Trečiadienis, 2025.07.02
Reklama

Patirta prievarta keičia vaiko chromosomas

2012-04-27 15:09:05

Patyrę smurtą vaikai sparčiau sensta, suaugę daugiau serga ir jų gyvenimo trukmė, palyginti su bendraamžių, kurių vaikystė buvo laiminga, yra trumpesnė. Vaikystėje patirta prievarta palieka pėdsaką vaiko genuose: pakinta chromosomų (ląstelės branduolio dalis, kūnelis, kurio esminė dalis yra DNR, sujungta su histonais) dalys, o tai lemia rimtas sveikatos problemas ir gyvenimo trukmės sutrumpėjimą. 

© Fotolia.com

"ABC News" pranešimu, tokios išvados priėjo mokslininkų grupė iš Duke universiteto (JAV, Šiaurės Karolina). Jų darbas publikuotas žurnale "Molecular Psychiatry".

Prieš tai atliktų tyrimų metu buvo aptiktas ryšys tarp streso ir ląstelių pakitimo bei tokių ligų kaip diabetas bei senatvinė silpnaprotystė atsiradimo.

Duke universiteto mokslininkai pasinaudojo duomenimis, gautais per ilgalaikį tyrimą, skirtą nustatyti, kaip veikia žmogaus genetiką jį supanti aplinka.

Tyrime dalyvavo 1 100 britų dvynių porų; jos buvo stebimos nuo pat gimimo. Be informacijos apie mitybos racioną, šeimos pajamas, motinos buvo klausiamos, ar jų vaikai patyrė kokias nors prievartos formas - fizines bausmes, gąsdinimą, pavojų namuose ar už jų.

Mokslininkai išskyrė 236 vaikus, iš kurių pusė išgyveno bent vieną prievartos formą. Naudodami DNR mėginius, paimtus, kai jiems buvo 5 ir 10 metų, jie atliko genetinį tyrimą ir aptiko, kad patyrusių smurtą vaikų chromosomos pakitusios. Be to, buvo nustatytas akivaizdus ryšys tarp vaiko negatyvios patirties ir DNR pakitimų.

Mokslinio darbo autoriai daro išvadą, kad patyrę smurtą vaikai sparčiau sensta, suaugę daugiau serga ir jų gyvenimo trukmė, palyginti su bendraamžių, kurių vaikystė buvo laiminga, yra trumpesnė.

Be to, mokslininkai atkreipė dėmesį į aplinkybę, kad tiems vaikams, su kuriais buvo žiauriai elgiamasi iki penkerių metų (bet ne vėliau), kai jie sulaukė dešimties, pasireiškė nedidelis telomerų (struktūra, esanti chromosomų galuose) augimas. O štai vaikų, patyrusių prievartą nuo 5 iki 10 metų, DNR įvyko akivaizdus DNR galūnių dalių sutrumpėjimas.

Autoriai žada tęsti darbą ir planuoja vėl paimti iš eksperimente dalyvavusių vaikų, kuriems dabar jau po 18 m., DNR mėginius.

www.ve.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vasaros garsai: kurie naudingi, o kurie – pavojingi?
Ar teko mintyse barti kaimyną, kad šis nuo ankstyvo ryto burzgina žoliapjovę? O gal patys sulaukėte beldimo į duris su p...
Musė ant torto: kaip vabzdžiai gadina vasarą
Šių metų vasara pasižymi neįprastais temperatūrų šuoliais – iškart po vėsesnių dienų seka šiluma. Tokia orų kaita...
Atsipalaidavimas alkoholiu ir nelagaliomis psichoaktyviomis medžiagomis
Vasarą dauguma gyventojų skiria atostogoms, poilsiui, atsipalaidavimui nuo darbų ir kasdienių veiklų, laisvalaikiui konc...
Pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa
2025 m. liepos 1-ąją oficialiai pradeda veikti konsoliduota Valstybinė ligonių kasa (VLK), prie kurios prijungtos penkio...
Į vaistinę pajūryje –  apsinuodiję, nudegę ir namie pamiršę receptinius vaistus
Šiltasis sezonas Palangoje – ne tik poilsio ir atostogų metas, bet ir intensyviausias laikas vietinei vaistinei. V...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų