Sveikas maistas, kuriame gausu grūdinių kultūrų, vaisių ir daržovių ir kuriame yra mažai gyvulinių riebalų, ne tik sveika širdžiai ir kraujagyslėms, bet taip pat pagerina ir spermos kokybę.
Tokią išvadą padarė A. Gaskins iš Harvardo (JAV). Mokslininkė atliko 188 vyrų spermos tyrimus. Tiriamųjų amžius 18 – 22 metai.
Tyrimo rezultatai parodė, kad vyrų, kurių dietoje daug sveikų produktų, sperma judresnė nei tų, kurių dietoje sveiki produktai sudaro mažąją dalį. “Dietinėje” grupėje spermos judrumas buvo 62,5 proc., įprastiniu maistu besimaitinančių vyrų grupėje spermos judrumo rodiklis buvo 56,2 proc.
Kiti spermos parametrai, tokie kaip spermos koncentracija, morfologija nesiskyrė.
Nepaisant šių išvadų, gydytojas urologas Mindaugas Žiukas “Vakarų Lietuvos medicinai” prisipažino, jog valgyti sveiką maistą pacientams, kurie nori pagerinti savo spermos kokybę, savo darbe nerekomenduoja – visų pirma esą reikia rasti nevaisingumo priežastis ir šalinti jas.
Paklaustas, kokie yra spermos kokybės rodikliai ir kaip jie tiriami, gydytojas urologas paaiškino, jog Pasaulio sveikatos organizacijos priimtas konsensusas dėl spermos kokybės rodiklių nurodo, kad spermos kokybę atspindi jos tūris, bendras spermatozoidų skaičius bei koncentracija, bendras spermatozoidų judrumas, progresyvus spermatozoidų judrumas, gyvų spermatozoidų dalis, jų formos normalumas. Visi šie parametrai nustatomi mikroskopuojant spermą.
“Spermatozoidų judrumas yra svarbus gero spermos kokybės tyrimo rodiklis. Norint gerai nustatyti spermos judrumą, tirti reikia per 30 min. nuo spermos mėginio paėmimo ir tik gerai paruoštuose mėginiuose galima tiksliai nustatyti sprematozoidų judrumą. Astenozoospermija (per mažas spermos jautrumas) retai būna vienintelis prastos spermos simptomas - dažnai kartu būna ir spermatozoidų kiekio sumažėjimas bei formos pakitimai. Tai vadinama OAT sindromu. Apie 44 proc. nevaisingų vyrų nustatomas šis sindromas ir nerandama jo priežastis”, - pasakojo M. Žiukas.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Gaskins A, et al "Dietary patterns and semen quality in young men" Fertility Sterility 2011; 90(3) suppl: Abstract O-27.