Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Adenoidų šalinimas vaikams nesumažina kvėpavimo takų infekcijų skaičiaus(1)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2011-09-14 20:44:55

Vaikas dažnai serga viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Dažnų infekcijų priežastis – adenoidai. Otorinolaringologas diagnozuoja  juos ir pataria: reikia operuoti. Gana pažįstama situacija, ypač tiems, kurie augino arba augina mažamečius vaikus.

Naujausia studija, kurią atliko olandų specialistai, pateikė atsakymą į šį klausimą. Studijos išvadose teigiama, kad jei vienintelė adenoidų pašalinimo priežastis yra viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, operacija nesumažina šių infekcijos skaičiaus. Laikui bėgant šių infekcijų mažėjo savaime ir mažėjo vienodai abiejose grupėse: ir tiems vaikams, kurie buvo operuoti, ir tiems kurie nebuvo operuoti.

Indrė Būtienė. Redakcijos archyvo nuotr.

 Olandų mokslininkų grupė, vadovaujama G.H. Schilder, savo rezultatus paskelbė naujausiame  “British Medical Journal” numeryje.

 Į studiją buvo įtraukta 111 vaikų, kurių amžius buvo 1-6 metai ir kurie dažnai sirgo viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Pusei iš jų buvo atlikta adenoidų pašalinimo operacija, kiti buvo aktyviai stebimi (stebėjimo grupė).

 Vaikai buvo stebimi 24 mėnesius.Iki įtraukimo į studiją operuotųjų vaikų grupėje vienas vaikas per metus kvėpavimo takų infekcijomis vidutiniškai sirgo  9,39, stebėjimo grupėje - 9,22 karto. Po dvejų metų šie skaičiai buvo 6,55 ir 6,17 – tai yra, jie išliko beveik vienodi.

 Tyrimo metu buvo pastebėta, kad ne tik nesiskyrė viršutinių kvėpavimo takų susirgimų skaičius grupėse, bet taip pat abiejose grupėse nesiskyrė tikimybė sirgti viduriniosios ausies uždegimu, nesiskyrė operuotų ir neoperuotų vaikų darželio ar mokyklos lankomumo statistiniai rodikliai, taip pat nesiskyrė gyvenimo kokybės parametrai

 Su išvadomis sutinka

 Gydytojas otorinolaringologas Dainius Guzevičius “Vakarų Lietuvos medicinai” sakė visiškai sutinkąs su studijos išvada, kad adenoidų pašalinimas tik dėl viršutinių kvėpavimo takų infekcijų, tų infekcijų nesumažina.

 “Šių infekcijų dažnis labiau priklauso nuo imuninės sistemos būklės, vaiko priežiūros, mitybos, ir pan.; o adenoidus šalinti rekomenduojama esant kitoms indikacijoms”, - teigė jis.

Dainius Guzevičius. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Indikacijos adenoidotomijai, - informavo D. Guzevičius, -  yra sutrikęs alsavimas nosimi, kada vaikas naktį miega išsižiojęs, nosytė lyg ir “švari”, tačiau balso skambesys vis tiek nosinis, pablogėja klausa sutrikus ausies trimito funkcijai. Gydytojas otorinolaringologas apžiūrėdamas gali matyti įtrauktus ausų būgnelius, gleivių “kamštį” ar išvešėjusį limfoidinį audinį nosiaryklėje. Vėliau gali kisti veido forma, vystytis netaisyklingas dantų sąkandis.

 Operacija gali ir padėti

 „Tyrimų apie adenoidus ir jų gydymo būdus yra atlikta pakankamai daug, tačiau iki šiol nėra pasiekto bendro tarptautinio susitarimo, kada jau reikėtų šalinti juos, kada dar verta laukti. Deja, vien remiantis šiame straipsnyje pateiktais duomenimis pasakyti, kad adenoidų šalinimas yra neveiksmingas, negalima (pirmiausia todėl, kad tiriamųjų skaičius yra pernelyg mažas – tik 111 vaikų), - savo požiūrį „Vakarų Lietuvos medicinai“  išsakė vaikų ligų gydytoja Indrė Būtienė.

 Viršutinių kvėpavimo takų infekcijos yra labai dažnos, ypač tarp darželinio amžiaus vaikų. Pagal pateikiamus duomenis, tokio amžiaus vaikų sergamumo viršutinėmis kvėpavimo takų ligomis vidurkis (t. y. norma) yra  9 kartai per metus, net ir nesant adenoidų išvešėjimo. Iki 4 metų imunitetas tik formuojasi ir todėl vaiko organizmas nėra atsparus virusinėms infekcijoms, - informavo I. Būtienė.

 Ji paaiškino, jog adenoidai yra padidėjusios nosiaryklės limfinio audinio išaugos ir jų atsiradimą gali skatinti tiek  infekcinės (virusinės, bakterinės), tiek ir alerginės ligos (todėl svarbu atlikti alerginius mėginius). Išvešėjusi, paburkusi gleivinė yra kaip atviri „vartai“ virusinei ar bakterinei  infekcijai, tad kartais jų pašalinimas gali kiek sumažinti infekcijų skaičių.

 „Vis dėlto, esant dideliems adenoidams, yra didelė rizika pasireikšti komplikacijoms. Išvešėję adenoidai gali apsunkinti kvėpavimą pro nosį, todėl vaikas dažniau kvėpuoja pro burną – tai gali turėti įtakos tinkamam sąkandžiui, sutrinka miegas ir kvėpavimas jo metu (vadinama miego apnėja). Taip pat gali pablogėti klausa, kadangi adenoidai gali sąlygoti skysčių susikaupimą vidurinėje ausyje. Pačiuose adenoiduose gali tūnoti lėtinė bakterinė infekcija, kas ir gali lemti dažnus susirgimus viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Tik įvertinus adenoidų dydį, komplikacijų riziką, alergijos buvimą, sprendžiama, ar šalinti  adenoidus“, - sakė vaikų ligų gydytoja.

 Jei vyrauja tik gleivinės išvešėjimas, nėra komplikacijų, pastaruoju metu kaip alternatyva operacijai (arba kai tėveliai atsisako operacinio gydymo), arba kaip pradinis gydymas vis dažniau rekomenduojama vartoti purškiamuosius kortikosteroidinius preparatus į nosį, kurie gan raiškiai sumažina gleivinės paburkimą ir išvešėjimą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų