Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Ar saugu alergiškiems vaikams valgyti medų?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2019-05-27 10:02:24

Klausimas. Ar visiems vaikams galima valgyti medų? Kuo jis pavojingas alergiškiems vaikams? Jei vaikas alergiškas medui, ar galima jį pratinti prie medaus palaipsniui?

© Graphicstock.com

 

Atsako gydytoja vaikų alergologė Agnė Jagelavičienė

Vaikams iki vienerių griežtai nerekomenduojama valgyti medaus ar jo turinčių produktų dėl botulizmo pavojaus. Botulizmo sukėlėjų, Clostridium botulinum lazdelių sporų, paprastai būna dirvožemyje ir tokiuose maisto produktuose, kaip medus, kukurūzų sirupas. Kūdikių imuninė sistema dėl nesubrendusios žarnyno mikrofloros dar nepajėgi kovoti su šia infekcija. Į žarnyną patekusios bakterijos dauginasi ir išskiria botulino toksiną, kuris gali sukelti nervų sistemos pažeidimus.

Nors medų žinome kaip sveikatai naudingą produktą, vis dėlto kai kuriems asmenims jis gali būti pavojingas. Paprastai alergiški žmonės medų gali valgyti saugiai. Pati alergija medui itin reta. Jos dažnis tiksliai nežinomas. Manoma, kad alergiškų medui žmonių yra ne daugiau nei 0,001 proc. populiacijos.

Medus – tai kompleksinis augalų nektaro, cukrų, baltymų ir bičių (seilių ir ryklės) liaukų sekreto mišinys. Pagrindiniai mokslinėje literatūroje aprašomi alergenai, susiję su alergija medui – tai žiedadulkių (ambrozinių šeimos, kiečių) ir plėvasparnių vabzdžių (hymenoptera) seilių ir ryklės liaukų sekreto baltymai (fermentai); rečiau – kiti bičių kūno dalių komponentai; grybelių ar dumblių sporos.

Agnė Jagelavičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Didesnę riziką patirti alergiją medui turi augalų žiedadulkėms arba bičių nuodams alergiški žmonės. Alerginių reakcijų medui požymiai ir jų sunkumas įvairus ir priklauso nuo medaus rūšies ir individualių asmens sveikatos ypatumų. Alerginė reakcija medui gali kilti jo suvalgius, kartais po kontakto su oda. Alergija medui gali pasireikšti kvėpavimo takų alergijos simptomais (čiauduliu, sloga, kosuliu, dusuliu), virškinamojo trakto alergijos požymiais (pilvo skausmu, spazmais, pykinimu, vėmimu, viduriavimu), odos bėrimais (niežėjimu, paraudimu, dilgėline) ir labai retai – generalizuota alergine reakcija ar anafilaksija.

Žiedadulkės į medų gali patekti tiek nuo bičių apdulkinamų augalų, tiek nuo kitų žydinčių savidulkių augalų. Tad jeigu vaikas, alergiškas žiedadulkėms, valgys tokį medų, į kurį bus patekę konkrečių žiedadulkių ir jos nebus nepašalintos, jis gali pajusti vienokius ar kitokius alergijos simptomus. Tokiu atveju alergijos požymius sukelia atsitiktinai į medų patekusios žiedadulkės, kurioms įsijautrinęs žmogus. Tikrai nereikia manyti, kad žiedadulkėms alergiškas vaikas būtinai bus alergiškas medui.

Kita alergijos medui priežastis - kryžminės reakcijos tarp vėjo apdulkinamų ir bičių apdulkinamų augalų žiedadulkių, kurios turi vienodus arba giminingus alergenų komponentus. Pavyzdžiui, žmogus, alergiškas kiečiui, gali jausti alergijos požymius valgydamas medų, į kurį bus patekę ramunės žiedadulkių.

Patiriant vienokius ar kitokius alergiją primenančius požymius, vartojant medų, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju. Gydytojas alergologas padės išsiaiškinti nemalonių simptomų, atsirandančių vartojant medų, priežastį ir greičiausiai bus galima saugiai smaližiauti.

Kiti su medaus gavyba ir gamyba susiję produktai, daug rečiau, tačiau taip pat gali sukelti alergines reakcijas. Internete apstu natūraliam imuninės sistemos stiprinimui skirtų preparatų. Tarp jų, žinoma, ir bičių produktai: bičių duonelė, bičių pienelis, žiedadulkės ir propolis. Tačiau tai, kas natūralu – ne visada ir visiems saugu. Alergiški bičių nuodams asmenys turėtų vengti bičių pienelio – bičių darbininkių ryklės liaukų sekreto, kuris sumaišomas su žiedadulkėmis ir medumi. Bičių duonelė - fermentuotas įvairių augalų žiedadulkių, sulipdytų bičių seilėmis ir nektaru, produktas, turtingas baltymų, angliavandenių, mikroelementų ir vitaminų. Nors literatūroje nėra duomenų, kad šis produktas alergiškiems asmenims sukeltų reakcijas, teoriškai dėl savo sudėties yra potencialus alergenas. Praktikoje teko matyti vaiką, kuris nuolat gaudavo bičių produktų imuniteto stiprinimui, tačiau jam išsivystė alergija žiedadulkėms ir lėtinė alerginė dilgėlinė. Propolis pasižymi antivirusinėmis ir antibakterinėmis savybėmis, todėl žmonės jį vartoja peršalimų, virškinamojo trakto infekcijoms gydyti. Dėl antibakterinių ypatybių kartais jo dedama į dantų priežiūros priemones. Dažniausiai alergija propoliui pasireiškia kontaktiniu dermatitu po sąlyčio su oda ar gleivinėmis, kartais kyla alerginis rinitas, konjunktyvitas ar net bronchospazmas. Šis kontaktinis alergenas vaikams alergines reakcijas sukelia itin retai. Didesnę alergijos propoliui riziką turi asmenys, tiesiogiai dirbantys su medaus gavyba ir gamyba.

Ar alergišką vaiką prie medaus galima pripratinti palaipsniui? Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kuriam medaus komponentui vaikas alergiškas. Ar jis alergiškas tik medui, ar yra kitų alergines reakcijas provokuojančių veiksnių? Ar reaguoja į visų rūšių ir rinkimo laiko medų? Kokias reakcijas medus sukelia? Ir taip toliau. Alergiško vaiko pripratinimo prie medaus koncepcija paremta imunoterapijos – palaipsninio organizmo pripratinimo prie alergeno, principu. Teoriškai metodas - logiškas, tačiau nepatikimas. Imunoterapija – standartizuotas alergijos gydymo metodas su tiksliai nustatytu alergenų kiekiu. Vartojant medų niekada tiksliai nežinosime, kokią alergeno koncentraciją kiekvieną kartą gauna pacientas, ar vartojamame meduje yra kitų potencialių alergenų, ar jie yra būtent tie, kuriems toleranciją norime išugdyti. Aš paklausčiau kitaip – kaip galime pripratinti prie to, prie ko patys nežinome pratiną?

Labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dažniausiai asmenys, gydydamiesi medumi, vartoja gryną (neišvalytą) medų, o jame gali būti ne visai pageidaujamų ingredientų (tokių kaip grybelių, pelėsių sporos, bičių dalelės), kurie taip pat gali būti alergijos priežastimi.

Taigi medus nėra pati tinkamiausia priemonė alergijos gydymui, tačiau gali padėti esant sausam, varginančiam, ypač naktiniam, kosuliui. Yra duomenų, kad net sergantiems astma naktiniam kosuliui malšinti rekomenduojama vartoti medų. Be abejo, prieš tai turime būti tikri, kad jame nėra potencialių alergiją provokuojančių komponentų.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų