Penktadienis, 2025.07.04
Reklama

BRCA mutacijos pablogina prostatos vėžio prognozę

vlmedicina.lt | 2013-08-05 00:01:05

BRCA geno mutacijos jau seniai žinomos kaip pagrindiniai genetiniai rizikos faktoriai kalbant apie krūties ir kiaušidžių vėžį. Neseniai paskelbto tyrimo rezultatai rodo, kad šios mutacijos pablogina prostatos vėžio riziką.

Mindaugas Danilevičius
Mindaugo Danilevičiaus duomenimis, BRCA geno mutaciją turi labai mažas skaičius prostatos vėžiu sergančių pacientų. Algirdo Kubaičio nuotr.

Daugiau nei 2000 prostatos vėžiu sergančių pacientų buvo ištirti dėl BRCA1 ir BRCA2 mutacijų. Nustačius šias mutacijas lygintos pacientų charakteristikos, naviko išplitimas ir ligos eiga.

Pasirodė, kad BRCA mutacijos susijusios su blogesniu naviko diferenciacijos laipsniu, labiau pažengusia ligos stadija, metastazėmis limfmazgiuose ir kituose organuose. Ligoniai su BRCA mutacijomis gyveno ženkliai trumpiau, negu jų neturintys (8,6 vs 15,7 mėn.). Penkerių metų išgyvenamumas mutacijų neturinčių ligonių grupėje taip pat pasirodė didesnis.

„BRCA 1 ir 2 genai iš anglų kalbos išvertus – krūties vėžio 1 ir 2 genai. Tokie genai yra aptinkami 17 ir 13 chromosomose bei laikomi pagrindiniais genais, kurie lemia padidėjusią riziką sirgti krūties, kiaušidžių bei kitais vėžiais. Naujausių klinikinių tyrimų duomenimis, esant BRCA2 geno mutacijoms rizika sirgti kiaušidžių vėžiu moterims mažesnė nei turint BRCA1 geno mutaciją, tačiau tarp vyrų esant šio geno mutacijai dažniau pasitaiko prostatos vėžio bei vyrų krūties vėžio atvejų, taip pat padidėja melanomos, kasos bei kitų piktybinių ligų rizika“, - paaiškino gydytojas urologas medicinos mokslų daktaras Mindaugas Danilevičius.

Jo duomenimis, kadangi BRCA geno mutaciją turi labai mažas skaičius prostatos vėžiu sergančių pacientų, rutiniškai šis brangus genetinis tyrimas daugeliu atvejų nėra atliekamas. Siekiant laiku diagnozuoti prostatos vėžį dažniausiai tiriamas PSA (prostatos specifinis antigenas).

„Tačiau jei genetikas šeimoje nustato patogeninę šių genų mutaciją, pradėjus tikrinti padidėjusios rizikos sirgti turinčius asmenis galima ligą nustatyti ankstesnių stadijų, laiku pradėti gydymą bei tuo būdu išvengti sunkių komplikacijų“, - sakė urologas.

Šaltiniai

Castro E et al. Germline BRCA mutations are associated with higher risk of nodal involvement, distant metastasis and poor survival outcomes in prostate cancer. JCO 2013

Kote Jarai Z et al. BRCA2 is a moderate penetrance gene contributing  to young onset prostate cancer. B Jour Canc. 2011, 105, 1230.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatingumo pleistrai užkariauja rinką: greitas sprendimas ar tiesiog placebas?
Sveikatingumo pleistrai (angl. wellness patches) – viena sparčiausiai plintančių naujovių pasaulinėje sveikatingum...
Karštis ir sveikata: kaip apsisaugoti karštomis vasaros dienomis
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie pavojingą meteorologinį reiškinį – kar...
Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?
Vasara – puikus metas pasimėgauti šviežiomis sezoninėmis uogomis ir vaisiais. Ar žinojote, kad net ir sveikiausios...
Kaip išgerti rekomenduojamą kiekį vandens per dieną
Naujausias tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai vis dar neišgeria tiek vandens, kiek rekomenduoja specialistai. Nors pa...
Apie Z kartos darbuotojus: nejausdami prasmės, drąsiai ieško naujų galimybių
Z karta – tai žmonės, gimę maždaug 1997–2012 metais. Vyresnieji šios kartos atstovai jau aktyviai dalyvauja...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų