Penktadienis, 2025.07.04
Reklama

Medikai kviečiami dirbti mažesniuose regionuose

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-28 11:33:08

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siekdama mažinti sveikatos netolygumus tarp Lietuvos regionų bei gerinti sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą gyventojams, imasi kompleksinių priemonių, kurios turėtų jaunuosius medikus paskatinti rinktis darbo vietą mažesniuose Lietuvos rajonuose.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, darbo vietos pasirinkimui įtaką daro daug veiksnių, todėl vien ministerijos pastangų neužtenka.

„Rinkdamiesi darbo vietą galvojame ne tik apie savo, bet ir apie šeimos gerovę bei gyvenimo galimybes, kurias padėti sukurti gali darbą siūlanti gydymo įstaiga ir vietos savivalda. Taip pat tikėtina, jog studijų metu susipažinę su darbo aplinka regionuose, studentai dažniau patys pasirinktų dirbti mažesnėse gydymo įstaigose“, - teigia ministras A. Veryga.

Regionų gydymo įstaigos kartu su savivaldybių administracijomis vis dažniau kreipiasi į SAM dėl leidimo apmokėti rezidentūros studijas tiems būsimiems jauniems specialistams, kokių konkrečioje įstaigoje trūksta labiausiai, jog vėliau jie keletą metų toje gydymo įstaigoje padirbėtų. 2009 metais į SAM dėl studijų apmokėjimo kreipėsi vos viena gydymo įstaiga, o šiemet jau pasirašyta daugiau nei 30 trišalių sutarčių tarp gydymo įstaigų, universitetų ir rezidentų.

Taip pat, Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamos kardiologų, neurologų, šeimos gydytojų, pulmonologų rezidentūros studijos tiems gydytojams rezidentams, kurie pasirašydami sutartis įsipareigoja atitinkamo rajono gydymo įstaigoje dirbti netrumpiau kaip dvejus metus. Projekte šiuo metu dalyvauja 13 gydytojų rezidentų: 4 pulmonologijos, 6 kardiologijos, 2 neurologijos bei 1 – šeimos medicinos.

Tarptautinė patirtis rodo, jog kai dalis rezidentūros studijų vykdoma regionų gydymo įstaigose, labai padidėja tikimybė, kad jauni žmonės pasirinks darbą tose įstaigose. Todėl ES lėšomis įgyvendinamas gydytojų rezidentų etapinių (pakopinių) kompetencijų modelio kūrimas ir diegimas, kurio metu sudaromos sąlygos atlikti dalį rezidentūros studijų kitose gydymo įstaigose, nutolusiose nuo pagrindinių centrų. Taip jaunieji specialistai geriau susipažįsta su darbo regionuose perspektyvomis, aplinka ir darbo specifika, įgyja reikalingų kompetencijų bei pagerina paslaugų prieinamumą regionų gyventojams.

SAM skatina savivaldybes prisidėti ne tik prie jaunųjų medikų pritraukimo, bet ir prie jų išsaugojimo, sutelkiant visus kitus svertus (būsto suteikimą, darbo suteikimą šeimos nariams, vaikų ugdymą ir kt.), kurie skatintų specialistus likti dirbti gydymo įstaigose ilgiau, o jau parengtus specialistus vykti dirbti į rajonines gydymo įstaigas.

Taip pat jau keletą metų SAM didelį dėmesį skiria medikų darbo užmokesčio didinimui. Per dvejus metus viešosiose gydymo įstaigose dirbančių gydytojų vidutinis darbo užmokestis (VDU) pakilo 364 eurais (28 proc.), o slaugytojų – 196 eurais (29 proc.). Praėjusiais metais medikų atlyginimams didinti buvo skirta papildomai beveik 100 mln. eurų.

Be to, praėjusiais metais iš SAM sutaupytų lėšų 0,5 mln. eurų buvo skirti rezidentų priemokoms – po 227 eurus kiekvienam gydytojui rezidentui. 2017 metų pabaigoje vyresniesiems gydytojams rezidentams buvo išmokėtos apie 80 eurų vienkartinės išmokos.

Su medikų profesinėmis sąjungomis sutarta, kad 2020 metų viduryje gydytojų vidutinis darbo užmokestis turėtų siekti 3250 eurų, o slaugytojų – 1625 eurų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatingumo pleistrai užkariauja rinką: greitas sprendimas ar tiesiog placebas?
Sveikatingumo pleistrai (angl. wellness patches) – viena sparčiausiai plintančių naujovių pasaulinėje sveikatingum...
Karštis ir sveikata: kaip apsisaugoti karštomis vasaros dienomis
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie pavojingą meteorologinį reiškinį – kar...
Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?
Vasara – puikus metas pasimėgauti šviežiomis sezoninėmis uogomis ir vaisiais. Ar žinojote, kad net ir sveikiausios...
Kaip išgerti rekomenduojamą kiekį vandens per dieną
Naujausias tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai vis dar neišgeria tiek vandens, kiek rekomenduoja specialistai. Nors pa...
Apie Z kartos darbuotojus: nejausdami prasmės, drąsiai ieško naujų galimybių
Z karta – tai žmonės, gimę maždaug 1997–2012 metais. Vyresnieji šios kartos atstovai jau aktyviai dalyvauja...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų