Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Didėjanti problema - bakterijų atsparumas antibiotikams

Šaltinis: vlmedicina | 2016-11-03 16:40:20

Ar galite įsivaizduoti mediciną be antibiotikų? Sunku, tiesa? Antibiotikai iš esmės pakeitė medicinos istoriją bei požiūrį į pacientų gydymą, tačiau ar ne per dažnai jie skiriami be reikalo?

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Didėjantis bakterijų atsparumas

Sukėlę tikrą revoliuciją medicinos pasaulyje dvidešimtajame amžiuje bei sumažinę ne tik sergamumą bakterinėmis ligomis, bet ir mirtingumą nuo jų, antibiotikai vis dažniau tampa viena iš mirčių priežasčių. Kažkada pamėgtas gydymas šiais vaistais ilgainiui padėjo atsirasti vis didesniam skaičiui bakterijų, kurios yra atsparios joms taikomiems medikamentams. Gąsdinanti statistika teigia, kad kiekvienais metais vien JAV mažiausiai 2 milijonai žmonių užsikrečia vaistams atspariomis bakterijomis, o net 23 000 iš jų miršta.

Situacija Europoje – ne geresnė. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Europos Sąjungoje atspariosios bakterijos sukelia per 25 000 mirčių ir daugiau nei 1,3 milijardų eurų išlaidų dėl sveikatos priežiūros sąnaudų bei našumo nuostolių kiekvienais metais.

Deja, antibiotikais lengva piktnaudžiauti. Jie dažnai skiriami net ir susirgus virusinėmis ligomis, kurioms jie neturi jokio poveikio. Panašiai elgiamasi ir tada, kai diagnozė nėra tiksliai nustatyta: išrašomi plataus veikimo spektro antibiotikai (jie naikina didžiąją dalį įvairių bakterijų, o ne tik už ligą atsakingas bakterijas), nes ligos kilmė tiesiog nėra žinoma.

Netinkamas antibiotikų naudojimas skatina atsparių bakterijų atsiradimą ir plitimą. Būtent dėl šios priežasties gydytojai tiek Europoje, tiek visame pasaulyje jau susiduria su tokiomis situacijomis, kuomet negali adekvačiai gydyti infekuotų pacientų, nes už ligą atsakingos bakterijos yra visiškai atsparios gydymui rekomenduojamiems antibiotikams.

Poveikis jaučiamas ir Lietuvoje

Tai, kad bakterijų atsparumas antibiotikams didėja kasmet, juntama ir Lietuvoje. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) 2014 metų duomenimis, kuomet buvo tiriami kraujyje arba smegenų skystyje aptinkami invaziniai izoliatai, didelis atsparumas antibiotikams buvo aptiktas daugiau nei pusėje pagrindinių bakterijų grupių.

Vertinant ataskaitos duomenis galima teigti, kad viena iš labiausiai antibiotikams atsparių bakterijų yra Enterococcus faecium. Prieš jį visiškai neveiksmingi aminopenicilinai; 86 proc. atvejų nepasiteisina ir gentamicinas. Ypač atspari antibiotikams yra Acinetobacter. Ji 86 proc. atvejų yra atspari aminoglikozidui, 85 proc. – fluorokvinolonui, 70 proc. – karbapenemui.

Kaip nustatyti antibiotikų vartojimo būtinumą?

Pagal Pasaulinės Sveikatos Organizacijos išvadas, netinkamas antibiotikų naudojimas dažniausiai pasireiškia juos išrašant pacientams, sergantiems virusinėmis ligomis, tokiomis kaip paprasčiausias peršalimas ar gripas. Todėl natūraliai kyla klausimas: kaip gi to išvengti?

Suomių kompanija „ArcDIA“ medicinos pasauliui jau kiek anksčiau pristatė specifinę ir sparčią „mariPOC“ multitestų sistemą, kurią po truputį pradedama diegti ir Lietuvos gydymo įstaigose.

Ji yra pranašesnė už greituosius testus bei labai panaši į įprastus laboratorinius. Skirtumas tarp jų yra toks, kad suomių sistema sutaupo nemažai laiko: pirminiai tyrimų rezultatai gaunami per 20 minučių, juose parodomi trys ketvirtadaliai teigiamų rezultatų, o visi rezultatai patvirtinami per 2 valandas.

„mariPOC“ testų sistema tiria viršutinių ir apatinių kvėpavimo takų infekcijas, infekcinį viduriavimą. Taip pat galima tirti ėminius, paimtus iš „skaudamos gerklės“. Automatizuota testų platforma nustato specifinius antigenus, todėl užtikrina patikimus ir daugialypius rezultatus iš vieno klinikinio ėminio.

Naudojant tokią testų sistemą galima itin paprastai ištirti, ar susirgimas yra bakterinis, ar virusinis. Tokiu būdu galima užkirsti kelią nereikalingam antibiotikų vartojimui.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų