Sekmadienis, 2025.07.06
Reklama

Kodėl negalime išsimiegoti naujoje vietoje

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-04-24 00:02:23

Nauji tyrimai skelbia, kad kai miegame ne namie, dalis mūsų smegenų būdrauja ir yra pasiruošusi gynybai puolimo atveju, – rašo healthday.com.

© Fotolia.com

Tyrimas, balandžio 21 d. publikuotas žurnale „Current Biology“, paaiškina, kodėl daugelis žmonių prastai miega pirmąją naktį viešbutyje, miego laboratorijoje ar kitoje nekasdienėje aplinkoje.

Japonai turi posakį, kuris skamba maždaug taip: „Jei pakeisi pagalvę - neišsimiegosi“. Vienas iš tyrimo autorių, Brauno universiteto (the Brown University in Rhode Island) profesorius Y. Sasaki perfrazavo – „Tu neišsimiegosi naujoje vietoje. Mes tuo įsitikinę“.

Žmogaus miegą sudaro dvi fazės, kurioms būdingas įvairių tipų galvos smegenų elektrinis aktyvumas. Skiriamas lėtųjų bangų miegas ir greitų akių judesių (REM) miegas. Vadinamojo lėtojo miego fazėje žmogus ima snausti ir grimzta vis giliau į miegą (tai užima apie 80 proc.viso miego). Greitojo miego fazei būdingi greiti akių judesiai, miegama itin kietai, žmogus sapnuoja (paskutiniųjų ciklų metu, dažniausiai paryčiais). Per naktį šie ciklai keičiasi 3-5 kartus, kiekvienas iš jų trunka vidutiniškai 90-120 min. Būtent nuo to, kuriame cikle prabundame, tiksliau esami prikeliami žadintuvo, priklauso mūsų savijauta atsikėlus.

Tyrėjai du kartus (pirmą naktį ir po savaitės) matavo 35 žmonių smegenų aktyvumą, jiems apsigyvenus miego laboratorijoje.

Užfiksuota, kad pirmąją naktį lėtojo miego fazėje visų dalyvių kairysis smegenų pusrutulis buvo daug aktyvesnis nei dešinysis.

Prie kiekvieno tiriamojo dešiniosios ausies (kad būtų stimuliuojamas kairysis pusrutulis) įjungus garso įrašą, jie prabusdavo ir būdavo ne apsnūdę, o žvalūs ir budrūs, priešingai nei įrašą įjungus prie kairiosios ausies (ir taip stimuliuojant dešinįjį pusrutulį).

Antrojo matavimo metu jokių statistiškai reikšmingų skirtumų tarp pusrutulių aktyvumo neberasta – netgi toje pirmą naktį buvusioje aktyvioje smegenų dalyje.

Tyrimą reikia pratęsti, nes dar neaišku, kas šiuo atveju vyksta greitų akių judesių miego fazėje (galbūt smegenų pusrutulių centrai dirba pamainomis), bet kol kas aišku – pirmą naktį naujoje vietoje niekas niekuomet gerai neišsimiegos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Miegas, miegas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gimdos miomos: keturios aktualijos, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris
Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląsteli...
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų