Panevėžio apskrityje vis daugiau registruojama susirgimų vėjaraupiais. Š. m. spalio 1-16 d. Panevėžio mieste jau buvo užregistruoti 33 susirgimai vėjaraupiais, kai pernai per visą spalio mėnesį – 31.
Centro duomenimis, per 9 šių metų mėnesius Panevėžio apskrityje užregistruoti 873 susirgimai vėjaraupiais, kai 2011 metais per tą patį laikotarpį – 1118.
Vėjaraupiai yra ūminė virusinė liga, pasireiškianti karščiavimu, pūsleliniu odos ir gleivinių bėrimu. Šią ligą sukelia Varicella-zoster virusas, priklausantis Herpesviridae šeimai. Didžiausią grėsmę vėjaraupių infekcija kelia kūdikiams, nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs.
Vėjaraupiai plinta 3 būdais: oro lašeliniu (kosint, čiaudint, kalbant), taip pat per placentą (jei serga nėščioji) ir tiesioginio kontakto metu, kai yra liečiami bėrimai. Inkubacinis ligos periodas, iki pirmųjų ligos požymių pasireiškimo, trunka 11-21 dieną. Svarbu žinoti, kad likus porai dienų iki ligos pradžios, žmogus jau gali užkrėsti kitus. Ligos pradžia ūmi. Iš pradžių pasireiškia nespecifiniai požymiai - karščiavimas, silpnumas, bloga savijauta. Vėliau išberia veido, plaukuotos galvos dalies, rankų, kojų bei viso kūno odą, kartais net gleivines. Beria bangomis, kas 1-2 dienas. Išbertas vietas labai stipriai niežti. Asmuo, sergantis vėjaraupiais, aplinkiniams pavojingas apie 10 dienų, todėl labai svarbu, kad ligonis laikytųsi gulimo režimo, gertų daug skysčių.
Nuo vėjaraupių geriausiai apsaugo skiepai. Skiepijimai rekomenduojami vaikams nuo vienerių metų, ypatingai tiems, kurie lanko vaikų ugdymo įstaigas ar serga lėtinėmis ligomis, imuniteto nepakankamumu. Taip pat rekomenduojama pasiskiepyti suaugusiems, kurie slaugo ligonius ir nėra sirgę vėjaraupiais bei kitus asmenis, turinčius didelę kontakto su šia infekcija riziką. Asmenys, kurių imuninė sistema nusilpusi, taip pat turėtų pasiskiepyti nuo vėjaraupių. Persirgus vėjaraupiais virusas lieka organizme ir susilpnėjus imuninės sistemos funkcijai, labai dažnai vyresnio amžiaus žmonėms sukelia juostinę pūslelinę.
Vėjaraupių vakcina negalima skiepyti nėščiųjų. Vakcinos nereikėtų skiepyti ir asmenims, kuriems neseniai buvo perpiltas kraujas ar buvo skiriami imunoglobulinai.
Panevėžio visuomenės sveikatos centras