Avarijos Fukušimos atominėje elektrinėje atgarsiai vis dar jaudina Europos gyventojus. Nors įvykiai aprimę, tačiau vis dar jaučiamas nerimas dėl maisto produktų, importuotų iš Japonijos, kokybės ir saugos. Maisto produktai sudaro labai mažą dalį Japonijos eksporto (2010 m. – tik 0,6 %). Iš jų daugiausia eksportuojama žuvies, šiek tiek grūdų, vaisių, daržovių, arbatos, prieskonių ir kitų produktų.
Į Lietuvos rinką japoniškas maistas dažniausiai įvežamas iš kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių, į kurias importuojant, šie produktai patikrinami ES teisės aktų reglamentuota tvarka. Po 2011 metų kovo įvykių Japonijoje, Europos Komisija sugriežtino žuvų kontrolę dėl radioaktyvios taršos. Tikrinamos žuvys, sugautos netoli Japonijos krantų ir kituose žvejojimo plotuose. Kas mėnesį analizuojami į Europos rinką importuotų japoniškų maisto produktų laboratorinių tyrimų rezultatai ir, esant reikalui, koreguojamos atitinkamos rekomendacijos.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, atsižvelgdama į ES rekomendacijas, kontroliuoja importuotų maisto produktų saugą dėl radioaktyvios taršos. Nuo šių metų kovo mėnesio Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje dėl radioaktyvios taršos ištirta virš 350 įvairių maisto produktų (iš jų 2 – įvežti iš Japonijos). Importuotuose iš kitų šalių maisto produktuose padidintos radioaktyvios taršos, kuri galimai būtų siejama su įvykiais Japonijoje, nepastebėta.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba Skubių pranešimų apie nesaugius maisto produktus ir pašarus sistema (RASFF) šiais metais gavo tik vieną pranešimą apie iš Japonijos į Prancūziją įvežtą žaliąją arbatą, kurios radioaktyvi tarša viršijo leistinus lygius.
vmvt.lt