Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Augalai ūminiam ir lėtiniam skausmui gydyti

Audrė Bartasevičiūtė | 2014-01-20 00:04:51

Vaistai nuo skausmo ir uždegimo – neabejotinai viena populiariausių vaistų grupių visame pasaulyje. Paracetamolio, ibuprofeno, diklofenako ir kitų šios grupės medikamentų vien JAV suvartojama 30 milijonų dozių kasmet. Kasmet į daugiausiai suvartojamų preparatų sąrašą šie vaistai patenka ir Lietuvoje. Ir nieko čia keisto, nes dažnas mūsų, vos pajutęs silpnesnį ar stipresnį galvos skausmą, griebiamės nuskausminamosios piliulės.

Buteliukai
Farmacinės kompanijos skiria didžiules finansines ir technologines investicijas, kad sukurtų kuo saugesnį cheminį vaistą nuo skausmo. Algirdo Kubaičio nuotr.

 Nuskausminamuosius vaistus žmonės įpratę vartoti ir esant temperatūrai, lėtiniams sąnarių skausmams, neuralgijoms. Dėl dažno ir ne visuomet racionalaus nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir skausmo vartojimo gali nukentėti virškinamasis traktas, kepenys, inkstai. Kai kurie preparatai, ilgai ir dažnai vartojami, gali pakenkti ir širdies bei kraujagyslių sistemai. Gerokai stipresni nuskausminamieji - opioidiniai analgetikai - gydytojo paskiriami ypatingais atvejais esant neuropatijoms, lėtiniam skausmui po operacijų, traumų. Taip pat – skausmui slopinti onkologiniams ligoniams. Šalia tokių šalutinių poveikių, kaip galimas virškinimo trakto veiklos, širdies ritmo, inkstų ar kepenų veiklos sutrikimas, opioidiniai analgetikai pasižymi ir greitai įgyjama organizmo tolerancija. Norint numalšinti tokio pat laipsnio skausmą palaipsniui reikia vis didesnių dozių. Labai tikėtina ir besivystanti priklausomybė nuo opioidinių analgetikų. Visgi tai – stiprios psichiką veikiančios medžiagos, naudojamos medicinoje.

Ieškoma saugių skausmą malšinančių alternatyvų

Taigi šiuolaikiniam žmogui iškyla būtinybė ne tik kuo greičiau numalšinti skausmą, bet ir išvengti bet kokių šalutinių poveikių, susijusių su skausmą malšinančiais preparatais. Čia į pagalbą ateina natūralių alternatyvų ieškantys medikai, mokslininkai bei pati gamta.

Kalifornijos universitete atliktų tyrimų duomenimis, vienas bioaktyvus kiniškos žolelės komponentas pasižymi efektyviu, laboratorijoje įrodytu skausmą malšinančiu poveikiu. Malšinamas uždegiminis skausmas ir uždegiminio audinio pažaida bei lėtinis, nervų pažaidos sukeltas neuropatinis skausmas. Be to, kol kas nustatyta itin mažai šalutinių šios augalinės medžiagos poveikių. Dar daugiau, organizmas visiškai prie jos nepripranta, jei lyginsime su stipriaisiais opioidiniais analgetikais.

Dirbdamas kartu su Kinijos mokslininkais, Oliver Civelli  iš Kalifornijos universiteto ir jo komanda išskyrė cheminę medžiagą dehidrokoribulbiną iš kiniško augalo Corydalis yanhusuo (lot.) šaknų. Atliekant testus su graužikais, pastebėta, jog bioaktyvus dehidrokoribulbinas malšino ne tik skausmą, bet ir kitus su tuo susijusius reiškinius. Pavyzdžiui, imuninių ląstelių infiltraciją skausmo vietoje. Gydant lėtinį neuropatinį skausmą gauti rezultatai itin nudžiugino. Mat iki šiol panašaus veikimo neuropatinį skausmą malšinančių preparatų dar nebuvo. Tiksliau, nebuvo tokių, kuriuos būtų galima skirti ilgalaikiam gydymui, kurie nesukeltų pripratimo ir būtų saugūs.

Corydalis yanhusuo  yra aguoninių šeimos augalas. Tačiau komponentas dehidrokoribulbinas veikia per dopamino D2 receptorius ir nesukelia pripratimo. Žinia, dopamino D2 receptoriai dalyvauja skausmo reguliacijoje. Palyginkime: iš aguoninių šeimos augalų gaunami kiti opioidiniai analgetikai veikia morfino receptorius ir pripratimą sukelia.

Į farmacinę formą paverstą dehidrokoribulbiną būtų galima vartoti ne tik lėtiniams, bet ir ūmiems galvos, menstruacijų, nugaros, sąnarių skausmams malšinti.

Oliver Civelli  komentavo, jog šiais laikais farmacinės kompanijos skiria didžiules finansines ir technologines investicijas, kad sukurtų kuo saugesnį, naujesnį cheminį vaistą nuo skausmo. Mūsų protėviai visus sveikatos sutrikimus, įskaitant ir skausmą, gydydavo tuo, ką rasdavo gamtoje, aplink save. Tad svarbus šiuolaikinės medicinos ir mokslo tikslas yra iš naujo atrasti natūralias medžiagas įvairių ligų gydymui ir pritaikyti jas šių dienų žmogui, jo poreikiams. Dar daugiau, tokios natūralių medikamentinių alternatyvų paieškos leidžia aiškiau suprasti įvairių sveikatos sutrikimų mechanizmus.

Kalifornijos universiteto studijų rezultatai, pasirodę 2013 metų gruodžio 20 d. leidinyje „Current Biology“ – ilgas ir nuoseklus dviejų komandų, kurias skiria Ramusis vandenynas, darbas. Kadangi tradicinė kiniška medicina vis dažniau ir vis palankiau vertinama Vakarų pasaulyje, mokslininkai iš Kinijos Chemijos ir fizikos instituto atrinko kelis augalus, iš kurių buvo gaminami savotiški augaliniai paruoštukai. Tokie, kurie teoriškai galėtų būti vartojami žmonių ir turėtų farmakologinį  efektą. Neilgai trukus prie Kinijos atstovų prisidėjo kolegos iš Kalifornijos. Komandos peržiūrėjo bei įvertino dešimt Kinijoje augančių augalų. Daugelis jų – tūkstančius metų tradiciškai vartojami kinų medicinoje kaip nuskausminančios priemonės. Iš dešimties augalų išskirta 500 įvairių bioaktyvių medžiagų ir ieškota tokios, kuri geriausiai malšintų skausmą bei pasižymėtu didžiausiu saugumo profiliu. Stipriausiomis analgetinėmis savybėmis išsiskyrė būtent dehidrokoribulbinas.

Corydalis yanhusuo  yra žydintis augalas, augantis ne tik Kinijoje bet ir Sibire, Japonijoje. Žmonės nuo senų laikų šio augalo šaknų ekstraktą naudojo menstruacijų, galvos, pilvo, sąnarių skausmams malšinti. Dar prieš keletą metų  Corydalis yanhusuo  buvo pakliuvęs į mokslininkų akiratį kaip galimas analgetinių medžiagų šaltinis. Tačiau tik dabar išskirta konkreti medžiaga, pasižyminti analgetiniu bei priešuždegiminiu poveikiu, ir įrodytas jos efektyvumas.

Dabar ši cheminė medžiaga turi būti įvertinta dėl toksiškumo -  ar ji nėra pavojinga žmogui. Tuomet galėtų būti organizuojami klinikiniai tyrimai. Galiausiai būtų galima svarstyti apie naujo farmacinio preparato sukūrimą. Be to, atliekant įvairias dehidrokoribulbino modifikacijas, bus ieškoma dar stipresnio analgetiko. Rodos, vilties  efektyviai ir saugiai ateityje malšinti skausmą yra.

Ką dar skausmui malšinti siūlo gamta

 O kol kas galime prisiminti keletą augalų, nuo senų senovės vartojamų skausmui malšinti, uždegimui slopinti. Paminėsime tuos, kurie auga ir yra žinomi ir mūsų krašte.

Paprastasis putinas (lot. Viburnum Opulus). Šio šeivamedinių šeimos krūmo vaistinė žaliava naudojama patiems įvairiausiems skausmams malšinti. Pavyzdžiui, raumenų spazmams, šlapimo takų, menstruacijų skausmams. Bioaktyvios putino medžiagos gali mažinti kraujospūdį, nes veikia kraujagyslių sieneles, jas atpalaiduoja. Įvairiose augalo dalyse kaupiasi vitaminai, organinės rūgštys, glikozidai, saponinai. Vaistinė žaliava – putino žievė, uogos, rečiau - lapai ir žiedai. Iš šios žaliavos gaminami užpilai, nuovirai, iš uogų spaudžiamos sultys. Dėl sudėtyje esančio vitamino K putinas tinka kraujavimui stabdyti esant gausioms mėnesinėms.

Baltasis gluosnis (lot. Salix alba). Tai augalas, kaupiantis augaliniu aspirinu vadinamą medžiagą. Tiksliau, baltojo gluosnio žievėje yra salicino, kuris organizme virsta salicilo alkoholiu ir galiausiai – salicilo rūgštimi. Baltojo gluosnio vaistinė žaliava – žievė. Iš žievės gaminamos vaistinės formos slopina uždegimus, galvos, dantų, raumenų skausmus. Tinka esant karščiavimui, viduriavimui, infekcinėms žarnyno ligoms. Dėl antiseptinių savybių puikiai pasitarnauja  žaizdoms ir opoms gydyti. Turi mažiau šalutinių poveikių nei cheminis „giminaitis“ aspirinas. Neturi įtakos kraujo krešėjimui. Iš žievės gaminami nuovirai, tinktūros. Vokietijoje itin populiarios kapsulės su gluosnio žieve.

Arnika (lot. Arnica Montana). Tai į medetką panašus graižažiedžių šeimos augalas. Arnikos vaistinėje žaliavoje žieduose yra eterinių aliejų, flavonoidų, rauginių medžiagų, vitamino C. Arnikos galime rasti įvairiuose kremuose ir tepaluose nuo skausmo, sumušimo, taip pat iš jos gaminami homeopatiniai preparatai, nuovirai, užpilai, tinktūros. Arnika medicinoje plačiai vartojama ne tik uždegimams, skausmams, traumoms, sausgyslių patempimams, bet ir furunkulams, spuogams gydyti. Taip pat – cholesterolio kiekiui mažinti, širdžiai stimuliuoti ar esant gausiam menstruaciniam kraujavimui. Arnikos preparatai itin mėgstami sportininkų ir atletų, nes naikina raumenų sąstingį, nuovargį, spazmus, sąnarių maudimą.

 Šaltiniai

 https://news.uci.edu/press-releases/chinese-herbal-compound-relieves-inflammatory-and-neuropathic-pain/

 https://www.dailymail.co.uk/health/article-2533192/Could-ancient-Chinese-herbal-remedy-used-treat-chronic-pain-Roots-plant-poppy-family-contain-pain-relieving-ingredient.html

 https://voices.yahoo.com/herbal-analgesics-guide-fighting-pain-naturally-559789.html

 https://community.omtimes.com/profiles/blogs/herbal-analgesics-that-really-work-to-sooth-away-pain

 https://www.medicalnewstoday.com/releases/270792.php

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų