Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Simonas Dailidė: „Darysiu viską, kad matyčiau sveiką ir blaivią Lietuvą“(1)

www.sveikuoliai.lt | 2012-05-02 10:33:47

Simonas Dailidė, 19 metų. Gimęs ir augęs Vilniuje. Mokosi profesinėje mokykloje. Tai ketvirta mokymosi įstaiga. Nuo 5 klasės nesimokė. Šiemet baigia profesinę mokyklą. Išbandęs alkoholį ir narkotikus, pridaręs galybę rūpesčių savo tėvams, šiandien jis propaguoja sveiką gyvenimo būdą ir tvirtai sako: darysiu viską, kas mano jėgose, kad prablaivinčiau Lietuvą!

Simonas Dailidė
Simonas Dailidė. Asmeninio archyvo nuotr.

Rūkyti pradėjau 5-oje klasėje. Būdavo, net naktimis, prieš eidamas miegoti, išlįsdavau pro langą parūkyti. Tada pabandžiau ir žolės, ir alkoholio. Nors alkoholio, aišku, kaip visose "normaliose" šeimose, gaudavau paragauti ir per šventes.

Buvau tikrai labai sunkus vaikas. Pastabos, socialinės pedagogės, auklėtojos, direktoriaus skambučiai, tėvų, vėliau policijos kvietimai į mokyklą. Išmetė iš pirmosios mokyklos (Baltupių vidurinė) 9-oje klasėje. Yra iš mokyklos išvežę ir policijos mašina, esu nakvojęs areštinėje. Tada tais pačiais metais išmetė ir iš kitos (Fabijoniškių vidurinės).

Neturėdamas kur eiti, ėjau mokytis internetu, teisingiau, už mane mokėsi mano tuo metu buvusi draugė. Galima sakyti, baigė keletą klasių už mane (taip, tai Lietuvoje įmanoma). Žodžiu, gyvenau kaip normalus jaunuolis. Man tai atrodė normalu.

Vasarą bus 4 metai, kai mano gyvenimo būdas pasikeitė 100 procentų.

Pokyčių pradžia

Iš esmės mano gyvenimą pakeitė 2009 m. Šventojoje vykusi sveikuolių stovykla, kurią organizavo Sigita Kriaučiūnienė, Dainius Kepenis ir Eligijus Valskis. O į tą stovyklą atvedė Dievo siųsta Jūratė Ačė. Buvau toli gražu ne iš tokių, kurie važinėtų į jogos stovyklas.... Po tos stovyklos jau viduje kažkas labai pasikeitė... Nuėjau į profesinę mokyklą - Vilniaus statybininkų rengimo centrą, kurį dabar ir baigiu. Bet dar per pertraukas vaikščiodavau rūkyti. Aš gi buvau „kietas“.

Pats kritinis lūžis buvo po dar vienos stovyklos Molėtuose. Tą pačią dieną po stovyklos buvo mano gimtadienis. Buvau pripildytas gerų emocijų, pozityvumo, o draugai gimtadienio vakarėlyje jau atrodė visai iš kito pasaulio. Tą vakarą į mane labai keistai žiūrėjo... Turėjau draugę, jai irgi viskas buvo labai keista ir neįprasta, kad aš nevartoju alkoholio ir nevalgau mėsos! Po visą vakarą ir naktį vykdyto spaudimo atsilaikiau neprigirdytas. Tiesiog dingo noras tai daryti.

Taigi, metęs alkoholį, pradėjau rūkyti žolę, tikinau save, kad tai geriau. Nes jei nebevartočiau nieko, reiktų keisti aplinką, draugus, rūkiau kiekvieną dieną: ryte prieš pamokas, per pietų pertrauką ir keletą kartų vakare. Esu ir platinęs. Ir taip gerus dvejus metus. Nežinau, iš kur atsirasdavo pinigų, bet visąlaik tam būdavo. Ir gerai žinau tą gyvenimą. Ir tą virtuvę. Bandžiau ir „įvairesnių“ su kompanija. Na, žodžiu, neišsiskirdavau.

Kai supratau, kad nieko čia nebus, nuėjau į dar vieną "Yes!" kursą, kurį vedė Jūratė Ramanauskaitė, ir pasakiau sau, kad mesiu rūkyti. Ir mečiau. Tada ir pradėjo keistis visi likę draugai - pažįstami... Dabar iš jų jau su niekuo nebendrauju... Keliai tiesiog išsiskyrė. Na, dar kartais pasišnekam su mane visą šį laikotarpį lydėjusia drauge. Nors sutinku buvusius draugus mokykloje, klasėje... Labai keistai į mane žiūri. Bet man gal tai net patinka.

Dabar gilinuosi į šią didelę problemą. Alkoholis, rūkymas tarp jaunimo yra labai populiarus ir populiarėja žaibišku greičiu...

 

Gyvenimo būdas dabar

Aš nenusprendžiau ir nepasirinkau tokio gyvenimo būdo. Jis pats pas mane atėjo ir mane pasirinko - ačiū jam, esu patenkintas ir dėkingas. Jis dar nėra visiškai toks, kokio norėčiau, ar galėtų būti ir tikrai bus ateityje.

Be abejo, nevalgau giminaičių, gyvūnų, iš dalies nevartoju narkotikų. Sakau iš dalies todėl, kad laikau narkotikais ir cukrų, ir „facebooką“, ir apskritai priklausomybę valgyti tiek, kiek mums nereikia. Na, o jei konkrečiau, tai nevalgau mėsos, kiaušinių, nevartoju alkoholio. Tai ateina savaime. Praktikuoju jogą, plaukioju, bėgioju, minu dviratį. Tai kasdienybė.

Priklausau NTAKK (Nacionalinė tabako alkoholio kontrolės koalicija), domiuosi atomine energetika, dalyvauju įvairiuose susitikimuose su dabar tapusiais mano gyvenimo dalimi „yoga reiveriais“. Mes fantastiškai leidžiame laiką, organizuojame šauniausiais Lietuvoje tautos pripažintus „YogaRave“ vakarėlius be narkotikų, alkoholio ir kitokios bjaurasties.

Jei nedirbu (neseniai įsidarbinau vegetariniame „Shiva chill" bare), einu į baseiną, būgnų pamokas, jogą, renku parašus dėl atominės elektrinės Lietuvoje referendumo, pradėjau labai domėtis Aivaro Lileikos pateikiama istorija, mūsų protėvių išmintimi, palikimu, ką jie mums palikę po nosimis, o mes to nematom, arba tiesiog gerai leidžiu laiką man suprantamu būdu.

Nutirpus sniegui į darbą važinėju dviračiu! Ne tik į darbą, visur! Dabar jau ir knygą pasiimu į rankas. Ir šiaip, galiu tiesiog sėdėti ir stebėti ateinantį pavasarį. Dalyvauju mitinguose, su NTAKK organizuojame piketus prieš alkoholio reklamą, ir darysiu dar viską, kas mano jėgose, kad prablaivinčiau Lietuvą!

Artimųjų reakcija į pokyčius

Mano mama jau daug metų domisi ir gyvena sveikai. Ji išvis dabar mažai ką ir bevalgo. Greit pereis į praninę mitybą. O sesė mano, kaip ir visas „normalus“ jaunimas, myli gyvūnus, valgo juos ir žino vienintelį būdą atsipalaiduoti - alkoholis. Tėvas taip pat.

Visiems buvo labai keista, bet dabar šeima jau pripratusi, kad aš toks. Mama džiaugiasi. Sesė pyksta, kai aš, kiekvieną kartą jai grįžus išgėrusiai, spaudžiu. kodėl ji geria. Ją tai labai nervina, o man tai patinka.

Mama, žinoma, džiaugiasi labai. Juk tiek problemų buvo per mane... Negrįžimas naktimis nieko nesakius, skambučiai, policija, skundai tėvų, kaimynų... Labiausiai gaila Mamos, kuri turėjo tiek iškentėt... Na, bet tikriausiai tai - karma (guodžiu save).

Bet apskritai kritikos buvo labai daug. Kritikos, įvairiausių komentarų, pasipiktinimų, nesupratusiųjų... Ką šiandien valgei? Kopūstą? Na, čia tokius klausimus užduoda „profkėje“. Ten žmonės net nėra girdėję apie tokius dalykus kaip sveikas gyvenimas ir kaip yra gyvenama sveikai. Manau, mano ir daugelyje kitų profesinių mokyklų nėra nė vieno abstinento-vegetaro.

O tie, kurie mano, kad sveikas gyvenimo būdas yra tik neteisingai mąstančiųjų pramanai, galėčiau pasakyti: "Gyvenkit, gyvenkit, kaip norit". Bet blaivybės metus (negerti metus) patarčiau pabandyti visiems. Pamatytumėt, kaip viskas keičiasi.. Kiek draugų turit... Labai įdomu!

Šventės ir laisvalaikis

Dabar mano aplinkiniai yra visi švenčiantys kaip ir aš. Galiu pasakyti, kad mes švenčiame tikrai linksmiau už visas mano švęstas šventes iki tol. Švenčiame nuoširdžiai ir labai linksmai. To nepapasakosi, bet manau, daug kas supranta, apie ką aš. Bet, žinoma, iki šių nuostabių žmonių teko švęsti ir su nemokančiais atsipalaiduoti: pila pila, traukia, uosto ir po gerų 2 valandų jau linksmi ir atsipalaidavę. Tai laikina. Ta būsena būna kokias 4 val., o po to pasireiškia kiti simptomai... Na, kai prisimeni, tai visiškas debilizmas, atsiprašau už žodį.

 

Šventes švenčiu. Šventė man yra kiekviena diena ir viskas priklauso nuo nusiteikimo.

Pagerėjo sveikata

Gydytojų nemėgau niekada. Nemėgstu ir dabar, pas juos nesilankau. Kažkokie jie nepatikimi man. Verslininkai.  Aš geriau išgeriu mamos padarytos žolelių arbatos su šventa liepos šakele.

Pirma, ką pastebėjau, tai dingo spuogai. Pagerėjo atmintis, sveiką protą atgavau... Kažkaip šviesiau galima žvelgti į gyvenimą...

Kai buvau aname fronte, atrodė, sveikai gyvenančių nėra. Kai dabar esu sveikame fronte, atrodo, tai labai populiaru ir visi tuo domisi. Nes visi draugai ir pažįstami tuo domisi. Na, bet realybė nuleidžia ant žemės atėjus į mano mokymosi įstaigą. Suprantu, kad to tikrai maža ir reikia tai skleisti plačiau.

www.sveikuoliai.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų