Lapkričio 17 d. vyko Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje organizuoto sveikos mitybos Lietuvos mokyklose projekto „Sveikesnio pasirinkimo link“ baigiamasis renginys – tarptautinė konferencija „Sveika mityba mokyklose. Misija įmanoma“. Konferencijoje pristatyti Šiaulių Gegužių progimnazijoje vykdyto projekto rezultatai, Šiaurės šalių mitybos ekspertai dalinosi patirtimi su Lietuvos moksleivių mitybą reguliuojančių institucijų atstovais.
Sveikos mitybos projektu Šiaulių Gegužių progimnazijoje siekėme padaryti geriau nedaug, bet konkrečiai, užuot bandę išspręsti visą problemą per ilgą laiką“, - teigė projekto organizatoriai. „Nors praktiniai sveikos mitybos ir sveikatingumo užsiėmimai pasirinktoje mokykloje vyko vos dvi savaites, jiems pasibaigus stengiamės, kad projekto tęstinumu rūpintųsi visi jame dalyvavę ir norintys prisidėti“.
Suomijos Nacionalinio sveikatos ir gerovės instituto Mitybos skyriaus tyrėja Sari Niiniströ skaitytame pranešime pristatė Suomijoje vykdomą vaikų mitybos politiką. S. Niiniströ pabrėžė, jog teisingas maistas - ne tik svarbi sveikatos formos palaikymo dalis, mat teisinga mityba ypač svarbu išsilavinimui. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog subalansuota mityba turi tiesioginės įtakos moksleivių rezultatams mokykloje.
Kerstin Sjölin iš Södertälje savivaldybės (Švedija) skaitytame pranešime konferencijos dalyviai išgirdo šios savivaldybės praktiką organizuojant maitinimą moksleiviams. Minėtoji savivaldybė kartu su Kauno miesto savivaldybe dalyvauja tarptautiniame BERAS projekte, kurio tikslas – išsaugoti ir sustiprinti sveiko maitinimo praktiką aplink Baltijos jūrą. Švedija kartu su Suomija taip pat yra vienintelės šalys pasaulyje, tiekiančios nemokamą maitinimą mokyklose.
Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vyr. specialistė Ieva Gudanavičienė svečiams papasakojo apie naujausius pakeitimus teisinėje aplinkoje ir moksleivių maitinimo taisykles reglamentuojantį įstatymą, kurio anksčiau Lietuvoje nebuvo. Įstatymas numatytas pradėsiantis galioti 2012 m. liepos 1 dieną.
Verslas – neatskiriama maitinimo mokyklose dalis. Islandijos privačios maisto gaminimo ir tiekimo mokykloms įmonės „Skólamatur“ direktorius Jón Axelsson pasidalino patirtimi gaminant ir pristatant Islandijos moksleiviams 6500 patiekalų per dieną. 75 proc. šalies mokyklinio amžiaus vaikų užsako mokamus pietus, kuriuos į mokyklą pristato viešąjį konkursą laimėjusi įmonė. Konkurso nuostatai nurodo, kad maistas būtų kuo kokybiškesnis ir sveikesnis – šiuos kriterijus atitinkanti įmonė sulaukia bendruomenių pasitikėjimo ir užsakymų.
Projekto „Sveikesnio pasirinkimo link“ koordinatorė Šiaulių Gegužių progimnazijoje Ilona Zazienė prisipažino, jog jai šis projektas intensyviai vyksta jau 5 mėnesius - nuo pat motyvacinio laiško ir paraiškos pateikimo dienos. Mokytoja pasidalino planais palaipsniui į mokyklos valgiaraštį įtraukti progimnazijoje viešėjusių virėjų iš Švedijos Karolinos Sparring ir Johannos Westman sukurtų patiekalų receptus. „Ilgalaikį poveikį ir realius darbus moksleivių maitinimo politikoje užtikrina aiškus planavimas, o kiekvienas konkretus planas neatsiejamas ir nuo svajonių“,- sakė I. Zazienė ir pasidalino Gegužių progimnazijos svajone sukurti eksperimentinę klasę, kurioje ne tik moksleiviai, bet ir jų tėveliai kartu su mokytojais gyventų laikydamiesi tik sveiko gyvenimo principų. Projekto koordinatorė mokykloje pasidžiaugė, kad šis projektas apėmė visą bendruomenę, visus mokyklos lygmenis: užsiėmimai moksleiviams, tėvams, mokytojams ir virėjoms. Ypač patiko Lietuvos sveikuolių sąjungos organizuoti užsiėmimai visom šiom grupėm, tai užtikrino, idėjų ir sveikatos praktikų cirkuliavimą, kad jos neužstrigs jokioje grandinės dalyje.
Darželis „Augueko Dūzginėlis“ atstovė pristatė ekologijos ir sveikatos principais pagrįsto darželio veikla Vilniuje, kaip vaikai noriai įsitraukia į ekologiškumo procesą per žaidimus, sveikas maitinimasis taip pat tampa mielu ir žaismingu užsiėmimu. Pristatymas neveltui pavadintas - „Vaikų (ne)valgymo (ne)kultūra“. Tėvai dažnai susiduria su vaikų nenoru valgyti sveikus produktu, šio darželio pavyzdys parodo, kad įmanoma ugdyti sveiko maisto valgymo kultūrą tarp vaikų.
Lietuvos Sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė, aktyviai dalyvavusi visame projekte „Sveikesnio pasirinkimo link“, pasidalijo sveikos gyvensenos ir mitybos puoselėjimo patirtimi Lietuvos sveikuolių sąjungoje, kuri sveiko maisto idėjas ir praktikas skleidžia daugiau nei 20 metų. Pasirodo, reikia ir vėl kad mus kas pamokytų iš kitų šalių, savo pačių patirtį iki šiol įvertinome gana vangiai. Vietiniai pavyzdžiai parodė, kad Lietuvoje yra tikrai ne mažiau patirties sveikatinimo kultūros puoselėjimo sektoriuje, nei kitose šalyse, tik šiuos išskirtinius pavyzdžius valdžios institucijos turi būti suinteresuotos kuo labiau pritaikyti platesnėje praktikoje.
Konferencijos moderatorius ir vedėjas Juozas Dapšauskas kėlė klausimus, kas yra svarbiau: griežtos direktyvos, kontrolė „iš aukščiau“ ar bendruomenių iniciatyvos, pastangos patiems nusibrėžti aukštus vaikų sveikos mitybos principus, koks galėtų būti darnus bendradarbiavimas tarp šių sričių? Šiuo projektu buvo parodyta, kad šios sritys gali labai sėkmingai veikti drauge ir viena kitą papildyti.
Lietuvos ikimokyklinio ugdymo ir švietimo įstaigose ledai sveikatos tema pajudėjo, reikia gražius pavyzdžius ir praktiką skleisti kuo plačiau, kad uždegančia patirtimi pasinaudotų ir kitos švietimo įstaigos. Projektas parodė, kad sveika mityba mokyklose – misija tikrai yra įmanome, jei yra labai kryptingai ir kūrybingai dirbama.
Juozas Dapšauskas