Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Alkoholis, kava ir kasos vėžys – ar egzistuoja ryšiai?

2012-01-30 02:40:55

 Iki šiol atlikta daug tyrimų, siekiant nustatyti kasos vėžį sąlygojančius gyvenimo būdo ir mitybos faktorius, tačiau rezultatai prieštaringi. Neseniai pasirodė dvi naujos ir labai išsamios metaanalizės: vienoje nagrinėjama kavos, kitoje - alkoholio įtaka kasos vėžiui išsivystyti. 

 Rizikingi – 4 vienetai alkoholio 

Žilvinas Šukys. Redakcijos archyvo nuotr.

 Italų mokslininkų grupė išanalizavo dešimt didelės apimties tyrimų, siekdami išsiaiškinti, kaip alkoholio vartojimas veikia kasos vėžio išsivystymo riziką. Bendras tirtų pacientų ir kontrolinių asmenų skaičius siekė arti 20 tūkstančių. Palyginus visiškai alkoholio nevartojančius asmenis ir alkoholį vartojančius saikingai (iki 1 vieneto per dieną), skirtumų nenustatyta. Rizikos padidėjimas pastebėtas asmenims, kurie vartojo vidutinius ir didelius alkoholio kiekius. Jau 4 vienetai per dieną padidino kasos vėžio riziką, o vartojant 9 ir daugiau vienetų kasos vėžio rizika išaugo net iki 60 procentų.

Jau ilgus metus diskutuojama ir apie kavos poveikį šiai mirtinai ligai išsivystyti. Dar 1980 metais Didžiojoje Britanijoje atliktas tyrimas parodė galimą asociaciją tarp suvartojamos kavos kiekio ir kasos vėžio. Italų mokslininkai apibendrino daugiau nei 50 atliktų tyrimų rezultatų, siekdami išsiaiškinti šią priklausomybę.

Iš viso šiuose tyrimuose dalyvavo beveik 11 tūkstančių kasos vėžiu sergančių pacientų. Pirmuosiuose tyrimuose nustatyta padidėjusi kasos vėžio tendencija kavą vartojantiems asmenims, tačiau atsižvelgus ir į kitų rizikos faktorių, pavyzdžiui, rūkymo, įtaką kasos vėžiui išsivystyti, nenustatyta asociacijos tarp suvartojamos kavos kiekio ir šios ligos. Priklausomybės nerasta netgi tiriant labai daug kavos suvartojančius asmenis.

Apibendrindami analizės rezultatus mokslininkai teigia, jog ankstesnės studijos, tyrusios kavos poveikį kasai, greičiausiai pateikė iškreiptus rezultatus, kadangi nebuvo atsižvelgta į kitus rizikos faktorius, visų pirma - rūkymą.

 Alkoholis žaloja kasos ląsteles

 Gastroenterologo Žilvino Šukio aiškinimu, alkoholis – svarbiausias faktorius susirgti lėtiniu kasos uždegimu, iš kurio vėliau gali išsivystyti ir kasos vėžys. „Alkoholis ir tiesiogiai veikia kasos ląsteles, ir sukelia spazmus bei kasos sulčių sąstovį, jos aktyvuojasi bei sukelia uždegimą, - aiškino gydytojas. – Ypač neigiamai kasą veikia alkoholis kartu su riebiu maistu“.

Kalbėdamas apie kavos poveikį kasai, Ž. Šukys pabrėžė, kad kasos vėžį ji sukelia kartu su rūkymu. „Alkoholis ir rūkymas – moksliškai įrodyti ir neginčytini rizikos faktoriai. Keli klinikiniai tyrimai atskleidė, kad tie rūkoriai, kurie vartoja daug kavos, turi žymiai didesnę riziką susirgti kasos vėžiu, - sakė portalo pašnekovas. – Tačiau kavą vartojantiems nerūkantiems žmonėms sumažėja rizika susirgti kepenų vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Yra daug duomenų, kad pupelių kava teigiamai veikia žmogaus sveikatą, tačiau neįrodyta, kad vien kava sukeltų kasos vėžį“.

Dietologė Žana Antonova antrino gastroenterologui, kalbėdama apie alkoholio poveikį: „Veikiant alkoholiui kasos audinio struktūra tiesiog išyra, neigiamai kasą veikia ir riebus maistas“, - sakė gydytoja.

Standartinis alkoholio vienetas, kaip aiškino dietologė, yra 10 g gryno spirito. Maždaug tiek jo yra vienoje taurėje (150 g) vyno, vienoje taurelėje (40 g) stipraus alkoholinio gėrimo arba viename mažame bokale (330 g) lengvo alaus.

 vlmedicina.lt

 Šaltiniai:

Lucenteforte E. et al. Alcohol consumption and pancreatic cancer: a pooled analysis in the International Pancreatic Cancer Case–Control Consortium (PanC4). Annals of Oncology 23: 374–382, 2012

Turati F. et al. A meta-analysis of coffee consumption and pancreatic cancer. Annals of Oncology 23: 311–318, 2012

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų