Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Urologo užrašai. Kaip prikelti varpą(2)

vlmedicina.lt | 2015-05-08 00:01:08

Kokios priežastys atima džiaugsmą mėgautis sekso malonumais? Kaip gydomas erekcijos sutrikimas? Kokios yra varpos implantų galimybės? Atsakymai į šiuos ir kitus klausimus – šioje knygos „Urologo užrašai“ ištraukoje. Leidyklos „Tyto alba“ išleista knyga atsirado iš žurnalistės Danutės Jonušienės pokalbių su aukščiausios kvalifikacijos urologu, nefrologu, chirurgu prof. habil. dr. Baliu Dainiu.

Vyro lytiniai organai
© Fotolia.com

Potencijos sutrikimų priežastys

Yra daug priežasčių, sukeliančių erekcijos sutrikimus, o svarbiausios tos, kurios susijusios su prasta kraujotaka. Tai lemia aterosklerozė, nes, siaurindama kraujagyslių spindį, ši liga gali jas užakinti, todėl ilgainiui arterinis kraujas vis sunkiau patenka į akytkūnius. Cukraligė, inkstų ir kepenų nepakankamumas, neuropatija sutrikdo hormonų pusiausvyrą, o tai atsiliepia kraujotakai. Nervų ligos, nugaros smegenų traumos, dubens organų, ypač prostatos, operacijos atima džiaugsmą mėgautis sekso malonumais.

Dėl depresijos, nerimo, lėtinio nuovargio, streso ir nemalonumų šeimoje ar darbe, netgi dėl baimės, kad lytinis aktas gali nepavykti, vis daugiau porų atideda seksą rytdienai.

Norint sėkmingai gydyti potencijos sutrikimus, būtina nustatyti jų priežastis. Kartais išspręsti šią problemą būna labai sunku, gali tekti tirti abu partnerius. Šiuo metu turime daug diagnostikos galimybių, pavyzdžiui, galime nustatyti lytinių hormonų koncentraciją kraujyje, įvertinti varpą aprūpinančių kraujagyslių būklę ir kraujotaką jose, ištirti varpos arterinės ir veninės kraujotakos mėginius.

Erekcijos sutrikimo gydymas

Yra daug erekcijos sutrikimo gydymo būdų, bet nėra to vienintelio, o tai rodo, kad jie visi turi ir privalumų, ir trūkumų. Vienas seniausių tokių gydymo būdų – mūsų jau minėtas elastinis žiedas. Ties varpos pagrindu uždėtas žiedas spaudžia venas, sulėtina kraujo nutekėjimą ir sustiprina erekciją.

Elastinio žiedo principu veikia ir vakuuminis erekcijos įtaisas – skaidrus plastiko cilindras, į kurį įstatoma varpa. Cilindras hermetiškai prispaudžiamas prie varpos pamato prieš tai jo kraštus ištepus kremu. Tuomet specialiu rankiniu vakuuminiu siurbliu išsiurbiamas oras. Susidarius neigiamam spaudimui, per kelias minutes varpa prisipildo kraujo ir dėl to sukietėja. Kad ji nesubliūkštų, ties pamatu uždedamas guminis žiedas. Vakuuminis principas nėra naujiena. Patentas šio principo atradėjui buvo išduotas dar 1917 m., tačiau turėjo praeiti nemažai laiko, kol šis gydymo būdas buvo pagrįstas moksliškai.

Tokio įtaiso neturėtų naudoti vyrai, sergantys kraujo ligomis ar turintys polinkį į ilgalaikę skausmingą erekciją (priapizmą). Jis netinka ir tada, kai yra varpos uždegimas ir kai skiriami vaistai, mažinantys kraujo krešėjimą. Guminį žiedą galima naudoti ne ilgiau kaip 30 min., todėl šis gydymo metodas priimtinas ne visiems.

Kur kas populiaresnis būdas – tam tikrų vaistų injekcijos į varpos akytkūnį. Tokią išeitį erekcijos sutrikimų kamuojamiems vyrams dar 1982 m. pasiūlė Prancūzijos širdies ir kraujagyslių chirurgas, vyrų seksualinės sveikatos ir erekcijos disfunkcijos ekspertas Ronaldas Viragas. Dar po metų šis metodas sulaukė audringų plojimų Amerikos urologų suvažiavime, kuriame ekscentriškasis Brindley pats parodė, kaip suleisti vaistai sukietina varpą. Badyti švirkšto adata varpą išdrįsta ne visi vyrai, nes tokia injekcija nemaloni, gresia kraujo išsiliejimas, o erekcija gali būti skausminga.

Tokių nusiskundimų priežastis – netobuli vaistai. Vietoj papaverino, fenoksibenzamino ir fentolamino pasiūlius prostaglandiną (tai natūrali medžiaga, kurios yra spermoje, sėklinėse pūslelėse, prostatoje ir kituose organuose) šis metodas greitai išpopuliarėjo. Prostaglandino injekcijos puikiai sukietina varpą ir nesukelia nepageidaujamo poveikio. Ši biologiškai aktyvi medžiaga, suleista į veną ar po oda, greitai suyra, ir žmogaus kraujyje jos neaptinkama. Prostaglandinų injekcija sukelia erekciją net tada, kai pažeistas nervas, kai lytinio nepajėgumo priežastis yra organinė.

Leidžiant injekcijas į varpą, reikia turėti tam tikrų įgūdžių. Vaistai turi pasiekti akytkūnį, todėl adatą reikia smeigti kur kas giliau nei po oda. Reikia pradurti akytkūnio balzganąjį dangalą, tik būtina vengti matomų varpos poodžio venų, nes suleidus vaistus gali atsirasti mėlynė.

Kada prireikia operacijos

Jei ligonių kraujagyslės, maitinančios dubens organus arteriniu krauju, užakusios, padėti gali tik operacinis gydymas. V. Michalas yra pasiūlęs net šešis operacijos būdus, padedančius atkurti kraujo pritekėjimą į varpą, prancūzų kraujagyslių chirurgas R. Viragas irgi siūlė panašų skaičių tokių operacijų, tarp jų ir varpos venų perrišimą. Šis metodas neleidžia taip greitai kraujui ištekėti iš akytkūnių į veną. Tačiau varpos kraujagyslių operacijos nėra dažnos. Jei dėl traumos plyšta kraujagyslė, ją galima susiūti. Kur kas mažiau galimybių atkurti varpos kraujotaką būna tada, kai išsivysto aterosklerozė. Varpą maitinančios kraujagyslės yra smulkios, vos 1–1,5 mm spindžio. Kai kraujagyslė užanka per visą ilgį, nepadės joks chirurgas, nes išgydyti tokių pažeistų kraujagyslių neįmanoma. Varpos arterijų rekonstrukcinės operacijos gali pagelbėti tik nedideliam pacientų skaičiui.

Varpos implantai

Kas dar gali prikelti varpą? Jei nepadeda ir šie gydymo būdai, atsigręžiama į gamtą. Kaip žinome, šunims nereikia jokių pastangų, nes jų varpoje yra varpikaulis. Nusižiūrėjus į šią gudrybę, buvo pradėti gaminti varpos implantai.

Varpos implantų galimybės kur kas didesnės, nes juos galima keisti. Vienam dvidešimt dvejų metų jaunuoliui buvau įstatęs į varpą du lanksčius protezus. Vieną strypelį įstačiau į vieną akytkūnį, kitą – į kitą. Akytkūniai eina iki dubens kaulų ir prie jų prisitvirtina. Juk varpa turi gerai laikytis, kad netabaluotų. Praėjus penkeriems metams po operacijos šiuos svetimkūnius turėjau pakeisti. Jaunuoliui ūgtelėjus ir fiziškai sustiprėjus, pailgėjo ir jo varpa, todėl strypeliai pasidarė pernelyg trumpi.

Atliekant varpos implantų operaciją nedidelis pjūvis daromas varpos apačioje, žaizdelė greitai sugyja, ši implantavimo metodika gerai ištobulinta, todėl vyrui nereikėtų dėl to jaudintis.

Nemažai tokių implantų esu įstatęs pacientams, kuriems dėl vėžio buvo pašalinta prostata. Nors ją šalinant stengiamasi išsaugoti nervus, kraujagyslės vis tiek nukenčia, kaip ir atliekant įvairias dubens organų operacijas. Strypelinių implantų gamintojai suteikia garantiją net dvidešimt penkeriems metams. Lankstant strypelis gali sudilti, užtat jis patogus – sulenkei ir laikosi, ištiesini – forma nesikeičia, vadinasi, veikia mechaninė atmintis. Vyrui tereikia atlenkti implantus aukštyn, ir pirmyn – varpa jau paruošta. Kai meilės žaidimai baigti, implantai nulenkiami žemyn. Patenkinti ne tik vyrai, bet ir moterys. Beje, įdėjus į akytkūnį metalinį strypelį, natūrali erekcija niekada nebesugrįš, tokia varpa bus veiksminga tik su svetimkūniais.

Esu operavęs pacientą, kuriam dar sovietiniais laikais į varpą buvo įdėtas Latvijoje gamintas plastikinis varpos implantas. Plastikas subyrėjo, jį reikėjo pakeisti modernesniu varpos pagalbininku.

Yra ir hidraulinių varpos implantų. Du maži vamzdeliai įdedami į varpą, o kapšelyje įsiuvama pompa, ji pripildo abu tuščiavidurius vamzdelius skysčiu. Paspaudus pompą, tuščiaviduriai implantai prisipildo skysčio ir įvyksta erekcija. Po lytinių santykių paspaudus po oda esantį tam tikrą mygtuką, varpa subliūkšta ir įgyja įprastą formą. Apklausos rodo, kad 90 proc. moterų būna patenkintos hidrauliniu varpos implantu. Bet jis nėra amžinas, ilgainiui sugenda, mat jo veikimo mechanizmas kur kas sudėtingesnis nei strypelinioimplanto.

Taip pat skaitykite: Urologo užrašai. Nuo ko priklauso gera erekcija

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 4 / 5 (4). Jūs dar nebalsavote
(4)
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų