Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Ūmi leukemija jau gali būti efektyviai gydoma be chemoterapijos

vlmedicina.lt | 2013-04-22 00:02:04

Amerikos hematologų asociacijos kasmetiniame kongrese pristatytų tyrimų duomenys rodo, kad ūminė leukemija jau gali būti gydoma nenaudojant chemoterapinių preparatų.

Rezultatas – ne chemoterapijos naudai

lašinė
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

 Ūmi promielocitinė leukemija yra nedažna mieloleukemijos forma, iki šiol tradiciškai gydyta chemoterapija antraciklinų grupės preparatais.

Nuo praėjusio amžiaus devinto dešimtmečio chemoterapija pradėta kombinuoti su ATRA (all-transretinoine rūgštimi), kas labai pagerino gydymo rezultatus. Ši medžiaga yra vitamino A forma, kuri skatina nebrandžių leukemijos ląstelių diferenciaciją į normalias ląsteles. Kiek vėliau buvo įrodyta, kad šiai leukemijai gydyti efektyvus ir arseno trioksidas, jį kombinuojant su chemoterapija.

Kongrese pristatyti tyrimo rezultatai, pacientus gydant šių medžiagų kombinacija be chemoterapijos. Trečios fazės tyrime dalyvavo 161 ūmine promielocitine leukemija sergantis ligonis, gydytas ATRA ir arseno trioksido kombinacija, lyginant juos su standartiniu gydymu ATRA ir idarubicinu.

Pasirodė, jog ATRA ir arseno trioksidu gydytų ligonių grupėje pacientų išgyvenamumas buvo netgi geresnis nei gavusių chemoterapiją (98,7% vs. 91,1%), o chemoterapijos grupėje stebėta kur kas daugiau ir sunkesnių nepageidaujamų poveikių.

Veikia geno mutaciją

„Ūmi promielocitinė leukemija yra viena iš ūmių mieloleukemijų  variantų, kurios morfologinį pagrindą sudaro pakitę promielocitai. Jos dažnis siekia 5-8 proc. visų ūmių mieloleukemijų atvejų. Klasikinis ligos variantas turi aiškų genetinį pagrindą- specifinę retinoinės rūgšties alfa receptoriaus mutaciją, kai susiformuoja vadinamasis PML-RARA genas. Liga turi gana tipišką klinikinį vaizdą ir ganėtinai gerą prognozę“, - paaiškino gydytoja hematologė Ligita Malciūtė.

Dėl specifinių genetinių pokyčių, - sakė gydytoja, -  liga gali būti gydoma nenaudojant chemoterapijos. Išnykus PML-RARA mutacijai liga taip pat išnyksta.

ATRA yra būtent tas preparatas, kuris veikia šią mutaciją.

ATRA ūmiai promielocitinei leukemijai gydyti Lietuvoje naudojama standartiškai, pradedama skirti kuo greičiau nustačius ligą, - informavo L. Malciūtė. Pirmos eilės gydymui ATRA kombinuojamas su chemoterapija. Arseno trioksidas Lietuvoje skiriamas dažniausiai tik atsinaujinusiai (recidyvavusiai) ūmiai promielocitinei leukomai gydyti.

vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Prikurtimas, ūžesys, galvos svaigimas: sprendimas slypi ausų chirurgijoje
Baltijos ir Amerikos klinikos gydytoja otorinolaringologė dr. Irina Arechvo savo specialybę pasirinko ne tik dėl pr...
Vaikas serga, šeima užsikrečia – kaip atpažinti virškinimo infekciją, o ne kaltinti vakarienę?
Šiltuoju metų laiku staiga prasidėjęs pykinimas, viduriavimas ar vėmimas dažnai priskiriamas apsinuodijimui maistu. Tači...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų