Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Vitamino D trūkumas senatvėje spartina negalią

vlmedicina.lt | 2013-07-30 09:32:39

Pagyvenę ir vitamino D nepakankamumą patiriantys žmonės gali susidurti su tokios kasdienės veiklos sunkumais, kaip apsirengti ar kopti laiptais, rodo naujas tyrimas.

Žuvų taukai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Laikoma, kad net 90 proc. vyresnio amžiaus žmonių patiria vitamino D nepakankamumą. Šis vitaminas, kurį tiesioginiuose saulės spinduliuose sintetina žmogaus oda ir kuris gaunamas su maistu, vaidina labai svarbų vaidmenį kaulų ir raumenų sveikatai, o jo trūkumas gali lemti sumažėjusį kaulų tankį, raumenų silpnumą, osteoporozę ir kaulų lūžius.

Nyderlanduose atliktas tyrimas apėmė daugiau kaip 1300 asmenų, kurių amžius buvo nuo 55 iki 88 metų. Šešerius metus buvo stebimas vitamino D kiekis kraujyje, tiriamųjų buvo klausiama apie jų gebėjimus atlikti tokius įprastinius veiksmus kaip atsisėsti ant kėdės ir atsistoti ar  penkias minutes eiti lauke nepasiilsint.

65-88 metų amžiaus grupėje visų mažiausiai vitamino D sukaupę žmonės turėjo bent vieną fizinį suvaržymą 1,7 karto dažniau nei tie, kieno organizme vitamino D buvo daugiausia. 55-65 metų grupėje šis santykis buvo 2 kartai.

Vyresniojo amžiaus grupėje tarp mažiausiai vitamino D sukaupusių tiriamųjų 70 proc. turėjo bent vieną fizinį suvaržymą, tuo tarpu vidutinius ar didžiausius vitamino D kiekius turėję asmenys jokių suvaržymų nepatyrė.

Tyrimo rezultatus paskelbė JAV leidžiamas žurnalas „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism“, praneša health.usnews.com.

Mokslininkai taip pat nustatė, kad vitamino D nepakankamumą patiriantiems asmenims ilgainiui išsivysto daugiau fizinių suvaržymų. Vyresniojo amžiaus grupėje jie pasireiškė per trejus metus, o jaunesnio amžiaus grupėje – per šešerius metus.

„Nedaug vitamino D organizme sukaupusiems senjorams didesnė tikimybė, kad sutriks gebėjimas judėti ir ilgainiui pablogės fizinis funkcionavimas“, - teigia tyrimo autorė dr. Evelien Sohl iš Amsterdamo VU universiteto medicinos centro. Pasak jos, judėjimo suvaržymus patiriantys asmenys dažniau patenka į globos namus, jiems yra didesnė tikimybė mirti.

Tyrimo rezultatai rodo, kad vitamino D nepakankamumas gali lemti sumažėjusį vyresnio amžiaus žmonių gebėjimą gyventi svarankiškai.

„Vitamino D papildų vartojimas gali būti būdas užkirsti kelią fiziniam nuosmukiui, tačiau dėl šios idėjos reikia atlikti papildomų tyrimų“, - sako dr.  E. Sohl. Jos tyrimas nustatė vitamino D mažo kiekio organime ir judėjimo suvaržymo ryšį, tačiau nebuvo nustatyta, kad tas ryšys yra priežastinis.

Mokslininkai nesutaria, kiek per dieną žmogus turi gauti vitamino D. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, rekomenduojama vitamino D paros norma yra 5 mikrogramai, o Jungtinėse Amerikos Valstijose - nuo 5 iki 15 mikrogamų priklausomai nuo amžiaus grupės ir kitų faktorių.

Tačiau vis daugėja duomenų, kad vitamino D turi būti vartojama daugiau, kai kurie mokslininkai mano, kad nuo 25 iki 50 mikrogramų per dieną.

Vitamino D turi riebiosios šaltųjų vandenų žuvys kaip lašišos, skumbrės ir silkės, taip pat žuvų taukai ir kiaušinio trynys.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pasiruoškime vasarai: kaip sustiprinti organizmą ir birželį pasitikti žvaliai?
Artėjant vasarai, norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energij...
Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyvias medžiagas
Smalsumas, noras pritapti, draugų įtaka, nerimas, stresas. Tai tik kelios priežastys, kodėl vaikai ir paaugliai pradeda...
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų