Sekmadienis, 2025.05.04
Reklama

Šv. Valentino dienos proga kviečiame tapti neatlygintinais kraujo donorais

2012-02-13 16:44:32

Krikščionybės žiniasklaidos tarnyba ir internetiniai vartai www.tikiu.lt tęsia prieš 6 metus pradėtą tradiciją ir kviečia Šv. Valentino dienos proga tapti neatlygintinais kraujo donorais.

Vienas pagrindinių savanoriškos neatlygintinos kraujo donorystės skatinimo motyvų yra etinis. Pasaulio Sveikatos Organizacija, Tarptautinė Raudonojo Kryžiaus, Raudonojo Pusmėnulio federacija bei daugelis kitų organizacijų yra įsitikinusios, kad bet kuri sveikatos apsaugos veikla, prekiaujanti žmogaus kūno dalimis, tarp jų ir krauju, yra moraliai nepriimtina.

Norint Lietuvoje užtikrinti kraujo ir jo komponentų poreikį būtina, kad į didžiuosiuose miestuose esančius kraujo centrus kasdien ateitų ir kraujo duotų per 400 donorų.

Greičiausiai viena iš dienų, kada dažniausiai linksniuojamas žodis meilė, tampa Šv. Valentino diena. Tad kilo mintis šią progą panaudoti konkrečiai meilės išraiškai – kraujo donorystės propagavimui. „Nėra didesnės meilės, kaip gyvybę už draugus atiduoti“, - sakė Jėzus (Jn 15,13). Ir pats parodė pavyzdį: dovanojo gyvybę, savo kraują.

Kai kuriose Europos šalyse (pvz., Skandinavijoje) 98–100 proc. kraujo donacijų yra neatlygintinos, o Lietuvoje, nors ir daugėja neatlygintinų donacijų, didžioji dalis dar yra atlygintinos. Beje, prie neatlygintinos donorystės plėtros stabdymo ženkliai prisideda ir Kraujo centrų pjautynės dėl donorų, šios sistemos neskaidrumas ir kilę skandalai. Blogai, kad dėl tokių skandalų nukenčia paprasti žmonės, kuriems reikia donorų kraujo. Žodis “donorystė” asocijuojasi su kuo gražiausiomis prasmėmis. Socialinė reklama kviečia žmones tapti neatlygintinais kraujo donorais, tačiau akivaizdu, kad didžiausia antireklama yra besiriejantys kraujo centrai. O tos skardžios rietenos girdimos jau kelerius metus. Nusimato pabaiga?

Kai kuriuos nuo kraujo donorystės atbaido būgštavimai, kad tai kenkia sveikatai, bet neretai šios mintys tėra tik mitai - nepagrįstos baimės. Kita vertus, jei dėl kraujo dovanojimo ir patiriami kai kurie sunkumai, nepatogumai – tai tebūna tikrosios meilės liudijimas.

Tačiau tai neturi sumažinti donorų aktyvumo ir noro prisidėti prie gražesnio gyvenimo kūrimo bent mažu lašeliu. Tai gali būti simbolinė gero darymo išraiška, kai aplink mus vis reikalaujama iš valdžios, kitų, o patiems nematoma reikalo nei piršto pajudinti, kad visuomenė būtų šviesesnė, gražesnė, darnesnė.

Donorystė yra simbolinė ir konkreti tikrosios Meilės išraiška, jos suvokimo ugdymas, pagilinimas Šv. Valentino dienos proga. Meilės yra davimas, dalinimasis, rūpinimasis kitu, pasišventimas, teikimas: gyvybės, laimės ir džiaugsmo. Šventojo Rašto paraginimas sako: „Mylėkime vieni kitus, nes meilė yra iš Dievo, ir kiekvienas, kuris myli, yra gimęs iš Dievo ir pažįsta Dievą. Kas nemyli, tas nepažino Dievo, nes Dievas yra meilė“ (1 Jn 4, 7-8).

Norintieji duoti kraujo ar sužinoti, kaip tam pasirengti, kokiose Lietuvos vietose jis imamas ir kada, kreipkitės į Lietuvos Kraujo centrus. Taip pat jie tikisi pakvietimo į Jūsų įstaigas. Nei lašelis kraujo nenukris be reikalo – kas nors liks labai dėkingas!

Juozas Dapšauskas,

Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais
NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų