Senjorams dedikuoti metai Klaipėdoje įgauna pagreitį, o nuolat rengiamos įvairios akcijos ir iniciatyvos įtraukia vis daugiau vyresnio amžiaus klaipėdiečių. Nepaisant to, negalią turintiems vyresnio amžiaus žmonėms siūlomos veiklos sunkiai pasiekiamos. Atsižvelgiant į tai, rugpjūčio 19 d. 15 val. Klaipėdos universiteto Senato salėje vyks diskusija apie vienišų, negalią turinčių senjorų problemas, jų išskirtinius poreikius ir gyvenimo kokybės gerinimą.
Susitikimą inicijuojantis Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Artūras Razbadauskas teigė, jog penktus metus gyvuojantis Trečiojo amžiaus universitetas pajūrio senjorams padeda integruotis į visuomenę, studijuojančių vyresnio amžiaus žmonių skaičius kasmet vis auga. Ši įstaiga savo veikla ženkliai prisideda prie vyresniosios kartos socialinės integracijos į visuomenę, todėl sąlygos turėtų būti sudarytos visiems, neišskiriant ir negalią turinčių žmonių.
„Nuolat dirbant ir bendraujant su vyresnio amžiaus žmonėmis tenka išklausyti jų lūkesčius, įsiklausyti į tai, kas juos neramina. Pastaruoju metu vis labiau akcentuojama vienišų senjorų, ypač turinčių negalią, problema, todėl stengiamės, kad ir ši visuomenės dalis liktų aktyvi, žmonės nejaustų atskirties, o šioje diskusijoje ieškosime galimų išeičių, problemų sprendimo būdų“, – kalbėjo A. Razbadauskas.
Prieš kelis metus Klaipėdoje buvo vykdytas eksperimentas, kuriuo buvo siekta pademonstruoti, su kokiomis kliūtimis miesto centre susiduria judėjimo negalią turintys žmonės. Situacija nuo to laiko kone nepakito, nes norint patekti į reikalingas įstaigas ar kultūrinius renginius jie kasdien susiduria su daugybe problemų, todėl dažnas savo laiką priverstas leisti namuose, o jų reikalus turi sutvarkyti artimieji. Neturėdami žmonių, kurie jiems padėtų, neįgalieji paliekami likimo valiai ir tarsi atskiriami nuo visuomenės. Dar sudėtingesnė situacija yra su neįgaliais senjorais, kurie ne tik be pagalbos negali išeiti iš namų, bet ir nesugeba pasirūpinti savimi.
Susitikimą organizuojanti nevyriausybinės organizacijos VšĮ „Trečiasis amžius“ steigėja Irena Ona Lenkauskienė teigė, kad įteisinus atskirą vienišų pensijinio amžiaus žmonių grupę, jiems būtų galima daug efektyviau padėti tiek gerinant gyvenimo sąlygas, tiek rūpinantis jų integracija, užtikrinti taip dažnai deklaruojamą orią senatvę. Tarp Jungtinių tautų organizacijos ir LR Seimo 2010 m. pasirašyta Neįgaliųjų teisių konvencija,anot senjorų atstovės,kol kas jokios ženkliai apčiuopiamos naudos nedavė, todėl šio susitikimo tikslas – aptarti vienišų, negalią turinčių vyresnio amžiaus žmonių problemas, kurios būtų išgirstos aukščiausiuose valdžios sluoksniuose.
„Mes labai vertiname Trečiojo amžiaus universitetą, džiaugiamės, kad jo dėka senjorai bendrauja, mokosi, atranda naujus laisvalaikio praleidimo būdus. Mūsų ratas nuolat plečiasi, tačiau vienatvės problema išlieka labai opi. Daugelis čia ateina būtent dėl to, kad susirastų bendraminčių, neužsidarytų namuose. Mes net ir pajuokaujame, kad tai – vienišų moterų klubas. Tačiau yra atskira grupė žmonių, kurie nepaisant senatvės turi dar ir negalią. Jie ne tik nepajėgūs dalyvauti visuomeninėje veikloje, tačiau neturėdami artimųjų ar neišgalėdami samdytis socialinio darbuotojo dažnai būna paprasčiausiai pamirštami ir paliekami likimo valiai“, – kalbėjo I. Lenkauskienė.
Svarbiausi klausimai, kurie bus keliami susitikime, – tai vienišų neįgalių senjorų atskiros socialinės grupės įteisinimas ir siekis, kad pagerėtų tokių žmonių gyvenimo kokybė – pensijos būtų padidintos bent iki minimalaus atlyginimo dydžio. Organizatoriai tikisi, kad valdžios atstovai peržiūrės šiuo metu galiojančius teisės aktus ir vienišiems, negalią turintiems vyresnio amžiaus žmonėms bus skiriamas tinkamas dėmesys.