Penktadienis, 2023.09.22
Reklama

Už sveikatą kovojantys visuomenininkai kviečia pasirašyti memorandumą

2012-01-17 19:34:11

Praeitų metų pabaigoje, kai Seimas atšaukė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, draudžiančias alkoholio reklamą, daugiau nei 250 organizacijų per kelias dienas kartu kreipėsi į prezidentę, prašydamos vetuoti Seimo sprendimą. Tuo metu toks susitelkusių nevyriausybinių organizacijų kreipimasis liko neišgirstas, tačiau įkvėpė pačias organizacijas burtis draugėn. Dabar iniciatyvinė grupė ragina visas su sveikata susijusias organizacijas prisidėti prie memorandumo „Dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo“.

„Nepakanka burbėti. Reikia patiems imtis atsakomybės už savo sveikatą“, – per spaudos konferenciją, kurioje organizacijos kviestos pasirašyti po memorandumu, kalbėjo Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas, tikiu.lt redaktorius Juozas Dapšauskas.

Šiuo diplomatiniu aktu, kuriame išdėstyti šiuo metu sveikatai aktualūs klausimai, siekiniai, jų argumentacija, nevyriausybininkai kreipiasi į prezidentę, Seimą, Vyriausybę, Lietuvos žmones ir žiniasklaidą.

„Parengėme memorandumą, kuris, tikimės, yra startas suburiant organizacijas. Tikimės, kad atsilieps organizacijos, kurios tiesiogiai dirba sveikatos puoselėjimo srityje. Taip pat tos, kurios rūpinasi visuomenės sveikata, moraline gerove, ekologija. Tikimės, kad dabar į prezidentę kreipsis dar daugiau organizacijų, nei jų kreipėsi po Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimų“, – kalbėjo J. Dapšauskas.

Dr. Aurelijus Veryga, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas, džiaugėsi praeitų metų pabaiga. Ne todėl, kad ji parodė, jog politikai apie sveikatą mėgsta kalbėti, bet iš jų sunku išsireikalauti sveikatai palankių sprendimų. Be todėl, kad tapo akivaizdu, jog visuomenei šie klausimai rūpi, kad sveikata yra itin aktuali tema.  

Moksliškai yra pagrįsta, kad didžioji dalis intensyviai plintančių lėtinių neinfekcinių ligų yra susijusios su neteisinga mityba, nejudrumu, alkoholinių gėrimų, rūkalų vartojimu. Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, jei žmonės laikytųsi taisyklingos mitybos principų, būtų fiziškai aktyvūs, nepiktnaudžiautų alkoholiu ir nerūkytų, būtų galima išvengti 80 proc. širdies ir kraujagyslių susirgimų, 90 proc. II tipo cukrinio diabeto ir 30 proc. onkologinių ligų.

„Net politikai sako, kad neįsivaizduojama, kokie buvo pinigai susiję su Alkoholio kontrolės įstatymu. Kadangi esame teisinė valstybė, turime visa tai išsiaiškinti – kur yra visi korupcijos startai“, – kalbėjo A. Veryga.

Memorandumu taip pat raginama visus sprendimus priimti taip, kad būtų atsižvelgiama į jų poveikį sveikatai. Dabar tokia tvarka oficialiai ir taip yra taikoma, tačiau, anot A. Verygos, tam pakanka „uždėti varnelę“ prie įstatymo projekto. Panašiai buvo ir su Alkoholio kontrolės įstatymu, kurio pataisų atšaukimas, pasak daugelio tyrimų ir organizacijų, kenkia visuomenės sveikatai.  

„O dabar visi sprendimai vertinami pagal tai, ar jie neturės neigiamos įtakos verslui“, – pridūrė psichiatras, atkreipdamas dėmesį, kad ir alkoholio, ir cigarečių gamyba yra verslas.

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis įsitikinęs, kad alkoholio reklamos leidimas yra toks Gordijaus mazgas, kurį išpainiojus būtų galima išspręsti daug kitų problemų. Pasaulio sveikatos organizacija nurodė, kad

pagrindines sveikatos problemas galima būtų išspręsti  įveikus girtavimą, rūkymą, nesveiką mitybą ir sėslų gyvenimą.

„Bet politikai neklauso to. Politikai ima ir pasako: „gėrėme ir gersime“, – apgailestavo garsus Lietuvos sveikuolis. – Nueikime prie mokyklos. Kokie ten dūmai rūksta! Mokslininkai viską išmąstė, pagrindė, o dabar Lietuvoje įvyko anachronizmas ir laimėjo pinigų valdžia. Lietuvą valdys pinigai, kurie gaunami primityviausiu būdų – auginant „pijokų“ tautą? Tad tai, kas įvyko pernai su Alkoholio kontrolės įstatymu, yra grįžimas į praeitį“.

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų viceprezidentas Algirdas Raslanas atkreipė dėmesį, kad žmonių mityba, poilsis priklauso nuo jų pačių. Tačiau aplinkai, darbo sąlygoms, priklausomybių prevencijai įtakos turi įstatyminė bazė, sveikatinimo metodikos, kurių įtvirtinimas priklauso ir nuo valdžios sprendimų.

Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų atstovas tikisi, kad memorandumas padės turėti aiškesnę sampratą, kokios priemonės turėtų būti taikomos sveikai gyvensenai įtvirtinti mokykloje, universitetuose, sveiko amžiaus žmonių gyvenime, kaip būtų rūpinamasi sveiku vyresnio amžiaus žmonių gyvenimu.

Vienas didžiausių memorandumo tikslų – paskatinti Seimą 2013 metus paskelbti Sveikatos ir sveikatinimo metais.

Tokiais paskelbti norėta 2012 metus. Vis dėlto visuomenininkai į šiuos ketinimus gavo atšauktas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas.

„Iniciatyvos, kurios kyla iš nevyriausybinio sektoriaus, duoda rezultatų. 2008 m., kurie buvo Blaivybės metai, reikalai šiais klausimais ėmė sparčiau banguoti. Buvo pasiekta ženklių rezultatų. Tad sveikatos ir sveikatinimo metai išjudintų procesus, susijusius su sveikatos ugdymu“, – kalbėjo J. Dapšauskas.

Kol kas pasirašyti po memorandumu gali tik organizuotos grupuotės, tačiau jo iniciatoriai tikisi greitai į jį įtraukti ir privačius asmenis.

Zita Voitiulevičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Rožinio kaspino mėnuo: kada paskutinį kartą tikrinotės savo krūtis?
Artėjantis spalio mėnuo yra skirtas palaikyti moteris, kovojančias su krūties vėžiu, siekiant išreikšti solidarumą šios...
Užsienyje savo lėšomis apmokėta būtinoji pagalba gali būti kompensuota
Europos sveikatos draudimo kortelė, viešint kitoje Europos Sąjungos šalyje, Lichtenšteine, Islandijoje, Norvegijoje, Šve...
Ko reikia gerai odos, kaulų bei sąnarių būklei palaikyti?
Nuo kolageno tiesiogiai priklauso nepriekaištinga žmogaus plaukų, nagų, odos, dantų, kaulų ir sąnarių būklė. Jo dėka vis...
Informacija mokinių tėvams: kaip patvirtinti apsilankymą pas gydytoją
Prasidėjus naujiems mokslo metams, gydymo įstaigos pastebi, kad mokinių tėvai vėl kreipiasi į gydytojus dėl pažymų prale...
Kada dėl kūdikius kamuojančių pilvo dieglių reikėtų apsilankyti pas gydytoją?
Kiekvienas suaugęs žmogus yra susidūręs su pilvo skausmu ir žino, kokia tai gali būti nemaloni būklė, bet ar žinojote, j...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų