Šeštadienis, 2023.12.09
Reklama

Uostamiestis purtosi užkrečiamųjų ligų lyderio etiketės

2012-01-11 12:06:28

Tai, kad pirmasis žmogus Lietuvoje, prieš daugiau kaip 20 metų užsikrėtęs ŽIV, buvo jūrininkas iš Klaipėdos, visuomenei primenama kaskart, kai kalbama ne tik apie ŽIV, bet ir kitų užkrečiamųjų ligų paplitimą šalyje.

Regis, kalbant apie uostamiestį, kitaip ir būti negali, nes čia didesnė migracija ir iš užjūrių parvykstantieji su savimi gali prigriebti ir nemalonią "dovanėlę" - infekcinę ligą. Tačiau visuomenės sveikatos specialistai pastebi, kad jau seniai laikas nuplėšti Klaipėdai priklijuotą etiketę, esą čia užkrečiamosiomis ligomis sergama dažniau nei kituose miestuose.

Atvežė maliariją

Gruodžio pabaigoje Klaipėdos universitetinėje ligoninėje buvo gydomas tropine maliarija susirgęs vyriškis, užsikrėtęs šia liga viename iš Nigerijos uostų. Uoste kelis mėnesius dirbęs verslininkas profilaktiškai nevartojo vaistų nuo maliarijos.

"Pernai Klaipėdoje buvo užregistruoti du tropinės maliarijos atvejai. Anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūrininkų bei karių, tačiau pastaraisiais metais daugėja turistų, verslininkų įvežtinės maliarijos atvejų. Maliarija yra pagydoma, jei žmogus anksti kreipiasi į medikus. Bet geriau stengtis šios ligos išvengti. Kiekvienas žmogus, vykstantis į šalis, kuriose paplitusi maliarija, privalo vartoti vaistus, nes skiepų nuo jos nėra. Maliarija žmogus nuo žmogaus neužsikrečia, nebent naudotųsi tuo pačiu švirkštu ", - sakė Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (VSC) Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos pavaduotoja Regina Birutė Ščerbavičienė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, 2001-2010 m. Lietuvoje maliarija sirgo 23 jūrininkai, 9 turistai, 6 asmenys, išvykę darbo tikslu, po vieną pilotą, studentą ir kareivį. Tačiau, pasak visuomenės sveikatos specialistų, kalbant apie kitas įvežtines infekcines ligas, Klaipėda jų gausumu iš kitų miestų neišsiskiria.

"Jūrininkai nėra suinteresuoti sirgti, nes nenori prarasti darbo. Bendrame užkrečiamųjų ligų registre šios profesijos žmonės didesniu sergamumu užkrečiamomis ligomis labai neišsiskiria. Klaipėda šioje srityje tikrai nebepirmauja, ir tą etiketę pats laikas būtų nuplėšti", - teigė Vilija Pečkauskienė, Klaipėdos VSC Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė.

Sergamumo lygis nekinta

Klaipėdos jūrininkų ligoninėje yra registruoti per 15 tūkst. jūrininkų, kurie ligoninėje periodiškai tikrinasi sveikatą. Medicinos komisijos, kuri vertina jūrininkų sveikatą, pirmininkas gydytojas Valdas Kuolas pastebi, kad jūrininkų sveikatos rodikliai jau daugelį metų beveik nesikeičia.

"Pernai privalomas kasmetines medicinines apžiūras atliko 6400 jūrininkų. Iš jų 645 jūrininkus, tarp jų ir tęstinei sveikatos priežiūrai bei nustačius naujus susirgimus, nukreipėme konsultuotis pas gydytojus specialistus. Kaip ir kasmet, daugiausiai jūrininkų siunčiama konsultuotis pas kardiologus, urologus, endokrinologus. Buvo nustatyta ir naujų susirgimų - 1 ŽIV atvejis, 2 hepatito C, 3 hepatito B atvejai, 53 nauji širdies ir kraujagyslių susirgimai, 15 - cukrinio diabeto, ir kt. Netinkamais dirbti jūroje pripažinti 23 jūrininkai. Laivuose gyvenimo sąlygos yra specifinės, jūrininkų sveikatai neigiamai atsiliepia vibracija laive, triukšmas, šaltis, klimato zonų ir laiko juostų kaita, ilgos darbo valandos, nereguliarus lytinis gyvenimas" , - sakė gydytojas V. Kuolas.

Medikai stebisi tais jūrininkais, kurie, pildydami anketas komisijai, kartais bando nuslėpti persirgtas ligas, net neseniai atliktas operacijas, kur ir kada gydėsi. "Susirgus širdies ir kraujagyslių ligomis ir slėpiant savo sveikatos būklę rizikuojama ne tik sveikata, bet ir gyvybe. Juk suteikti kvalifikuotą medicininę pagalbą kur nors vandenyne yra išties problematiška. Taip pat didelis procentas jūrininkų krante nesidomi sveikata, išskyrus privalomas sveikatos apžiūros komisijas. Daugelis nesilanko pas šeimos gydytojus, nėra net prisiregistravę prie pirminių sveikatos priežiūros centrų. Kai paraginame nuolat domėtis savo sveikata, atšauna, jog yra sveiki, nereikia gydytojų, nereikia vaistų nuo kraujospūdžio gerti. O paskui pasipila infarktai, insultai..."- pasakojo gydytojas V. Kuolas, pabrėždamas tai, kad gydytojų medicininė komisija yra profilaktikos, o ne medicinos diagnostikos centras.

Jolanta Beniušytė

ve.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Meningokokinė infekcija itin pavojinga vaikams: jos galima išvengti pasiskiepijus
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad daugeliui infekcinių ligų, tarp jų ir meningok...
Ištartas "Taip" suteikė viltį pasveikti net 23 sunkiai sergantiesiems
Pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, tačiau gali padovanoti neįkainojamą dovaną – išsaugoti gyvybę ar pa...
Dažnas aukštakulnių avėjimas ir stovimas darbas gali atnešti bėdų
Melsva spalva išryškėjusios ar net iššokusios venos blauzdose, patinusios pėdos ar kulkšnys, kojų tirpimas, dažnas mėšlu...
Neteisėtai paimtą iš paciento priemoką už operaciją įpareigojo grąžinti teismas
Gruodžio 10-ąją minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, primenanti, kad visiems turi būti suteiktos vienodos galimybės,...
Pirties nauda organizmui: kaip kūną veikia karštis?
Pirtis nuo seno buvo neatsiejama daugybės lietuvių gyvenimo dalis – čia žmonės ne tik prausdavosi, bet ir atlikdav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų