Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Valstybės kontrolė: tyrimai gydymo įstaigose ne visada atliekami laiku ir kokybiškai

www.lrt.lt | 2014-03-20 09:49:09

Valstybės kontrolė nustatė, kad viešosiose gydymo įstaigose pacientai ne visada laiku sulaukia brangiais medicinos prietaisais atliekamų tyrimų. Be to, tokie tyrimai ne visada atliekami kokybiškai.

Mamografas
Redakcijos archyvo nuotr.

Valstybės kontrolė aiškinosi, ar gydymo įstaigose pacientams užtikrinamas brangiais medicinos prietaisais atliekamų tyrimų prieinamumas ir ar tokie tyrimai atliekami kokybiškai. Gydymo įstaigose yra per 1,5 tūkst. brangių medicinos prietaisų. Tai – angiografai, gama kameros, linijiniai greitintuvai, kompiuteriniai ir magnetinio rezonanso tomografai, mamografai, ultragarsiniai prietaisai, diagnostinė rentgeno įranga. Šiais prietaisais tik skubūs tyrimai ar už pinigus, esą, atliekami nedelsiant, kitais atvejais pacientams, tenka laukti.

„Didžiausia mūsų audito nustatyta laukimo trukmė buvo 147 dienos. Įprastai laukti tenka 60 dienų, du mėnesius. Manome, kad eilės yra per ilgos, ypač  turint omeny tai, kad su brangiais medicinos prietaisais atliekant tyrimus taip pat nustatomi ir onkologiniai susirgimai, todėl tokia laukimo trukmė tikrai per ilga ir neleistina“, – sakė Valstybė kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius Laimonas Čiakas.

Auditoriai sako, kad reikia nustatyti tyrimų tokiais prietaisais sistemą visose šalies gydymo įstaigose. Nes ilgiausios eilės nusidriekia didžiųjų šalies ligoninių koridoriuose, tuo metu kitose gydymo įstaigose išsitirti šiais prietaisais eilių gali ir nebūti, todėl reikėtų rekomenduoti vykti į jas.

Nustatyta, kad ne visos gydymo įstaigos tinkamai rūpinasi tokių aparatų technine priežiūra. Neprižiūrimi aparatai gali skleisti daugiau sveikatai žalingos spinduliuotės. Kai kuriose įstaigose jie stovi neremontuojami, nes gydymo įstaigos tam neturi lėšų. O norint atnaujinti per 10 metų senumo įrangą, reikėtų daugiau nei 50 milijonų litų.

„Pakankamai daug yra senos įrangos, ypatingai rentgeno, dėl to nuotraukos išeina nekokybiškos“, – sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė.

Ima trūkti ir specialistų, kurie galėtų dirbti su tokia įranga, nėra vieningo reglamento, kaip turi būti surašomos tyrimų išvados.

„Eilė susiformuoja dar ir dėl to, kad kai iš rajono atvažiuoja žmogus su savo aprašu čia, centre, medikai nesupranta to aprašo ir nuotrauka blogai nekokybiškai padaryta – reikia antrą kartą daryti tyrimą. Tai – ir išlaidos Sveikatos draudimo fondui, taip pat ir žmogus patiria papildomą švitinimą“, – sakė Valstybė kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius L. Čiakas.

Sveikatos apsaugos ministras teigia, kad jau pernai buvo tikrintas brangių medicinos prietaisų naudojimas ir medicinos įstaigoms išsiųstos rekomendacijos.

„Dabar yra įpareigotos įstaigos kas ketvirtį daryti apžvalgas aparatūros apkrovimo, taip pat būtinų tyrimų sukomplektavimo, kad tyrimai būtų aprašyti taip, kad nereikėtų dėl vienų ar kitų tyrimų trūkumo atidėti aparatūros panaudojimą. [...] Mes esame priėmę sprendimą, kad nevertėtų pirkti visiškai naujų aparatų, reikėtų dabar skirti investicijas esamos aparatūros atnaujinimui ir tam yra numatyti ištisi veiksmų planai“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Vytenis Andriukaitis.

V. Andriukaitis žada, kad ministerijos įkurtos radiologinės tarybos specialistai per šiuos metus parengs tokių tyrimų aprašų metodiką.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų