Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Vaistai mirštančiajam – po devyniais užraktais

2012-06-01 09:40:25

Ar Lietuvoje yra vaistų, galinčių išgydyti nuo mirtinos ligos? Galbūt, tačiau jų reikia ieškoti Valstybės rezerve, o kas jame saugoma – valstybės paslaptis. Reta liga susirgusio kauniečio artimieji medikamentų gavo tik užsienyje.

Kauno klinikų Reanimacijos skyriuje nuo praėjusio šeštadienio guli komos ištiktas 61 metų kaunietis Raimondas Stankus. Jį pakirto stabligė. Ar žmogus liks gyvas, niekas nežino.

Medikų diagnozė iš pradžių vyriškio artimiesiems baimės nesukėlė, tačiau netrukus paaiškėjo baisi tiesa – nė viena šalies gydymo įstaiga neturi serumo stabligei gydyti.

„Per didelius vargus vaistų nupirkome užsienyje, tačiau praradome daug brangaus laiko, kuris šiuo atveju yra svarbiausias veiksnys gydant ligą“, – kalbėjo susirgusiojo sūnus Saulius Stankus.

Patarė ieškoti daugiau vaistų

R. Stankus stablige užsikrėtė prieš dvi savaites, kai sodininkų bendrijoje pakaunėje pjovė medžio šaką ir susižalojo koją. Nors žaizda greitai užgijo, netrukus vyras pajuto keistus simptomus – negalėjo nieko nuryti, nebevaldė kai kurių kūno dalių, prasidėjo spazmai.

Kauno klinikų medikai iškart nustatė diagnozę ir suleido dozę Valstybės rezerve pirkto serumo, skirto stabligei gydyti. Gydytojai S. Stankui paaiškino, kad gydymas būtų veiksmingas tik suleidus dar 2–3 tokias dozes, tačiau daugiau šio preparato Lietuvoje esą nėra.

„Negalėjau patikėti, kad nėra galimybių net nusipirkti vaistų, nors jų kaina nėra didelė“, – stebėjosi S. Stankus. Viena dozė kainavo apie 100 JAV dolerių (270 litų).

Paieškos nuvedė į Vokietiją

Kauniečiams pagelbėjo Liuksemburge gyvenantys giminaičiai. Jie serumo nupirko Vokietijoje ir atsiuntė į Lietuvą. Tai taip pat nebuvo paprasta procedūra, nes vaistus per visą kelionę būtina laikyti specialiame inde, kuriame yra 2–8 laipsnių temperatūra.

„Kol ieškojome vaistų, praradome daug brangaus laiko, nes liga greitai progresuoja. Vaistus būtina suleisti tą pačią akimirką, kai nustatoma diagnozė“, – gydytojų žodžius citavo S. Stankus.

Vėliau jis sužinojo, kad kitų stablige susirgusių žmonių artimieji serumo taip pat ieškojo Kaliningrado srityje (Rusija), JAV, Vokietijoje.

Profesorius maldavo latvių

„Situacija Lietuvoje dėl retomis ligomis sergantiems žmonėms reikalingų vaistų – tragiška“, – įsitikinęs žinomas infektologas profesorius Alvydas Laiškonis.

Anot jo, panašių sunkumų kyla žmogui susirgus botulizmu, difterija.

Sveikatos apsaugos ministerija yra įpareigojusi pačias gydymo įstaigas apsirūpinti vaistais, bet ligoninės nenori pirkti tokių preparatų, nes jų retai prireikia.

Pasibaigus medikamentų galiojimo laikui juos tenka tiesiog sunaikinti, tad patiriama nemažai nuostolių.

„Vaistai seniai išrasti, gydymo procedūros gerai žinomos, tačiau žmonės Lietuvoje miršta, o medikai šioje situacijoje – bejėgiai“, – stebėjosi ir piktinosi profesorius A. Laiškonis.

Jo žiniomis, praėjusiais metais Lietuvoje nuo stabligės mirė trys pacientai, nes nebuvo kuo jų gydyti.

Panevėžyje į ligoninę pakliuvusią moterį pavyko išgelbėti, nes A. Laiškonis paskambino telefonu kolegoms į Rygą ir jie skubiai atgabeno reikiamo preparato. Tiesa, vėliau kilo rimtų sunkumų dėl atsiskaitymo.

Stebina slaptas rezervas

„Kelis kartus prašėme Sveikatos apsaugos ministerijos vadovų sukurti retų vaistų tiekimo sistemą, nes jau kelerius metus situacija nėra normali”, – kalbėjo Lietuvos infektologų draugijos pirmininkas profesorius Arvydas Ambrozaitis.

Pasak jo, tik visai neseniai ministerija pranešė, kad bus sudaryta darbo grupė šiai problemai spręsti.

Profesoriaus nuomone, įpareigojimas gydymo įstaigoms pačioms pasirūpinti vaistais retoms ligoms gydyti taip pat yra nevykęs.

„Skyrė vaistų iš Valstybės rezervo? Nežinau apie jokį rezervą. Jeigu kalbėtume apie ligos profilaktikai skirtus preparatus – taip, jų galima nesunkiai gauti“, – tvirtino profesorius A. Ambrozaitis.

Medikamentų atsargos niekada neišsenka?

Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių situacijų centro direktorius Vytautas Gricius teigė, kad

Kauno klinikų medikams kreipusis į centrą dėl vaistų stabligei gydyti, buvo pasiūlyta jų nusipirkti iš Valstybės rezervo.

„Reikiamas preparatas buvo sandėlyje, tą pačią dieną jis nugabentas į Kauno klinikas ir panaudotas gydyti. Negaliu spėlioti, kodėl paciento artimieji vaistų vėliau ieškojo užsienyje. Galbūt pirko papildomų jo dozių“, – kalbėjo jis.

„Stabligė Lietuvoje yra labai reta liga, todėl ir vaistų nuo jos prireikia itin retai. Galiu patikinti, kad šio preparato atsargų visada yra Valstybės rezerve, tačiau kas jame saugoma – valstybės paslaptis“, – pridūrė V. Gricius.

Arūnas Karaliūnas

lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų