Pirmadienis, 2025.07.07
Reklama

Sergant cukriniu diabetu sunki hipoglikemija du kartus padidina demencijos riziką

vlmedicina.lt | 2013-08-26 00:01:00

Vyresnio amžiaus ligoniai, sergantys cukriniu diabetu ir dažnai kenčiantys nuo hipoglikemijos epizodų, kur kas labiau rizikuoja susirgti demencija, parodė neseniai paskelbto tyrimo duomenys.

Andrej Levinger
Andrej Levinger atkreipė dėmesį į tai, kad hipoglikemija dažnai išprovokuoja daug psichologinių problemų arba apsunkina jau esamas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Demencija – 20 proc. ligonių

Tyrime taip pat nustatytas uždaro rato efektas: pacientai, kenčiantys nuo kongnityvinių funkcijų sutrikimo, dažniau patiria hipoglikemines būkles, kurios savo ruožtu dar labiau pablogina smegenų funkcijas.

Iki šiol paskelbtų studijų duomenys buvo nevienareikšmiški, todėl atliktas didelės apimties tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 3000 ligonių nuo 70 iki 79 metų amžiaus. Iš visų tiriamųjų analizuoti beveik 800 pacientų, stebėtų 12 metų, duomenys.

Per tyrimo laiką beveik 20 proc. ligonių išsivystė demencija. Pacientų, kurie buvo gydomi ligoninėje dėl hipoglikemijos epizodų, demencijos rizika maždaug du kartus didesnė negu nepatyrusiųjų hipoglikemijos.

Hipoglikemijos simptomai

„Hipoglikemija - tai būklė, kada smegenų ląstelėms trūksta gliukozės, pagrindinės maisto medžiagos. Hipoglikemija būna kaip atskiras kasos funkcijos sutrikimas ir kaip cukraligės gydymo komplikacija vartojant tabletes arba insuliną“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino gydytojas endokrinologas Andrej Levinger.

Dar yra nesutariama, kokius skaičius galima laikyti hipoglikemijos pradžia, dažnai nurodomi skaičiai yra 2.8 -3.3 mmol/l. Nors kartais hipoglikemijos simptomai atsiranda esant cukraus kiekiui  kraujuje net 5-6 mmol/l. Tokia būklė vadinama neurohipoglikemija ir atsiranda dėl smegenų ląstelių pripratimo prie aukšto cukraus kiekio kraujuje. „Juk visą laiką gaunant gerą algą gavus pirmą pensiją bet ką ištinka šokas - kaip pragyventi?“, – palygino endokrinologas.

Simptomai skirstomi į neurogeninius (alkio jausmas, ranku tremoras, silpnumas, šaltas prakaitas) ir neurohipoglikemijos: orientacijos sutrikimas, atminties, mąstymo, koordinacijos sutrikimas ir vėliau atsirandanti koma bei mirtis dėl smegenų pažeidimo.

Besikartojančios hipoglikemijos gali sukelti diabetinę encefalopatiją. Tai būklė, kliniškai labai panaši į demenciją, nors psichiatrai ne visada ją pripažįsta, - sakė A. Levinger.

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad hipoglikemija dažnai išprovokuoja daug psichologinių problemų arba apsunkina jau esamas: „Jausmas, kad tu gali staiga mirti, sukelia didelį baimės jausmą ir nepasitikėjimą savimi bei gydytojais. Žmogus pradeda daugiau valgyti, kad išvengtų hipoglikemijos, pradeda augti svoris, tad problema darosi dar sunkesnė. Labai svarbu surasti teisingus gydymo ir elgesio sprendimus, leidžiančius išvengti dažno hipoglikemijos pasikartojimo“.

Šaltinis

JAMA Intern Med. 2013, June 10

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gimdos miomos: keturios aktualijos, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris
Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląsteli...
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų