą dėl sutikimo reorganizuoti Alytaus PSPC svarsčiusiame savivaldybės tarybos Aplinkos ir plėtros komitete siūlymui nebuvo pritarta. Pritraimo nesulaukta ir Kultūros, švietimo ir sporto komitete. Galutinė visų politikų nuomonė šiuo klausimu paaiškės kitą savaitę vyksiančiame savivaldybės tarybos posėdyje.