Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Vienybėje su mirusiaisiais – per atmintį ir maldą

Dalia Šimkutė | Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-31 16:47:10

„Įvairių tautų žmonėms yra būdinga prisiminti mirusius. Tačiau svarbus klausimas – kaip, kokiu būdu juos paminėti, pagerbti? Man, kaip katalikui, teologui, tikrai atrodo nekaip, kai akcentuojame gėles ir žvakes, – juk tai tik simboliai“, - sako religinio ir politinio gyvenimo apžvalgininkas, rašytojas, vertėjas Tomas Viluckas. Vėlinių išvakarėse jis primena, jog svarbiausia – su mums brangiais žmonėmis vienytis ir maldoje.

Tomas Viluckas. Asmeninio archyvo nuotr.

Mirusieji – gyvi anapusybėje

Pasak religinio ir politinio gyvenimo apžvalgininko, rašytojo, vertėjo Tomo Vilucko, Vėlinės – tai atminties laikas, nes prisimenami tie, kurie jau išėję. „Žvelgiant iš krikščioniškosios perspektyvos, mirusieji yra gyvi Kristuje, o mes galime būti vienybėje su jais per atmintį, per maldą. Žvakutės simbolizuoja, kad Dievas yra šviesoje, mes, gyvieji, esame nuo tos Šviesos atskirti. Būdamas Dievas, jis savo malone teikia, palaiko gyvybę“, - aiškino pašnekovas.

T. Viluckas priminė, jog krikščioniškų švenčių minėjimo laikas ateina iš krikščioniškojo, iš romėniškojo kalendoriaus, tad jos yra bendros visiems katalikams. Tam tikros šventės, datos, papročiai yra bendražmogiški.

„Įvairių tautų žmonėms yra būdinga prisiminti mirusius. Tačiau svarbus klausimas – kaip, kokiu būdu juos paminėti, pagerbti? Man, kaip katalikui, teologui, tikrai atrodo nekaip, kai akcentuojame gėles ir žvakes, – juk tai tik simboliai. Atėję į kapus žmonės puola kalbėtis ar net bartis dėl ne vietoje padėtos žvakės. Gyvieji tokiu būdu nori parodyti – va, kaip gedime. Juk svarbiausia – už mirusius pasimelsti. Per maldą sudabartiname jų buvimą, tad svarbi tiek malda kapinėse, tiek šventosios Mišios už mirusiuosius, per maldą mintimis jungiamės su Dievu. Pagrindinė malda – Eucharistija, tai yra šventosios Mišios – padėka už Dievo meilę žmogui. Tose apeigose derėtų dalyvauti, pasimelsti su bendruomene, tai būdas būti kartu gyviesiems ir mirusiesiems Viešpaties akivaizdoje“, – dalijosi mintimis apžvalgininkas.

Pasak publicisto, mes turime tradiciją vienyti Visų Šventųjų ir mirusiųjų paminėjimą, nes tikime, kad mirusieji – tiek šventieji, tiek mūsų draugai, giminės vienijasi, todėl tikime ir prašome, kad per savo maldą mirusieji padėtų mums, gyviesiems.

Žinoma, anot rašytojo, jeigu yra paprotys per Vėlines su giminaičiais susirinkti, pasidalinti prisiminimais apie tai, kaip prieš mus gyvenusieji paveikė mūsų dabartį, tai yra nuostabu, skatina bendrystę, bet svarbu, kad tai netaptų pretekstu eiliniam „baliukui“.

Mes – ne Holivudo filmuose

Paklaustas, ar išties reikia tikėti iš prosenelių išgirstomis istorijomis, kad Vėlinių dieną vėlėms suteikta galimybė apsilankyti žemėje, tad negalima vakarais vieniems vaikštinėti, T. Viluckas atsakė, jog tai perduodama per atmintį, tai būdinga pagoniškajam, magiškajam pasaulėvaizdžiui, kai buvo tikima – mirusieji pas mus atkeliauja.

„Tačiau mes negyvename kaip Holivudo filmuose, kur numirėliai bastosi po pasaulį, tame nebūtų tvarkos, harmonijos. Jeigu ieškosime mirusiųjų ženklų čia, žemėje, galime patekti į vaizduotę, nereikia pompastikos, esminis mūsų bendrumas yra per Dievą, tad nepulkime į „magijas“, - patarė publicistas.

Jis pabrėžė, jog tie, kurie yra anapusybėje, yra Dievo malonėje, Aukščiausiojo malonė vienija mus – gyvuosius ir mirusiuosius. Jeigu mes, kaip krikščionys, tikime, kad esame pakrikštyti, tad turime tikėti ir tuo, jog po mirties keičiasi tiktai mūsų būvis, tad liekame kartu su mirusiaisiais.

Po mirties - šviesa

Kaip rašytojas mini Vėlines? T. Viluckas atsakė, jog kapinėse yra palaidotas ir brolis, ir artimų draugų, ir pažįstamų, tad juos aplanko, dalyvauja šventosiose Mišiose.

„Man svarbu kapinėse pabūti, pasimelsti, ten turi tvyroti tyla, susikaupimas. Jeigu oras gražus, mėgstu su žmona nueiti vakare, pasigrožėti šviesų jūra, po mirties mūsų laukia dar gražesnė, dar galingesnė Šviesa...“

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika dvasia
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų