Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Teisiami ir kyšius už neįgalumo nustatymą ėmę, ir juos davę asmenys (1)

Palmira Martinkienė | Šaltinis: atviraklaipeda.lt | 2019-06-11 17:06:52

Antradienį Klaipėdos apygardos teisme pradėta nagrinėti precedento neturinti byla, kurioje net 11 asmenų kaltinami korupcinio pobūdžio nusikaltimais – vieni už kyšius nustatinėjo žmonių neįgalumo ar slaugos lygius, kiti patys tuos kyšius medikams ir valdininkams bruko, rašo portalas atviraklaipeda.lt

© Algirdo Kubaičio nuotr.

Iš kaltinamojo akto aiškėja, jog Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos (NDNT) Klaipėdos teritoriniame padalinyje kyšių davimo ir ėmimo schema veikė kaip laikrodis.

Žmonės, atvykę į tarnybą neįgalumo lygio nustatymui ar termino pratęsimui, pirmiausia užsukdavo į Dokumentų registravimo skyrių. Jo vedėja 66 metų Regina Intienė be skrupulų iš lankytojų paimtas įvairaus dydžio pinigines pakišas dalindavosi su dviejų skyrių vedėjais – 59 metų Olga Kulik ir 61 metų Mindaugu Gyliu.

R. Intienei inkriminuojami net 22 nusikalstamos veikos epizodai, apimantys 2017 m. gegužės – birželio laikotarpį. Per tą laiką, preliminariais duomenimis, vedėja iš suinteresuotų asmenų gavo apie 7000 eurų kyšio. Jų sumos svyruoja nuo 50 iki 500 eurų.

Didžiąją dalį gautų kyšių, kaip aiškėja, vedėja visgi pasilikdavo sau. Štai, pavyzdžiui, itin „pelninga” diena valdininkei buvo gegužės 25-oji. Tądien, pasak kaltinimo, R. Intienė per keturis kartus gavo 1250 eurų kyšio, iš kurių O. Kulik skyrė apie 200 eurų, o M. Gyliui – tik 150 eurų. O štai gegužės 16 d. iš gautų 400 eurų M. Gyliui atseikėjo irgi 150, o birželio 12 d. iš 500 eurų pakišos O. Kulik skyrė irgi tik 150 eurų.

Prieš teismo posėdį nė vienas iš kaltinamųjų su žurnalistais bendrauti nepanoro, visais būdais stengdamiesi nepatekti į jų objektyvą.

Vienintelis šiuo metu taryboje tebedirbantis 64 metų Algimantas Gabrialavičius teikė su kaltinimu nesutinkąs. Esą jam kaltinimai buvo pateikti tik po 8 mėnesių, t.y. po to, kai jis atsisakė bendradarbiauti su STT tyrėjais. Pas jį pareigūnų rasti pinigai esą buvę iš pažįstamų pasiskolinti grynieji sumokėti už užsakytas picas – jis tuo metu turėjęs tik bankinę kortelę, o „su kortele už atvežtas picas juk neatsiskaitysi”.

Teisiamoji O. Kulik šiuo metu dirba Visuomenės sveikatos centre, M. Gylys – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Buvusi Dokumentų skyriaus vedėja įsidarbino dukros įmonėje „Vinetu kaimas”.

Be minėtų asmenų į teisiamųjų suolą dar sėdo 64 metų Genė Trumpiškienė, 62 metų Janina Vitkienė, Brigita Paberžienė, 54 metų Vilma Zelbienė, 52 metų Kęstutis Stasytis, 40-metis Vitalijus Valinaitis ir 63 metrų Aleksas Rokanskis. Pastarasis yra Klaipėdos apygardos prokurorės vyras. Tiesa, jis teigė esąs išsiskyręs, nors savo gyvenamąją vietą nurodė tą pačią, kurioje gyvena ir neva buvusi sutuoktinė.

Antradienį didelės apimties bylos nagrinėjimas tik pradėtas, jos nagrinėjimas Klaipėdos apygardos teisme, pirmininkaujant teisėjai Aurelija Sadauskaitei, bus tęsiamas toliau.

Beje, dar 42 asmenys, kaltinti papirkimu, pripažinę savo kaltę, nuo baudžiamosios atsakomybės buvo atleisti pagal laidavimą, sumokant nuo 190 iki 760 eurų dydžio įmokas į nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą. Dar du asmenys, taip pat pripažinę savo kaltę, teismo jau nubausti baudžiamuoju įsakymu, paskiriant jiems 3800 ir 5320 eurų baudas.

NDNT po pareikštų įtarimų kai kuriuos darbingumo lygio nustatymo sprendimus panaikino kaip nepagrįstus.

KOMENTARAS

Aivaras Velutis, Klaipėdos apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos padalinyje tam tikrais atvejais nesant pagrindo siekta, kad būtų nustatytas nedarbingumo lygis tam tikram laikotarpiui arba kad tam tikrais atvejais tai būtų padaryta iš esmės pagrindui esant, tačiau, kaip dažnai būna – greičiau, išvengiant biurokratinių kliūčių, pateikiant mažiau klausimų, dokumentų ir panašiai. Už tai buvo duodami įvairaus dydžio kyšiai. Tos sumos svyravo nuo 50 iki beveik 1000 eurų. Nuo ko tai priklausydavo? Na, tokia vidinė kaltinamų tarnautojų nuostata, už kokią pagalbą kokia suma turėtų būti duodama, tačiau kokiais kriterijais vadovautasi – sunku pasakyti. Nustatyta atvejų, kada žmonės duodavo sumas, kurios jiems atrodydavo pakankamos gauti, ko jie tikisi, tačiau jiems būdavo paaiškinama, jog tiek lyg ir būtų mažoka. Tada vėliau jie atnešdavo dar. Tam tikrais atvejais užtekdavo tiek, kiek jie patys savo vidiniu įsitikinimu nuspręsdavo duoti.

Ikiteisminio tyrimo metu dalis įtariamųjų dėl dalies jiems inkriminuotų epizodų kaltę pripažino. Kita dalis kaltės nepripažino, o dalis įtariamųjų nesutiko dėl teisinio kvalifikavimo tam tikrais atvejais dėl neteisėto veikimo, t.y. pripažino, kad kyšius priėmė, bet nieko neteisėto nedarė, t.y. atliko savo pareigas jų kompetencijos ribose ir nustatė tokį nedarbingumo lygį arba tokiam laikotarpiui, kaip ir numato įstatymas. Nustatyta, kad tam tikrais atvejais kyšiai buvo perduodami per tarnyboje dirbusius tarpininkaujančius asmenis, tada kyšio suma būdavo perduodama toliau gydytojams. O tam tikrais atvejais kyšiai būdavo duodami tiesiogiai. Inkriminuojami prekybos poveikiu, kyšininkavimo bei papirkimo straipsniai.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų