Ketvirtadienis, 2025.07.17
Reklama

Naujovės leis trumpinti dantų protezavimo laukiančiųjų eiles

Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-10 09:35:07

Nuo lapkričio įsigalioja nauja dantų protezavimo tvarka, kuri pagerins paslaugų prieinamumą ir sumažins eiles laukiantiems dantų protezavimo, - informuoja Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Nuo šiol pensinio amžiaus, negalią turintys žmonės ir vaikai iki 18 metų galės gauti nemokamas dantų protezavimo paslaugas paprasčiau ir greičiau.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vedėjos Daivos Berūkštienės teigimu, šios naujovės aktualios tiems žmonėms, kurie turi teisę gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas dantų protezavimo paslaugas.

Nuo šiol išvadą, ar reikalingas dantų protezavimas, žmonėms pateikti galės ne tik tretinio, bet ir antrinio lygio gydymo paslaugas teikiančios įstaigos. Ši naujovė galioja tiems, kurių apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnis nei 12 mm aukščio.

„Iki šiol jiems, norint gauti gydytojų odontologų konsiliumo išvadą dėl dantų protezavimo, reikėjo vykti į Kauną arba Vilnių. Dabar to daryti nereikės, nes žmogus galės pasirinkti arčiau namų esančią gydymo įstaigą, pavyzdžiui, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ar kitame mieste, kuriame teikiamos antrinio ar tretinio lygio odontologinės paslaugos. Žmonėms bus paprasčiau gauti reikiamas gydytojų išvadas, specialiai nebereikės vykti toli, pagerės paslaugų prieinamumas“, – sako D. Berūkštienė.

Pasak jos, naujojoje tvarkoje numatyta, kad dantų protezavimo paslaugos turės būti suteiktos per 3 metus nuo tos dienos, kai teritorinė ligonių kasa (TLK) išrašė pažymą apie teisę gauti šias paslaugas nemokamai.

Nuo šiol bus griežčiau žiūrima ir į paslaugos atidėjimą – ją bus galima atidėti ne ilgiau nei vieneriems metams. Tuo atveju, jei žmogus bus atidėjęs paslaugą, jis dantis susiprotezuoti turės per 4 metus nuo tos dienos, kai TLK išrašė pažymą apie teisę gauti nemokamai šias paslaugas.

VLK duomenimis, kasmet daugėja vaikų, kuriems prireikia dantų protezavimo paslaugų (2014 m. tokių vaikų buvo 1917, o 2015 m. – jau 2313). Tad naujojoje tvarkoje buvo sugriežtinti reikalavimai vaikų dantų protezavimui – numatytos konkrečios ligos ir būklės, dėl kurių gali būti protezuojami vaikų dantys. Taip pat buvo numatytos ir technologijos, kuriomis bus protezuojami dantys vaikams.

Teigiamų pokyčių sulauks gyvenamąją vietą pakeitę žmonės. Iki šiol žmonės, deklaravę gyvenamąją vietą kitos TLK veiklos zonoje, būdavo įrašomi į laukiančiųjų dantų protezavimo eilės galą. Dabar šie žmonės į sąrašą bus įtraukiami pagal vienintelį kriterijų – prašymo įrašyti į laukiančių dantų protezavimo pateikimo datą.

„Dantų protezavimo dažniausiai laukia garbaus amžiaus žmonės, todėl būtų socialiai nejautru ir neteisinga juos įrašyti į kitos TLK sąrašą paskutiniu eilės numeriu. Ypač tokiais atvejais, kai žmogus eilėje jau yra laukęs 2–3 metus. Manome, kad ši naujovė yra ne tik socialiai teisinga, bet ir leis greičiau gauti reikiamas paslaugas“, – sako D. Berūkštienė.

Dar viena naujovė – kompensacijos už dantų protezavimo paslaugas grąžinimo tvarkoje. Pasitaiko atvejų, kai žmonės nenori laukti kelis metus eilėje. Tokiu atveju žmonės turi teisę šias paslaugas apmokėti savo lėšomis, o vėliau, atėjus jų eilei, gauti kompensaciją. Pagal naują tvarką, TLK šią kompensaciją galės pervesti ne tik į paslaugas gavusio paciento, bet ir į kito žmogaus sąskaitą. Taip nutarta, nes gana dažnai dantų protezavimo paslaugas apmoka ne pats pacientas, o kitas jam artimas žmogus.

Pensininkams ir negalią turintiems žmonėms kompensuojama iki 397,22 eurų suma. Kai kuriais atvejais (žmonėms, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm aukščio) kompensuojama iki 1222,20 eurų. Vaikams kompensuojama iki 1222,20 eurų, bet ne daugiau nei buvo faktinės išlaidos. 2015 m. vidutinės išlaidos vienam pacientui sudarė apie 357 euro, t. y. vidutiniškai apie 6 proc. didesnės dantų protezavimo išlaidos nei 2014 m. (337 eurų).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmoji Lietuvoje dvyniams pritaikyta Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palata
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje atidaryta jau trečioji Šeimos ir nauj...
Infrastruktūros viziją kuria su tarptautiniais ekspertais
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda strateginį plėtros etapą – per artimiausius trejus metus greta d...
Biobankai: tiltas tarp mokslo ir paciento sveikatos ateities
Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia pirmyn, o biobankai tampa vis svarbesne jos dalimi. Tai – specializuotos kole...
Pirmasis ortopedinių operacijų robotas Baltijos šalyse – jau Lietuvoje
Kaunas – pirmasis iš Baltijos šalių miestų, kuriame kelio endoprotezavimus gali atlikti chirurgas, padedamas robot...
Hormonų svyravimai ir migrena: kodėl su ja dažniau susiduria moterys?
Migrena – sudėtingas neurologinis sutrikimas, stipriai paveikiantis gyvenimo kokybę. Nors ji dažnai siejama su gen...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų