Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Arminas Mockevičius. Kodėl vis dar netoleruojame blaivybę propaguojančių žmonių?

Arminas Mockevičius | 2015-06-25 12:38:14

Visai neseniai teko bendrauti su viena Seimo nare. Ji pasakė, kad blaivų gyvenimo būdą propaguojantis žmogus kažkuo įtartinas, juo negalima pasitikėti. Šią žeminančią frazę esu girdėjęs ne vieną kartą, todėl kyla klausimas, kodėl Lietuvoje blaivus žmogus nėra toleruojamas.

Degtinė
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Viskas prasideda vaikystėje

Kiekvienas prisimena tam tikrus epizodus iš vaikystės. Vieni įspūdingiausių ir labiausiai įsimintinų prisiminimų – dideli žmonių susibūrimai. Tai dažniausiai kokios nors šventės – vestuvės, gimtadieniai, krikštynos ir t.t. Per tokias šventes visi būna linksmi, džiaugsmingai nusiteikę, laimingi, šoka, dainuoja, linksminasi ir dažniausiai... geria. Todėl pirmiausia žmogui yra sukuriama asociacija, kad jeigu nori būti linksmas, žaismingas ir smagus – turi išgerti alkoholio.

Kas būna, jei nusprendi kokioje nors šventėje būti blaivus?

Visai neseniai teko matyti vaizdelį: kai žmogus buvo užsibrėžęs tikslą kažkurį laiką būti blaivus ir jam „išpuolė“ proga. Visi žinojo, kad tas žmogus nevengiantis alkoholio, todėl visą vakarą siūlė jam gerti, o šiam atsisakius – klausinėjo, kas jam yra, kodėl jis negeria. Po to kažkas pasakė, kad jam netinka būti blaiviam, daug kartų pastebėjo, kad jis atrodo liūdnas, ir bandė jį guosti bei siūlė pralinksmėti. Tą kartą žmogus atsilaikė, bet ar lengva daug kartų atlaikyti tokį spaudimą? Nenuostabu, kad, nusprendę gyventi blaiviai, žmonės dažnai atsisako bendrauti su buvusiais draugais.

Arminas Mockevičius
Arminas Mockevičius. Asmeninio archyvo nuotr.

Kodėl žmonės primygtinai siūlo išgerti?

Manau, žmonės siūlo išgerti alkoholio ne iš piktos valios. Jie tą daro, norėdami gero – norėdami, kad būtumei linksmas ir laimingas, deja, jie nesusimąsto, kad galbūt dėl to „linksmumo“ gersi visą savaitę arba girtas padarysi avariją, arba negrįši namo pas mylimą šeimą, arba susirgsi... Jie netgi įsitikinę tuo, kad jeigu sergi ir išgersi alkoholio, būtent tai tave išgydys. Ir nesvarbu, kad gydytojas pabrėžė, jog vaistų su alkoholiu negalima maišyti. Svarbu, kad būsi laimingas šiandien ir dabar. Ir kad linksminsiesi su jais – kaip visada.

Deja, kaip sakoma, gerais norais ir kelias į pragarą grįstas, pvz.: Hitleris irgi turėjo gerų tikslų, tačiau priemonės buvo pasirinktos (švelniai tariant) ne tos ir dėl to turėjome didžiausią tragediją Europoje. Noras, kad žmogus būtų linksmas, yra sveikintinas, bet siūlyti jam psichoaktyvių medžiagų tam tikslui pasiekti gali privesti prie tragiškų pasekmių ir tai ne kartą kiekvienas esame stebėję.

Ar žmogus gali būti linksmas ir be alkoholio?

Žinoma, kad taip! Tačiau viskas priklauso nuo požiūrio – jei jis pats įsivaizduoja, kad linksmintis be alkoholio neįmanoma ir tik netinkamos aplinkybės jį privertė šiandien negerti, tada jis visą vakarą bus piktas ir jį dar labiau erzins visi siūlymai. Toks žmogus negėręs visiems lygiai taip pat mąstantiems parodys, kad jie „teisūs“ ir „be alkoholio neįmanoma linksmintis“. Negėręs šventėje žmogus po jos dar labiau sutvirtins tokį įsitikinimą ir nuspręs arba visai atsisakyti švenčių, arba atsisakyti švęsti blaiviai.

Tačiau realybė yra kitokia – milijardai žmonių pasaulyje ir dešimtys tūkstančių Lietuvoje moka ir sugeba linksmintis blaiviai. Naują madą parodo ir vis labiau populiarėjantys blaivūs festivaliai, tokie kaip „Varom“, „Naisių vasaros festivalis“, „Masters of Calm“, „Joninės kitaip“ ir kitos iniciatyvos. Šiemet į Rasų šventę Verkių parke susirinko daug žmonių, o šiame renginyje taip pat alkoholis buvo tabu. Šiuose renginiuose blaivūs žmonės šėlsta taip, kaip girti niekada nesugebėtų.

Ar kada nors blaivus gyvenimo būdas bus toleruojamas?

Alkoholio vartojimas – tai visos Lietuvos problema. Ir tik nuo mūsų priklauso, ar jis mažės, ar ne. Aš pats gyvenu blaiviai jau septinti metai ir tuo labai džiaugiuosi, tačiau vis dar sulaukiu pasiūlymų išgerti alkoholio. Jei daugiau pradedu bendrauti su saikingai geriančiais žmonėmis, kartais kyla įvairios mintys: „galbūt aš nenormalus? Gal saikingas gėrimas – iš tikrųjų nieko tokio?“, nes šios idėjos nuolat kartojamos. Tačiau kai saikingai alkoholį gėręs pažįstamas nusižudo arba padaro avariją girtas, tada suprantu, kad mano pasirinkimas neabejotinai teisingas.

Kaip galėtume prisidėti prie didesnės tolerancijos blaivybę propaguojantiems žmonėms?

Visų pirma reikėtų atsisakyti tokių stereotipų, kad negalima pasitikėti blaivybę propaguojančiu žmogumi ir kad linksmintis negalima be alkoholio arba – kad jeigu žmogus negeria, tai jis negerbia jūsų.

Reikėtų gerbti žmogaus pasirinkimą, kad ir kokios būtų priežastys, o jų gali būti labai daug: galbūt jam reikia vairuoti, galbūt jis nusprendė pagyventi blaiviai, galbūt jis nori būti geresniu tėčiu ir pavyzdžiu savo vaikams, galbūt jis nori pagerinti asmeninius santykius, galbūt jis iš tikrųjų turi problemų ir yra alkoholikas, kuriam kiekvienas atkritimas gali tapti lemiamas, galbūt jam šiaip nesveika, galbūt jis apsinuodijo, galbūt jis serga, o galbūt jis tiesiog išgėrė pakankamai ir jau nenori gerti daugiau. Kaip matome, gali būti tūkstančiai priežasčių, kodėl žmogus gali nenorėti gerti alkoholio, todėl kiekvieną kartą, kai siūlysite kam nors išgerti, pagalvokite apie tai, kaip jautėtės, kai Jums siūlė išgerti, o Jūs nenorėjote.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų