Ketvirtadienis, 2025.07.17
Reklama

ŽIV vystosi į mažiau mirtiną formą

technologijos.lt | 2014-12-12 09:34:53

Panašu, kai kuriose Afrikos dalyse ŽIV pamažu tampa ne toks agresyvus.

Kol kas pokytis menkas – atitinka maždaug 2,5 metais vėlesnį AIDS išsivystymą, nei epidemijos pradžioje – bet jeigu jis tęsis, susirgimas gali tapti žymiai mažiau pavojingas. Tai sukelia ne vienas faktorius, tarp kurių ir gydymas vaistais.

Vaistai
© Fotolia.com

Anksčiau manyta, kad patogenai visada vystosi į mažiau mirtinus, kad jų nešiotojai turėtų daugiau šansų išgyventi ir išplatinti ligą. Tačiau dabar žinome, kad evoliucinis spaudimas gali stumti ir į priešingą pusę.

Sekdamas ŽIV evoliuciją, Philipas Goulderis iš Oxfordo universiteto su kolegomis palygino 842 nėščių moterų iš Botsvanos ir Pietų Afrikos ŽIV pavyzdžius. Botsvanoje epidemija kilo XX a. devintojo dešimtmečio viduryje, tuo tarpu Pietų Afrikoje – dešimtojo viduryje. Tad ŽIV Botsvanoje turėjo evoliucionavo maždaug dešimtmečiu ilgiau.

Bandymuose su laboratorijoje auginamomis ląstelėmis, virusas iš Botsvanos dauginosi lėčiau, nei iš Pietų Afrikos, o tai reiškia, kad jis ilgiau užtrunka, kol įveikia žmogaus imuninę sistemą ir sukelia AIDS (PNAS, doi.org/xhc).

„Parodyti, kad jis prisitaiko taip greitai, labai svarbu“, - sako José Borghans iš Utrechto universiteto medicinos centro Nyderlanduose.

Viena priežastis galėtų būti augantis ŽIV vaistų naudojimas. Pavojingiausia ŽIV forma užsikrėtusieji greičiau suserga ir anksčiau pradeda gydymą vaistais. Taip jų kraujyje ir lytiniuose skysčiuose virusų sumažėja praktiškai iki nulio, o tai reiškia, kad agresyvesniems virusams mažiau galimybių būti perduotiems. „Tai terapijos nauda, apie kurią niekas nepagalvojo“, - sako jis. „Tai dar viena priežastis ją taikyti“.

Pasaulio mastu gydomų nuo ŽIV žmonių pastaraisiais metais padaugėjo – nuo 5 milijonų 2010-aisiais iki 13,6 milijonų šių metų birželį.

Bet veikia ir dar vienas faktorius – virusas reaguoja į žmones, kurių imuninė sistema natūraliai geriau ir ilgiau kontroliuoja infekciją.

Maždaug 15 proc. Afrikos pietuose gyvenančių žmonių turi genus, leidžiančius imuninėms ląstelėms atpažinti ir paveikti svarbius viruso baltymus. Tokiuose žmonėse ŽIV gali išgyventi tik mutuodama tuos baltymus kad jų neitų aptikti, o dėl to jie lėčiau dauginasi. Kai tie žmonės perduoda virusą, šis išlaiko tą silpnumą.

„Lieka virusai, mažiausiai gebantys sukelti ligą“, - sako Goulderis. Jo komanda išsiaiškino, kad Botsvanoje tokios mutacijos buvo maždaug pusėje virusų pavyzdžių, tuo tarpu Pietų Afrikos pavyzdžiuose – apie 40 proc.

Neaišku, ar panašūs pokyčiai randasi ir Europoje bei JAV, nors dideli pokyčiai yra mažiau tikėtini ten, kur infekcijų lygis mažesnis.

Šaltinis: Clare Wilson, New Scientist № 2998

https://www.newscientist.com/article/dn26643-hiv-evolves-into-less-deadly-form.html

technologijos.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: ŽIV
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmoji Lietuvoje dvyniams pritaikyta Šeimos ir naujagimių intensyviosios terapijos palata
Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje atidaryta jau trečioji Šeimos ir nauj...
Infrastruktūros viziją kuria su tarptautiniais ekspertais
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda strateginį plėtros etapą – per artimiausius trejus metus greta d...
Biobankai: tiltas tarp mokslo ir paciento sveikatos ateities
Šiuolaikinė medicina sparčiai žengia pirmyn, o biobankai tampa vis svarbesne jos dalimi. Tai – specializuotos kole...
Pirmasis ortopedinių operacijų robotas Baltijos šalyse – jau Lietuvoje
Kaunas – pirmasis iš Baltijos šalių miestų, kuriame kelio endoprotezavimus gali atlikti chirurgas, padedamas robot...
Hormonų svyravimai ir migrena: kodėl su ja dažniau susiduria moterys?
Migrena – sudėtingas neurologinis sutrikimas, stipriai paveikiantis gyvenimo kokybę. Nors ji dažnai siejama su gen...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų