Kanadoje atliktas tyrimas pateikė pirmuosius miego trukmės ir nutukimo rizikos ryšio įrodymus. Tyrime dalyvavo 276 suaugusieji, kurių amžius buvo nuo 18 iki 64 metų.
Įtraukiant į studiją buvo nustatomas tiriamųjų svoris, ūgis, pilvo apimtis ir kiti antropometriniai duomenys. Taip pat buvo vykdoma apklausa ir vertinama subjektyviai tiriamųjų pateikiama miego trukmė. Pacientai buvo stebimi ir duomenys periodiškai atnaujinami šešerius metus.
Pasirodė, jog šešias ir mažiau valandų per parą miegantys asmenys turėjo kur kas didesnę nutukimo riziką. Buvo vertinama ne tik tiriamųjų absoliuti kūno masė, bet ir pilvo apimtis bei kūno masės indeksas. Septynias ar daugiau valandų miegančių asmenų masės rodikliai palyginti su mažiau nei 6 valandas miegančiųjų pakito kur kas mažiau. Vidutinis pilvo apimties skirtumas šešerių metų laikotarpiu buvo didesnis negu 1 cm, šis rodiklis taip pat buvo statistiškai patikimas.
„Manau, kad visi žino: jeigu nori lengviau ištverti naktį be miego - valgyk ir gerk energetinius gėrimus. Kodėl jie energetiniai? Todėl, kad turi nemažai kalorijų - tad ir svoris neišvengiamai augs esant lėtai naktinei medžiagų apykaitai“, - savo nuomonę apie tyrimo rezultatą išsakė gydytojas endokrinologas Andrej Levinger.
Apskritai moksliniai tyrimai, - paaiškino jis, - suplanuoti ir pritaikyti atsakyti į vieną arba keletą labai konkrečių klausimų. Pavyzdžiui, ar miego trūkumas susijęs su nutukimu. „Klausimas, kodėl susijęs, jau yra kitas klausimas ir reikalauja atskiro tyrimo. Todėl galima komentuoti tik tiesioginius tyrimų rezultatus. Paprastame gyvenime tai kartais atrodo juokingai ir kiek ribotai,bet būtent taip iš daugybės patvirtintų faktų mokslas dėlioja tikrą pasaulio vaizdą“, - sakė A. Levinger.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Chaput JP et al. Short sleep duration preferentially increases abdominal adiposity in adults: preliminary evidence. Clinical obesity 1, 141–146.