Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

7 patarimai, kaip elgtis tėvams, kai paauglys neprižiūri savo dantų

vlmedicina.lt | 2015-08-18 09:57:56

Paaugliai nesiliauja stebinti odontologų – šie pastebi, kad dėl elementarių žinių apie burnos higieną stygiaus protezuoti dantis jaunimui tenka vis dažniau. Vien 2014 m. valstybės lėšomis buvo protezuoti 1917 vaikų iki 18 metų dantys, kai dar 2012 m. šis skaičius nesiekė tūkstančio. Specialistai perspėja – tėvai turėtų atsakingiau stebėti savo paaugusias atžalas ir mokyti jas spręsti su dantų higiena susijusias problemas.

Valo dantis
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

„Atžalas mokyti tinkamos burnos higienos svarbu ankstyvoje vaikystėje, bet dabartinė situacija rodo, kad tėvų ir specialistų patarimai reikalingi ir jiems paaugus. Svarbu ne tik vieną kartą mažam vaikui parodyti teisingus judesius dantų šepetėliu, bet ir prižiūrėti, kad dantų priežiūra taptų paauglio kasdienybės dalimi. Tai pasiekti padeda skirtingos priemonės“, – sako odontologė Orinta Kovalevskaja.

O. Kovalevskaja pristato 7 patarimus, kurie padės motyvuoti į paauglystės amžių įžengusią atžalą ir paskatins ją tinkamai rūpintis burnos sveikata ir savo šypsena.

Detaliai paaiškinkite pasekmes. Neprižiūrimi dantys greičiau genda, kinta jų spalva, atsiranda prastas burnos kvapas – pasirūpinkite, kad jūsų atžala tai žinotų ir suprastų. Nebūtina vaiko varginti ilgais aiškinimais apie parodontozę, tačiau elementarios žinios apie tai, kas bus, jei nesivalys dantų, padės atžalai suprasti dantų priežiūros naudą.

Leiskite rinktis patiems. Įtraukite paauglį į kasdienį apsipirkinėjimą, suteikdami galimybę spręsti pačiam. Galbūt jam patinka kuris nors specifinis dantų pastos ar antibakterinio burnos skalavimo skysčio skonis? Sužadinkite paauglio susidomėjimą, leisdami pačiam pasirinkti iš paprasto ar elektrinio dantų šepetėlio, vienos ar kitos rūšies dantų pastos. Tai suteiks kasdieniam ritualui didesnę svarbą. Turėdamas paties išsirinktą daiktą, vaikas jį vertins ir naudosis dažniau.

Pabrėžkite ryšį tarp burnos higienos ir bendros išvaizdos. Paauglystėje vaikai pradeda intensyviai rūpintis savo išvaizda ir įvaizdžiu. Todėl paaiškinkite jiems, kad tvarkingi dantys yra būtini norint atrodyti nepriekaištingai. Išmokykite atžalas, kad balta šypsena ir gavus burnos kvapas padės sužavėti bendraamžius ir leis labiau pasitikėti savimi.

Pasitelkite išmaniąsias technologijas. Internete apstu tiek mažiems vaikams, tiek paaugliams ar suaugusiems skirtų mobiliųjų aplikacijų, paverčiančių burnos higienos procedūras smagesnėmis nei galima įsivaizduoti. Vienos jų siūlo dantis valytis mėgstamos dainos ritmu ir rinkti taškus, kitos demonstruoja galimų judesių įvairovę – net ir išrankiausias paauglys ras sau patrauklų variantą.

Rodykite pavyzdį. Vaikai iš tėvų perima daug manierų ir įpročių, burnos higiena – ne išimtis. Tad jeigu norite įpratinti atžalas atidžiai rūpintis dantimis, turite juos prižiūrėti patys. Kasdien laikykitės trijų žingsnių burnos priežiūros programos, kuomet naudojama dantų pasta, siūlas ir antibakterinis burnos skalavimo skystis. Tuomet ir vaikams tai lengviau taps savaime suprantama kasdienės priežiūros dalimi.

Pasikliaukite specialistais. Paauglystės laikotarpiu dažnas jaunuolis mažai dėmesio skiria tam, ką sako tėvai. Tokiose situacijose nedvejodami prašykite odontologo, pas kurį profilaktiškai lankotės, pagalbos. Savo sritį išmanantis gydytojas tikrai sutiks padėti ir pasidalins savo žiniomis. Taktiškas specialisto pasiūlymas ar patarimas burnos higienos klausimais gali būti itin paveikus paaugliui, ypač pasitelkus vizualines priemones.

Nebijokite pagirti ir paskatinti. Kad ir kokio amžiaus būtų Jūsų atžala, galite už gerą elgesį, taigi ir rūpinimąsi dantimis, atsilyginti. Galbūt leisite savaitgalį ilgiau pasilikti su draugais, o gal nupirksite marškinėlius, kurių jis seniai troško? Tai prasidės lyg žaidimas, tačiau ilgainiui virs į įprotį, kurio vėliau priminti nė nebereikės.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų