Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Gydytojų patarimai: kaip saugotis šalčio ir išvengti peršalimų

Akvilė Vitkauskaitė | 2014-01-23 00:01:06

Kai naktimis spaudžia šaltukas, per žinias girdime apie vis dažniau pasitaikančius galūnių ir kitų kūno vietų nušalimus, dera pamąstyti, kaip apsaugoti savo kūną nuo šalčio ir ligų. Skiepytis ar ne, sirguliuojant eiti į darbą ar gulėti lovoje, kaip atsakingai vartoti populiarius vaistus nuo peršalimo? O gal tam, kad išvengtume ligų, pakanka sveikos gyvensenos?

peršalimas
Pajutus peršalimo simptomus rekomenduojama į darbą neskubėti, pagulėti namuose. © Fotolia com

Slėpti nuogas kūno vietas

Turbūt daugelio moterų diena prasideda klausimu: „Ką šiandien apsirengti?“. Tačiau esant šaltiems orams klausimas konkretesnis: „Ką šiandien apsirengti, kad nesušalčiau?“. Šeimos gydytoja Rita Seniūnaitė portalo VLMEDICINA.LT skaitytojams pataria rengtis ne sintetiniais, o medvilniniais ar vilnos turinčiais apatiniais drabužiais. Ši taisyklė taikytina ir mažiems, ir dideliems.

„Kitas svarbus dalykas yra tinkamo ilgio rūbų pasirinkimas. Tai sakydama, turiu galvoje jaunas merginas, kurios dėvi trumpus megztinius, striukes, o kai šios pasilenkia, matyti nuogos jų strėnos. Manau, kad kiekvienas save gerbiantis tėvas ar senelis privalo pasižiūrėti, kaip apsirengęs vaikas palieka namus“, - teigia R. Seniūnaitė.

Gydytoja akušerė ginekologė Didona Vilkinienė antrina šeimos gydytojai: „Jaunos merginos nesupranta, kad dažnai demonstruodamos nuogas savo strėnas rizikuoja sveikata, kadangi gali išsivystyti mažojo dubens uždegimas, kuris gali turėti įtakos moters sveikatai“.

Kitas svarbus etapas yra tinkamas lauko rūbų pasirinkimas: šilta striukė ar paltas, taip pat avalynė, būtinas galvos ir veido dangalas. „Rengtis šiltesniais rūbais nebūtina tik spaudžiant 20 laipsnių šalčiui, pakanka ir perpus mažesnės temperatūros ir nedidelio vėjo. Tada diskomfortas gali būti netgi didesnis nei esant 20 laipsnių šalčio“, - apie vėjuotų dienų įvertinimo svarbą kalbėjo R. Seniūnaitė.

Gripas ir peršalimas – kaip išvengti?

Kiekvienas prieš šaltąjį sezoną susimąsto, ko imtis, kad nesusirgtų. Vidaus ligų gydytoja Rasa Borisovienė yra tvirtai įsitikinusi, kad šiandien žmonės dažnai nesuvokia skiepų svarbos. „Pirmiausia reikia skiepytis, nes tai saugo nuo mirties ir pačios pavojingiausios komplikacijos – miokardito, kurį pašalinti dažnai gali tik širdies persodinimas“, - teigia R. Borisovienė.

Taip pat gydytoja R. Borisovienė pataria vengti viešų vietų, kuriose galima užsikrėsti virusu, laikytis higienos, dažnai plauti rankas bei vėdinti patalpas.

Šiek tiek sloguoju, bet einu į darbą

„Jokiu būdu negalima eiti į darbą, universitetą ar mokyklą, jei sergate. Sirgdami ir eidami į viešas vietas sau kasate duobę, kadangi neleidžiate organizmui atsigauti ir neišgulite viso ligos pašalinimui reikalingo laikotarpio“, - teigia šeimos gydytoja R. Seniūnaitė.

Gydytoja mano, kad toks savavališkas organizmo alinimas gali sukelti rimtas komplikacijas. Taip pat galima užkrėsti aplinkinius.

„Tokiu elgesiu žmonės dažnai smarkiai apsunkina situaciją, kadangi suserga kur kas rimčiau ir nedarbingumas tęsiasi ilgiau, nei būtų imtasi tinkamų veiksmų“, - kategoriškai teigia R. Seniūnaitė.

Labai atsakingai vartoti paracetamolio turinčius  vaistus

Anot R. Seniūnaitės, šiuose vaistuose yra itin dideli kiekiai paracetamolio, kurio viršyta dozė žmogaus organizmui labai kenkia.

„Paracetamolis yra labai hepatotoksiškas vaistas, todėl reikia labai atsakingai skaičiuoti jo suvartojamus kiekius. Vis dažniau pasitaiko mirčių nuo paracetamolio perdozavimo“, - atskleidžia gydytoja.

Paracetamolio norma yra 10 mg vienam kilogramui, tad galima tik įsivaizduoti, kas gali nutikti žmogui, kuris sveria 50 kg ir išgeria 1000 mg dozę.

„Iki 38 laipsnių kūno temperatūros negalima mušti paracetamoliu, kartu ir minėtaisiais vaistais, kadangi organizmas tvarkosi pats. Įsivaizduokite, kaip jį plakate, vartodami tokius vaistus“, - įspėja R. Seniūnaitė.

Rita Seniūnaitė
Gydytoja Rita Seniūnaitė atskleidžia, kad vis dažniau pasitaiko mirčių nuo paracetamolio perdozavimo. Algirdo Kubaičio nuotr.

Kaip apsaugoti odą?

„Žiemos metu būtina naudoti tik riebius kremus ir jokiu būdu ne drėkinamuosius, nes tokie kremai skatina odos nušalimą“, - portalui teigė šeimos gydytoja R. Seniūnaitė.

Medikė pataria naudoti ne tik riebius veido kremus, tačiau ir kokybiškus riebius lūpų balzamus. Rankų kremai – taip pat ne išimtis.

Nuolatinė sveika gyvensena – geriausias priešnuodis ligoms

„Jei žmogus nerūkys, nevartos alkoholio, sportuos, sveikai maitinsis – liga jį greičiausiai aplenks“, - įsitikinusi vidaus ligų gydytoja R. Borisovienė.

Tačiau jei liga vis vien užklumpa, anot gydytojos, reikia gerti daug arbatų, vartoti medų, bičių duoną, imbierą, citrusinius vaisius, vitaminą C, stengtis nepervargti, nes pervargus dar labiau silpnėja žmogaus imunitetas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų