Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Vystyklų dienos: daugkartinės sauskelnės geriau nei vienkartinės

vlmedicina.lt | 2013-04-16 17:02:10

„Kai auginau savo vaikus, vystyklus mirkydavome šaltame vandenyje, skalbti juos tekdavo du kartus per parą, o lyginti – iki išnaktų. Tačiau dabar tie vargai pasimiršo. Kai stebiu, kaip mano duktė šiais laikais augina kūdikį su vystyklais – žaviuosi. Dabar tas auginimas visai kitoks“, - per „Vystyklų dienų 2013“ atidarymą sakė vilnietė Dalytė Tumilevičienė.

Dalytė Tumilevičienė
Dalytė Tumilevičienė įsitikinusi, kad vystyklai visais laikais buvo ir yra sveikiau vaikui. Prieraišiosios tėvystės centro nuotr.

Balandžio 15-20 d. „Prieraišiosios tėvystės centras“ jau ketvirtą kartą kviečia į renginių ciklą - „Vystyklų dienos 2013“.

Jai vystyklai – ne tik nostalgiškas prisiminimas iš tų laikų, kai pati augino vaikus. Močiute tapusi Dalytė džiaugiasi, kad ir jos anūkėliui – 7 mėnesių Mykolui – tėvai sega ne vienkartines sauskelnes, o šiuolaikiškus daugkartinius vystyklus. Moteris įsitikinusi – vystyklai visais laikais buvo ir yra sveikiau bei maloniau vaiko odai.

Stebėdama šiuolaikiškomis daugkartinėmis sauskelnėmis pasipuošusį anūką, Dalytė nesistebi, kodėl vis daugiau moterų net ir XXI amžiuje renkasi medžiaginius vystyklus – juk per pastaruosius dešimtmečius jie gerokai patobulėjo – tapo kur kas patogesni naudoti.

„Panašias vystyklų kelnytes ir aš anuomet buvau gavusi dovanų iš Amerikos. Jos buvo dėvėtos, bet kaip aš jomis džiaugiausi! Kaip saugojau! Jas naudodavau tik eidama kur nors į svečius, ar jeigu reikėdavo kur nors važiuoti. Sykį net draugei skolinau, kai ši su vaiku susiruošė į kelionę“, - pasakojo D.Tumilevičienė.

Jos dukra Rūta Ryliškienė nežino, kas yra vystyklų deficitas, mat šiais laikais Lietuvoje galima įsigyti visko – nuo paprasčiausių flanelinių ar marlinių palučių iki modernių medžiaginių kelnyčių, kurios sugeria, bet į išorę drėgmės nepraleidžia.

„Puikiai žinau, kad norint, kūdikį su vystyklais galima užauginti ir beveik nieko neinvestuojant – tiesiog naudoti medžiagines palutes ir drėgmę sulaikančias kelnytes. Tačiau dabar, kai vystyklų pasirinkimas toks didžiulis, tai norisi išbandyti įvairius modelius, spalvas, audinius.

Vienu vaikelio augimo etapu patogiau vienokie vystyklai, vėliau – kitokie. Tai priklauso ir nuo situacijos – namuose daugiau naudojame klasikinius vystyklus, o išvykose – vadinamuosius „viskas viename“, kurie ir sugeria, ir nepraleidžia drėgmės, bet yra skalbiami“, - aiškino Mykolo mama R.Ryliškienė, kuri įsitikinusi, kad naujoviški vystyklai savo patogumu niekuo nesiskiria nuo vienkartinių sauskelnių.

Vystyklai – sveikiau visais laikais

Ruošdamasi vaikelio atėjimui ji su vyru domėjosi, kaip galima kūdikį auginti be vienkartinių sauskelnių – ieškojo informacijos internete, vaikščiojo į paskaitas Prieraišiosios tėvystės centre. Kad vystyklų skalbimas ir džiovinimas netaptų našta, šeima įsigijo elektrinę skalbinių džiovyklę.

„Kai yra skalbimo ir džiovinimo mašinos, vystyklai tikrai nevargina. Kita vertus, mūsų kūdikis tuštindavosi kaskart pavalgęs, todėl net ir vienkartines sauskelnes būtų reikėję kaskart pakeisti. O mes tiesiog naudojame vystyklus. Tai tapo natūralu, nebematau reikalo pirkti vienkartinių“, - sakė R.Ryliškienė.

Moteris džiaugėsi, kad jos mama taip pat „balsavo“ už tai, kad anūkėlis augtų su vystyklais, nors jos laikais vystyklų priežiūra tikrai nebuvo tokia lengva kaip dabar.

„Marliukus sumerkdavome į šaltą vandenį. Tuos, kur buvo pasituštinta, merkėm atskirai ir dar virindavome. Skalbti reikėdavo rankomis du kartus per dieną – ryte ir vakare, kad nepritrūktume vystyklų, o dar lygindavome juos iki išnaktų. Vystyklų reikėjo daug, nes keisdavome juos labai dažnai.

Dabar, kai matau visą naujoviškų vystyklų asortimentą – net sunku susigaudyti, ką su kuo naudoti. Bet labai džiaugiuosi, kad mano anūkėlis auga su vystyklais. Juk kad ir kokios kokybiškos būtų vienkartinės sauskelnės, jos vis tiek alergizuoja. Marliukai vis tiek jaukesni prie kūno ir kur kas sveikesni“, - tikino iš glėbio savo anūko Mykolo nepaleidžianti močiutė Dalytė.

Dapšauskai
Žurnalistas ir visuomenės veikėjas Juozas Dapšauskas su žmona džiaugiasi, kad vystyklai jiems nesukelia jokių rūpesčių. Prieraišiosios tėvystės centro nuotr.

Šeimas žavi ir ekologija, ir taupumas

„Pati ekologija, sveikas gyvenimo būdas man visada buvo aktuali tema, nors konkrečiai su vystyklais nebuvau susidūręs. Užtat kai pradėjome lauktis vaikelio, visi argumentai susidėliojo „už“ vystyklus. Ypač, kai žmona nusprendė pati pasiūti vystyklų. Dabar pats sūnui visada segu tik jos siūtus“, - sakė žurnalistas ir visuomenės veikėjas Juozas Dapšauskas, su žmona Ieva auginantis 5,5 mėnesių Danielių.

Šeima tik šypsosi išgirdusi klausimą, ar nepadaugėjo išlaidų vandeniui ir elektrai, kai namuose atsirado mažasis „vystyklų naudotojas“. Skalbimui jie panaudoja vandenį vonioje, kurioje vakarais teliūškuojasi mažylis: iš pradžių ten praskalauja vystyklus, o paskui sudeda į skalbyklę išgręžti.

Jauni tėveliai džiaugiasi, kad sūnui paaugus, skalbimo procedūra vis retėja – dabar tai tenka daryti kas antrą dieną. Vystyklai jiems nesukelia jokių rūpesčių, todėl per kelių mėnesių gyvenimą Danielius tėra sunaudojęs vos porą pakuočių vienkartinių sauskelnių – ir tik todėl, kad jų padovanojo močiutė.

„Viena vertus, buvo gaila išmesti. Tačiau nesame fanatikai – kai kuriose situacijose, kai prireikia, naudojame ir vienkartines sauskelnes“, - sakė J.Dapšauskas.

Jo žmona Ieva priduria, kad sauskelnių padovanojusi jos mama iš pradžių buvo labai skeptiškai nusiteikusi vystyklų atžvilgiu. Močiutės nuomonė pasikeitė po kurio laiko, ypač, kai daugkartinių vystyklų išvydo TV reportaže iš mugės Londone.

„Ji man skambino ir sakė: mačiau tokius kaip tavo vystyklus per televizorių. Jai buvo netikėta, kad medžiagines sauskelnes naudoja šiuolaikinės mamos visame pasaulyje.

Mamai tikriausiai buvo nelengva – ji augino pamečiui gimusius mane ir brolį, gyveno bendrabutyje, nebuvo patogių sąlygų skalbti ir vietos, kur džiauti, todėl ji sakė: „kam jums toks vargas“. Tačiau pamačiusi, kaip atrodo šiuolaikinė vystyklystė, per porą mėnesių pakeitė nuomonę ir dabar tuo džiaugiasi“, - šypsojosi Ieva.

Kviečia siekti pervystymo rekordo

Nuo pirmadienio Lietuvos sostinėje, kaip ir visame pasaulyje, minima Tikrų vystyklų savaitė. Ta proga Prieraišiosios tėvystės centre kasdien vyksta paskaitos ir seminarai, kuriuose besilaukiantys vaikelio ar jau susilaukę mažylių gali sužinoti daugiau apie vystyklus, jų rūšis, net išmokti, kaip juos sulankstyti, užrišti ar užsegti kūdikiui.

Taip pat veiks vystyklų siuvimo ir vėlimo dirbtuvėlės, kurių dalyviai pamatys, kaip patiems nesunkiai galima pasigaminti vystyklų.

Savaitę trukusių renginių maratoną šeštadienį, 20d., vainikuos jau ketvirtą pavasarį sostinėje rengiamas „Vystyklų turgus“. Šiemet apžiūrėti ir išsirinkti tinkamiausius iš Lietuvoje siūtų ar importuotų medžiaginių sauskelnių asortimento organizatoriai kviečia į Mokytojų namų kiemelį. Šalia naujų daugkartinių vystyklų prekiautojų glausis ir „Vystyklų mainų turgelis“, kuriame mamos gali parduoti savo vaikų jau išaugtus ar nusipirktus, bet nepanaudotus vystyklus.

Renginio dalyviai bus raginami prisijungti ir prie pasaulinės vystyklų keitimo akcijos, kuri balandžio 20d., šeštadienį, skelbiama visame pasaulyje. Tėveliai kviečiami vienu metu ir vienoje vietoje pervystyti savo vaikus ir taip atkreipti dėmesį, jog kūdikius galima auginti ir su medžiaginiais vystyklais.

Pirmą kartą šios akcijos dalyviai sulauks tokio didelio paskatinimo iš nedidelius šeimos verslus sukūrusių lietuviškų vystyklų siuvėjų: pirmiesiems 30 kūdikių „Kukutis“ dovanoja po vienerias medžiagines sauskelnes. Kiti gaus 40 proc. nuolaidą „Julijos&co“ siūtiems vystyklams.

Per „Vystyklų turgų“ bus galima ne tik nusipirkti vystyklų, bet ir dalyvauti konkursuose, akcijose, pramogose visai šeimai ir taip pat laimėti vertingų prizų. Kaip ir pernai, žadamos linksmos vystyklo rišimo varžybos, taip pat varžytuvės, kas taikliausiai sumes vystyklus į kibirą ir net momentinis poezijos konkursas.

Prieraišiosios tėvystės centras – ne pelno siekianti nevyriausybinė organizacija, su meile kuriama pačių mamų iniciatyva. Šeimos raginamos kartu kurti saugesnį ateities pasaulį sau ir savo vaikams.


Logo

 

 

 

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų