Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Ukrainoje užregistruoti 2 poliomielito atvejai

vlmedicina.lt | 2015-09-03 10:01:27

Šių metų rugsėjo 1 d. Ukrainoje užregistruoti 2 poliomielito atvejai. Susirgo 4 metų ir 10 mėnesių vaikai. Abu atvejai yra Užkarpatės srityje, turinčioje bendras sienas su Rumunija, Vengrija, Slovakija ir Lenkija. Ukrainos skiepijimo apimtys siekia vos 50 proc., o pilnam viruso išnaikinimui reikalingos ne žemesnės nei 95 proc. apimtys.

2014 metais Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) įspėjo, kad dėl labai žemų skiepijimo apimčių Ukrainoje egzistuoja rizika poliomielito viruso išplitimui.

PSO duomenimis, Ukrainos gyventojai nepakankamai informuojami apie vakcinacijos naudą ir svarbą, todėl daugėja nepaskiepytų kūdikių, vaikų ir suaugusiųjų asmenų ir kyla dideli vakcinomis valdomų ligų protrūkiai (raudonukės, kokliušo, epideminio parotito bei tymų).

Vakcina
Redakcijos archyvo nuotr.

Poliomielito situacija Pasaulyje

Iki visuotinės imunizacijos, kasmet persirgus poliomielitu likdavo paralyžiuota apie 350 000 vaikų visame pasaulyje. Pradėjus masiškai skiepyti vaikus, susirgimo atvejų sumažėjo 99 proc., apie 10 000 milijonų vaikų buvo apsaugoti nuo šios baisios ligos.

Poliomielito virusas išnaikintas daugelyje pasaulio šalių. 2015 metais susirgimai sukelti laukinio poliomielito viruso registruoti Afganistane (8 atvejai) ir Pakistane (29 atvejai). Susirgimai sukelti povakcininio poliomielito viruso registruoti Madagaskare (9 atvejai) bei Nigerijoje (1 atvejis). Laukinis poliomielito virusas šiuo metu cirkuliuoja Kamerūne, Nigerijoje ir Somalyje, bet susirgimai neregistruojami. Taip pat poliomielito plitimo rizika išlieka Pusiaujo Gvinėjoje, Etiopijoje, Irake, Izraelyje bei Sirijos Arabų Respublikoje.

Daugelyje pasaulio šalių skiepijimo apimtys yra didesnės nei 90 proc., tačiau vis dar yra šalių, kurių skiepijimo apimtys yra nepakankamos, todėl kyla grėsmė poliomielito atvejų atsiradimui.

2001 metais užregistruotas paskutinis poliomielito atvejis Europos regione (Bulgarijoje), o 2002 metais Europos regionas sertifikuojamas kaip laisvas nuo poliomielito. Ukrainoje paskutinis atvejis buvo registruotas 1993 metais.

Nepaisant to, kad 2002 metais Europos Regionas buvo sertifikuotas kaip laisvas nuo poliomielito, Tadžikistane 2010 metais kilo didžiulis šios ligos protrūkis. Šioje šalyje paskutinis klinikinis poliomielito atvejis buvo užregistruotas 1997 metais, bet skiepijimo nuo poliomielito apimtys buvo per žemos viruso plitimo sustabdymui ir 2010 metais kilo didžiulis šios ligos protrūkis. Atlikti tyrimai parodė, kad ligą sukėlė virusas tuo metu cirkuliuojantis Pakistane. Protrūkis nusinešė 29 vaikų gyvybes, o daugiau kaip 480 vaikų liko paralyžiuoti. Liga išplito ir į kaimynę Rusiją, Turkmėnistaną, Kazachstaną. Šiose šalyse buvo infekuota 19 vaikų iš kurių vienas mirė.

Poliomielito situacija Lietuvoje

Lietuvoje paskutinis šios ligos atvejis užregistruotas 1972 metais. Lietuvoje vaikai nuo poliomielito yra skiepijami 5 vakcinos dozėmis (2,4,6,18 mėnesių bei 6-7 metų). Pastaruoju metu skiepijimo apimtys Lietuvoje nežymiai sumažėjo, tačiau išlieka gana aukštos apie 97 proc., bet derėtų nepamiršti, kad išlieka įvežtinių ligos atvejų rizika.

Trumpai apie Poliomielito infekciją

Vienintelis poliomielito infekcijos šaltinis yra žmogus. Pagrindinis plitimo kelias – fekalinis oralinis. Užsikrečiama per maistą, vandenį, nešvarias rankas.

Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Būdinga dvibangė ligos eiga. Liga prasideda ūmiai, simptomai gali būti panašūs į respiracinę infekciją. Ligai progresuojant, kyla antroji banga, kuri pasireiškia paralyžiais. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų, nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato. Specifinių gydymo priemonių nuo šios ligos nėra.

Pagrindinė poliomielito kontrolės priemonė - skiepai

Skiepijamos dviejų tipų poliomielito vakcinos: gyva, per burną skiepijama OPV vakcina (Sabino vakcina) ir užmušta, injekcijomis skiepijama IPV vakcina (Salko vakcina). Abiejų vakcinų sudėtyje yra pirmo, antro ir trečio tipo poliomielito virusų. Lietuvoje nuo 2007 m. yra skiepijama tik IPV vakcina. Mūsų šalyje nuo poliomielito pradėta skiepyti (OPV vakcina) 1957 metų.

Patarimai keliautojams

Kelionės metu:

kuo dažniau plaukite rankas,

vartokite tik švarų neužterštą vandenį bei maistą,

venkite artimo kontakto su sergančiais žmonėmis.

Prieš kelionę:

pasidomėkite kokios ligos plinta šalyje, į kurią keliausite ir kokios yra šių ligų apsaugos priemonės,

įsitikinkite, kad vaikai yra paskiepyti visais Lietuvos Respublikos profilaktinio skiepijimo kalendoriuje nurodytais skiepais,

suaugusiems asmenims prieš kelionę vertėtų kreiptis į gydytoją ir pasitarti dėl nespecifinių profilaktikos priemonių bei skiepų suaugusiems.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų