Ketvirtadienis, 2025.07.03
Reklama

Dantų balinimas: kokia saviveikla gali pakenkti

www.lrt.lt | 2015-07-28 10:04:54

Dantų balinimui netinka jokios buitinės priemonės: geriausiu atveju jos bus neveiksmingos, blogiausiu – pakenks jūsų dantims. Taip LRT.lt sako gydytoja odontologė Vaida Kriščiūnaitė. Gydytojo Andriaus Pocevičiaus teigimu, pacientai dažnai daro klaidą, nesaikingai ir neprotingai naudodami dantų balinimo priemones.

Dantys
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

„Lietuvoje dantų balinimas yra tikrai populiarus, ypač pavasarį, vasarą. Žmonės nori baltų dantų, tačiau ne visada supranta, kad jie pirmiausiai turi būti sveiki, tik tuomet gražūs, – tikina gydytoja V. Kriščiūnaitė. – Tačiau visos buitinės priemonės tikrai nėra tinkamas būdas išsibalinti dantis. Kiekviena procedūra, taip pat ir dantų balinimo, turėtų vykti prižiūrint dantų gydytojui.“

Gali sukelti skausmingų problemų

Odontologas A. Pocevičius sako retai susiduriantis su pacientais, kuriems piktnaudžiavimas buitinėmis ar vaistinėse esančiomis balinimo priemonėmis būtų sukėlęs rimtų problemų. Tačiau pažymi, kad pacientai, savo nuožiūra naudojantys dantų balinimo priemones, pažeidžia dantis.

„Dažniausiai tenka pastebėti, kad žmonės įsigyja balinamąją dantų pastą, kuri emalio spalvos iš esmės pakeisti negali, tad nusivilia rezultatu. Tuomet jie įsigyja kuo kietesnį dantų šepetėlį, juo labai stipriai trina dantis, tikėdamiesi, kad taip pasieks didesnio veiksmingumo.

Tačiau taip tiesiog labiau pažeidžiamas dantų emalis, dantys tampa jautresni, silpnesni“, –aiškina dantų gydytojas.

Pasak V. Kriščiūnaitės, soda, soda su citrinos rūgštimi arba aktyvinta anglis, kurias dažniausiai renkasi norintys namuose buitinėmis priemonėmis nusibalinti dantis, tikrai nėra tos priemonės, kuriomis būtų galima tai daryti.

„Jokia soda negali išbalinti dantų, ji tiesiog poliruoja, stipriau nuvalo pigmentinį danties paviršiaus apnašą ir, aišku, subraižo emalį, nes yra stiprus abrazyvas.

Iš pacientų, kurie į mane kreipiasi, praktikos galiu pasakyti, kad nuo aktyvintos anglies labai išjautrėja dantys. Tai reiškia, kad anglis taip pat pažeidžia dantų paviršių“, – kalba odontologė.

Įspėja balinamųjų priemonių nenaudoti per dažnai

LRT.lt kalbinti dantų gydytojai nerekomenduoja savarankiškai užsiimti balinimo procedūromis. O jei vis tik nusprendėte dantis balinti savarankiškai, naudodami vaistinėse ar odontologo kabinete įsigytas priemones, neturėtumėte to daryti per dažnai.

„Tenka susidurti su atvejais, kai vaistinėse ar internete nusipirkę balinamųjų juostelių, gelio su standartinėmis kapomis žmonės šiomis priemonėmis dantis balina per dažnai. Kartais jie nepaskaito instrukcijų, nepasidomi, kas kiek laiko galima atlikti šią procedūrą, kiek laiko ji gali trukti, kaip elgtis po jos. Dantų balinimą žmonės supranta kaip paprastą grožio procedūrą ir nesusimąsto, kad gali pakenkti savo dantims.

Pacientams niekada nesiūlau dantų balinti namuose, kadangi neįmanoma kontroliuoti šios procedūros tiek, kiek tai įmanoma padaryti gydytojo kabinete. Namuose tarsi prasideda psichologinė balinimo liga – po poros mėnesių nuo balinimo procedūros žmonėms ima atrodyti, kad dantys pagelto, jie juos balina vėl. Tačiau dantis balinti galima ne dažniau kaip kas dvejus metus“, – perspėja V. Kriščiūnaitė.

Prieš dantų balinimą, pasak specialistės, turi būti atlikta burnos higiena, visi dantys sugydyti, kad nekiltų komplikacijų, neatsirastų itin didelis dantų jautrumas.

Vilija Andrulevičiūtė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Apie Z kartos darbuotojus: nejausdami prasmės, drąsiai ieško naujų galimybių
Z karta – tai žmonės, gimę maždaug 1997–2012 metais. Vyresnieji šios kartos atstovai jau aktyviai dalyvauja...
Vasara prie vandens: kaip maudyti skirtingo amžiaus mažylius
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vandens temperatūra Baltijos jūroje jau siekia 17, o kai kuriuose šali...
Personalizuota medicina Lietuvoje: mažiau klaidų, trumpesnis kelias iki veiksmingo gydymo
Personalizuota medicina keičia įprastą požiūrį į gydymą. Ypač tai pastebima onkologijoje, kur ta pati diagnozė gali slėp...
Kauno klinikos mini kepenų transplantacijų 25-metį
Šią vasarą Kauno klinikos mini reikšmingą medicinos istorijos datą – 25-ąsias kepenų transplantacijos metines. Per...
Vasaros garsai: kurie naudingi, o kurie – pavojingi?
Ar teko mintyse barti kaimyną, kad šis nuo ankstyvo ryto burzgina žoliapjovę? O gal patys sulaukėte beldimo į duris su p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų