Ketvirtadienis, 2025.07.03
Reklama

Atrastas raktas į persivalgymo sutrikimo gydymą(1)

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-13 00:02:07

Nauja studija, vykdyta Bostono universiteto medicinos fakulteto (The Boston University School of Medicine) mokslininkų, skelbia, kad atrastas būdas,  padėsiantis kovoti su kompulsyviu valgymu ir persivalgymo priepuoliais, – rašo upi.com.

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Tyrime, publikuotame žurnale „Neuropsichofarmakologija“ (The Neuropsychopharmacology), nagrinėta potenciali tam tikros klasės žiurkių organizmo receptorių aktyvavimo nauda. Mokslininkai išskyrė receptorius, sutrumpintai pavadintus TAAR1, kurie yra raktas nuo persivalgymo mechanizmo. Apskaičiuota, kad kompulsyvus valgymas vien JAV turi įtakos apytiksliai 15 mln. žmonių, turinčių antsvorio ar valgymo sutrikimų, gyvenimo kokybei.

Persivalgymo sutrikimui (angl.binge eating disorder) būdingi dažni, kompulsyvūs, nekontroliuojami persivalgymo epizodai. Per trumpą laiką, net jeigu ir nejaučiama alkio, suvalgomas didelis maisto kiekis – netenkama saiko ir savikontrolės. Nuo persivalgymo sutrikimo kenčiantys žmonės nevemia ir nevartoja vidurius laisvinamųjų vaistų (taigi tai atskira liga, o ne bulimijos simptomas). Persivalgymo priežastys gali būti įvairios: neurocheminių procesų sutrikimas smegenyse, ilgalaikės dietos, pasąmoningas kovojimas su nerimu, depresija ar šeimoje išmoktas elgesio modelis. Svarbiausia, kad šis sutrikimas blogina tiek psichologinę, tiek fizinę bei socialinę žmogaus savijautą.

Tyrėjai matavo priklausomybę atspindinčius rodiklius, duodami žiurkėms saldaus, šokolado skonio maisto. Pastebėta, kad eksperimentinė grupė buvo labiau linkusi reaguoti į maisto dirgiklius nei kontrolinė grupė. Mokslininkų komanda sako, kad TAAR1 agonistai (receptorių aktyvinančios medžiagos, sukeliančios maksimalią ar dalinę jo reakciją), pažymėti RO5256390, galėtų sureguliuoti susidariusį ydingą valgymo ritualą.

„Mūsų gauti duomenys parodo, kad RO5256390 pajėgus užblokuoti impulsus valgyti saldų, riebų greitą maistą“, – pranešime spaudai komentavo tyrimo bendraautoris A. Ferragud.

„Subjektai (tiek žmonės, tiek gyvūnai) linkę valgyti nesveiką maistą (angl. junk food), dažnai netenka „stabdžių“ – jiems išsivysto priklausomybę primenantis elgesys, kurio neįmanoma sukontroliuoti vien valios pastangomis. Mes galėtume atkurti normalius reguliacinius mechanizmus, aktyvindami minėtą receptorių“, – antrino mokslininkas A. Howell.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatingumo pleistrai užkariauja rinką: greitas sprendimas ar tiesiog placebas?
Sveikatingumo pleistrai (angl. wellness patches) – viena sparčiausiai plintančių naujovių pasaulinėje sveikatingum...
Karštis ir sveikata: kaip apsisaugoti karštomis vasaros dienomis
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie pavojingą meteorologinį reiškinį – kar...
Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?
Vasara – puikus metas pasimėgauti šviežiomis sezoninėmis uogomis ir vaisiais. Ar žinojote, kad net ir sveikiausios...
Kaip išgerti rekomenduojamą kiekį vandens per dieną
Naujausias tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai vis dar neišgeria tiek vandens, kiek rekomenduoja specialistai. Nors pa...
Apie Z kartos darbuotojus: nejausdami prasmės, drąsiai ieško naujų galimybių
Z karta – tai žmonės, gimę maždaug 1997–2012 metais. Vyresnieji šios kartos atstovai jau aktyviai dalyvauja...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų