Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Nutukimui gydyti – botoksas

vlmedicina.lt | 2013-10-25 00:01:49

Nutukimas - auganti pasaulinė problema. Antsvoris vaidina svarbų vaidmenį sunkių susirgimų ir būklių, tarp jų - diabeto ir širdies bei kraujagyslių ligų, patogenezėje. PSO duomenimis, nutukimo gydymui kasmet išleidžiama 2-8 procentai visų sveikatos apsaugai skiriamų lėšų. 10-13 proc. visų mirčių skirtinguose ES regionuose įvyksta dėl nutukimo ir jį lydinčių ligų.

Nutukimas
© Fotolia.com

Alternatyva brangioms operacijoms?

Norvegų mokslininkai pateikė įdomius eksperimentų su pelėmis rezultatus. Jie pastebėjo, kad botokso injekcija į laboratorinių gyvuliukų skrandžio klajoklį nervą n. vagus sumažina svorį. Po injekcijos jie pradėjo mažiau ėsti ir per penkias savaites neteko 20-30 proc. svorio.

Botoksas yra botulino toksinas, kuris patekęs per virškinamąjį traktą, pvz., su sugedusiu maistu, gali sukelti paralyžių ar net mirtį. Dabar botoksas labiau žinomas kaip kosmetinė priemonė, lyginanti raukšles. Be to, jis vartojamas distonijai ir spazmams gydyti.

Botokso injekcija į n. vagus sukelia jo, o kartu ir dalies skrandžio raumenų paralyžių, dėl to maistas skrandžiu slenka lėčiau ir sumažėja alkio jausmas.

Kol kas eksperimentas vykdomas su laboratorinėmis pelėmis, tačiau neilgai trukus, technologiją palaiminus medicinos etikos komitetui, botokso injekcijomis bus gydomas žmonių nutukimas.

Antanas Lukošaitis
A. Lukošaitis pabrėžia, kad svorio augimas turi ryšį su nervų sistema. Asmeninio archyvo nuotr.

Specialistai mano, kad metodas taps gera alternatyva brangioms ir pavojingoms operacijoms, taikomoms patologinio nutukimo gydymui.

Nepritaria nei gydymui botoksu, nei operacijoms

Gydytojas neurologas, klinikinis fiziologas Antanas Lukošaitis visgi nesutinka, kad botulio toksinu reikėtų gydyti žmonių nutukimą. Kodėl? N. vagus inervuoja visą žarnyną, širdį ir plaučius, todėl pusės metų paralyžius gali atnešti daugiau žalos nei naudos. Eksperimentuoti su žmonėmis nebūtų gera mintis.

Esant svorio problemoms, - įsitikinęs neurologas ir fiziologas, - reikalingi kiti metodai. Ir toli gražu ne operacija – operacijos irgi nėra gerai.

„Pirmiausia nutukusiems žmonėms reikalinga gera psichoterapeuto arba neurologo konsultacija, nes svorio augimas turi ryšį su nervų sistema. Atkreipkime dėmesį, kad vieni žmonės nuo nervinės įtampos, padidėjusio jautrumo pradeda valgyti daugiau, tik maža dalis – nustoja valgyti. Svorio augimą gali sąlygoti ir sutrikusi kai kurių liaukų, kaip skydliaukė, funkcija, todėl reikia išsitirti pas endokrinologą. Taip pat reikalinga dietologo konsultacija dėl mitybos“, - pasakojo A. Lukošaitis.

Jis pataria atidžiau skaityti ir vaistų instrukcijas dėl jų pašalinio poveikio. Mat nemažai vaistų, kaip antidepresantai, trankviliantai, kai kurie medikamentai, gydantys epilepsiją ar širdies ligas, ilgą laiką vartojami hormoniniai preparatai, taip pat skatina svorio augimą.

Šaltinis

The Norwegian University of Science and Technology "Fighting fat with Botox." ScienceDaily, 4 Oct. 2013. Web. 12 Oct. 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų