Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Sprendžiant dėl antibiotikų, gydytojai skatinami pasitelkti specialų testą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2020-02-21 09:22:07

Virusinės ar bakterinės kilmės susirgimas kamuoja mažąjį pacientą – tai ypač svarbi užduotis, kurią savo darbe kasdien turi išspręsti šimtai šeimos gydytojų, ypač pagreitį įgavus peršalimo ligų sezonui. Tam jie skatinami pasitelkti greitąjį streptokoko antigeno nustatymo testą, kuris kartu su kitais tyrimais padeda nuspręsti, ar vaikui būtina skirti antibiotikų, ar galima apsieiti ir be jų, taip išvengiant neracionalaus jų vartojimo arba, paprastai tariant, žalos vaikų sveikatai.

Dianos Čeginskienės nuotr.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, jau prieš kelerius metus nuspręsta gydytojus finansiškai skatinti už specialaus testo atlikimą ir, kaip rodo duomenys, tai pasiteisino, nes tyrimų skaičius auga. Vis dėlto, anot viceministrės, stebint statistiką iš skirtingų savivaldybių, aišku, kad tikrai yra atvejų, kai šia galimybe nepasinaudojama.

„Antibiotikai mažiesiems pacientams turi būti skiriami tik tada, kai iš tikrųjų to reikia. Antraip jie ne tik neatneš jokios naudos, bet gali būti ir žalingi vaiko sveikatai. Tą turėtų labai gerai suprasti ir tėvai, neretai primygtinai reikalaujantys, kad būtų paskirtas gydymas antibiotikais, be kurių, jų įsitikinimu, vaikas nepasveiks. Paprastai tariant, šis itin greitai atliekamas tyrimas yra svarus palengvinimas šeimos gydytojams, padedantis nuspręsti, kada reikia, o kada nereikia skirti antibiotikų. Tad, savo ruožtu, dėkoju medikams, kurie aktyviai naudojasi šia galimybe bei raginu aktyviau tai daryti ir kitus, saugant mažųjų sveikatą“, – sako K. Garuolienė.

Anot viceministrės, svarbu ir tai, kad šį testą 2-7-erių metų amžiaus vaikams galima atlikti tiek kartų, kiek to reikia, t. y., jokių ribojimų nėra. Tad šis įrankis gali būti išnaudojamas aktyviau, taip mažinant nereikalingą antibiotikų vartojimą ir neigiamas vartojimo pasekmes.

Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos pirmininkė, šeimos gydytoja Toma Kundrotė sako, kad džiugina tai, jog vis garsiau kalbama apie neracionalų antibiotikų vartojimą, taip skatinant žmones domėtis, ar jų turimos žinios teisingos, ar klaidingi įsitikinimai netyčia nedaro „meškos paslaugos“.

„Kai kalbame apie antibiotikų vartojimą, esminės taisyklės, kurias tikrai turi žinoti kiekvienas ir ypač neturintis jokio medicininio išsilavinimo – antibiotikai nėra stebuklingas vaistas, išgelbėsiantis nuo visų ligų. Jie skirti gydyti bakteriniams susirgimams, tad turi būti vartojami tik tada, kai tikrai reikia, ir tokie, kokių reikia. Nesinori gąsdinti, bet neracionalaus vartojimo pasekmės išties liūdnos – sutrikdyta natūrali organizmo mikrofloros pusiausvyra, atsiradusios alerginės reakcijos ir iš esmės augantis bakterijų atsparumas antibiotikams“, – sako gyd. T. Kundrotė.

Ji taip pat skatina kolegas medikus naudotis greituoju streptokoko antigeno nustatymo testu, kuris leidžia palengvinti darbą ir tiksliau, greičiau priimti sprendimus dėl gydymo taktikos.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, nuo 2016 m. pradėjus gydytojus skatinti už greitojo streptokoko antigeno nustatymo testo atlikimą, jis atliekamas dvigubai dažniau. Vis dėlto, šis testas atliekamas tik beveik 15 proc. 2-7-erių metų vaikų, kuriems buvo nustatytos ūminės viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Be to, lyginant skirtingų savivaldybių duomenis, vienose jų šis tyrimas atliekamas beveik pusei susirgusiųjų, kitose – vos 1 proc. su tokiais susirgimais susidūrusių vaikų.

Anot sveikatos specialistų, atsparumas antibiotikams atsiranda dėl per didelio ir neatsakingo antibiotikų vartojimo, o bakterijos nuolat keičiasi, prisitaikydamos prie nepalankiai jas veikiančių veiksnių, kurių vienas ir yra antibiotikai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų