Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Abejojama PSA - prostatos vėžio markerio - patikimumu

vlmedicina.lt | 2014-04-22 00:01:59

Prostatos specifinis antigenas (PSA) vėžio profilaktiniam patikrinimui JAV naudojamas vis rečiau.

PSA
Redakcijos archyvo nuotr.

Labiau žalingas nei naudingas?

Kritinis požiūris į PSA, kaip neįkainojamą prostatos vėžio indikatorių, atsirado tada, kai JAV Nepriklausoma ekspertų grupė ligų prevencijos klausimais (US Preventive Services Task Force -USPSTF) pateikė rekomendacijas, kuriose buvo pažymėta, kad rutiniškai atrankai naudojamas PSA yra labiau žalingas nei naudingas.

Buvo prognozuojama, kad oficialiai pateiktas požiūris į abejotiną PSA naudą turės įtakos klinikinei praktikai, tačiau niekas nenumanė, kad pasikeitimai bus tokie greiti ir žymūs.

Ypač greitai į rekomendacijas atsižvelgė gydytojai urologai, nors Amerikos urologų asociacija laikėsi konservatyvaus požiūrio į PSA vertę prostatos vėžio atrankai.

Labiausiai PSA verte abejoja akademinis urologų sluoksnis

Mokslininkai analizavo universitetinių, miesto ir rajono ligoninių ligos istorijas, kuriose PSA testas buvo skiriamas profilaktiniam patikrinimui dėl prostatos vėžio 2008-2012 metais.

Nustatyta, kad dažniausiai PSA testą skiria vidaus gydytojai - 64,9 proc., šeimos gydytojai – 23,7 proc., urologai - 6,1 proc. ir onkologai-hematologai -1,3 proc. Rečiau PSA skiria gydytojai urologai, dirbantys universitetinėse ligoninėse.

Pasitikėjimas PSA testu, naudojamu profilaktiniam patikrinimui, didėjo iki 2009 metų, kol du didelės apimties randomizuoti tyrimai JAV (N Engl J Med. 2009;360:1310-1319) ir Europoje (N Engl J Med. 2009;360:1320-1328) nustatė, kad testas reikšmingos naudos prostatos vėžio diagnostikai neturi.

Po šių klinikinių studijų ir USPSTF publikacijų visų subspecialybių gydytojai, išskyrus šeimos gydytojus, PSA markeriu pradėjo pasitikėti mažiau, taigi skirti pacientams rečiau.

Mokslininkai rūpinasi, ar naujas požiūris į plačiai taikytą PSA testą neturės skausmingų pasekmių-ar neaugs toli pažengusio prostatos vėžio atvejų skaičius, nedidės mirtingumas. Manoma, jog nesant naujo ir labiau patikimo prostatos vėžio markerio, tradicinės profilaktinės atrankos nereikėtų atsisakyti.

Oponentai teigia, kad nustačius mažą specifinio proteino dalį kraujyje, vėžys gali nepasireikšti per visą gyvenimą. Todėl radikalūs sprendimai gydant prostatos vėžį, vien atsižvelgiant į PSA, yra nepateisinami.

Šaltinis

J Urol. PublishedonlineDecember 14, 2013. Abstract


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų