Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) 2014 m. spalio 10 d. informavo apie užregistruotą Marburgo hemoraginės karštligės atvejį Ugandoje (Afrika).
Pranešama, kad 30 metų vyras mirė rugsėjo 28 d., Marburgo karštligė (MK) jam patvirtinta spalio 4 dieną (po mirties).
Šiuo metu yra identifikuoti 146 asmenys, turėję sąlytį su mirusiu nuo Marburgo karštligės pacientu. 11 asmenų turi MK požymių, kol kas tyrimai neigiami.
Marburgo hemoraginė karštligė paskutinį kartą Ugandoje užregistruota 2012 m., tuomet susirgo 20 asmenų (iš jų 9 mirė).
Apie ligą ir virusą
Marburgo hemoraginė karštligės sukėlėjas, kaip ir Ebola virusas, priklauso Filovirusų šeimai. Tai vieni iš patogeniškiausių žmonėms ligas sukeliančių virusų.
Marburgo hemoraginė karštligė pirmą kartą užregistruota 1967 m. Marburgo, Frankfurto (Vokietija) ir Belgrado (Serbija) laboratorijose. Protrūkio metu iš viso susirgo 31 asmuo (laboratorijos ir medicinos personalo darbuotojai ir jų šeimos nariai). Visi susirgę laboratorijos darbuotojai turėjo sąlytį su beždžionių (žaliųjų markatų) krauju, organais, ląstelių kultūromis. Susirgimai Marburgo hemoragine karštlige buvo registruoti Angoloje, Demokratinėje Kongo Respublikoje, Kenijoje, Pietų Afrikoje. Didžiausias protrūkis užregistruotas 2005 m. Angoloje, kurio metu susirgo 374 asmenys (329 mirė). 2008 m. užregistruotas įvežtinis Marburgo hemoraginės karštligės atvejis Olandijoje, asmeniui grįžusiam iš Ugandos.
Marburgo viruso rezervuaras gamtoje yra vaisėdžiai šikšnosparniai.
Virusas tarp žmonių plinta tiesioginio sąlyčio metu su gyvų ar mirusių užsikrėtusių asmenų ar gyvūnų krauju ar kitais kūno skysčiais. Retesniais atvejais Marburgo virusu užsikrėsti galima per nesaugius lytinius santykius apie 7 sav. po išgijimo.
Inkubacinis ligos periodas 2-10 dienų. Liga prasideda ūmiai, karščiuojama, skauda galvą. Apie penktą ligos dieną gali išsivystyti bėrimas, dažniausiai ant krūtinės, nugaros, pilvo. Taip pat vemiama, skauda krūtinę, pilvą, viduriuojama. Palaipsniui liga sunkėja, išsivysto kasos uždegimas, kepenų nepakankamumas, kraujuojama, netenkama svorio, vystosi daugybinis organų nepakankamumas, ligonis kliedi. Miršta 25-90 proc. ligonių.
Nepaisant įvykio Pasaulio sveikatos organizacija nerekomenduoja jokių kelionių ar prekybos apribojimų su Uganda.
ulac.lt