Liepos 14 dieną Naisiuose Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų iniciatyva dalyvaujant ir kitų sveikuolių NVO aktyvistams buvo organizuotas LR Seimo nutarimo kitus metus skirti tautos sveikatingumo problemų įvertinimui įgyvendinimo iniciatyvinės grupės posėdis. Šio posėdžio metu buvo apibrėžta planuojamo renginio pagrindinė įdėja, nubrėžti siekiami tikslai ir uždaviniai bei sudaryta pleriminari programa.
Sveikatingumo metų pagrindinei idėjai (moto) atspindėti siūloma panaudoti Lietuvių tautos šauklio į skaidresnę ir laimingesnę būti - Vilhelmo Storostos (Vydūno) žodžius: “Žymiai svarbiau sveikatą tausoti ir stiprinti nei ligas gydyti”.
Atsižvelgdamas į augantį segamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis i vis didėjantį šalies žmonių susirūpinimą sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo problemomis, LR Seimas 2013 metus paskelbė Sveikatingumo metais. Pagal LR Seimo nutarimą Vyriausybė yra įpareigota kartu su Nacionaline sveikatos taryba ir aktyviai veikiančiomis sveikatingumo gerinimo srityje NVO iki spalio 1 dienos sukurti rengiamo projekto - “2013 m. –Sveikatingumo metai” programą. Birželio 29 d. ministro pirmininko pavedimu Vyriausybės kancleris Deividas Matulionis ministerijoms nurodė paskirti atstovus į LR Ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus potvarkiu sudaromą darbo grupę dėl Sveikatingumo metų visuomenės sveikatos stiprinimo programos parengimo. Labai svarbu, kad į šią darbo grupę būtų įtraukiama ne tik Sveikatos apsaugos ministerija bet ir kitos ministerijos bei NVO atstovai.
Susitikimo metu buvo siekiama apibrėžti konkrečius sveikatingumo metų tikslus ir uždavinius.
Sveikatingumo metų tikslai:
1.Atkreipti visuomenės, politikų, valstybės veikėjų dėmesį į , nežiūrint į ligų diagnostikos ir gydymo paslaugų plėtrą, augantį sergamumą lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis.
2.Parodyti šios grėsmingos problemos priežastis ir mąstą bei galimybes ją spręsti tik apjungus visų pavienių žmonių, vyriausybinių ir nevyriausybinių organizacijų bei ūkio subjektų pastangas propoguojant ir konkrečiais, sistemingais ir planingais sprendimais diegianti visuomenėje sveiką gyvenimo būdą.
Sveikatingumo metų uždaviniai :
1.Sveikos – natūralios, be alergizuojančių cheminių medžiagų ir nereikalingų medikamentų kudykystės ir vaikystės propagavimas
2.Žmogaus imuninės apsauginės sistemos stiprinimo svarbos siekiant geresnės sveikatos atskleidimas.
3.Dvasinės, psichinės sveikatos stiprinimo bei streso žalingo poveikio organizmui mažinimo svarbos parodymas siekiant gerinti sveikatos rodikliu.
4.Sveikos-ekologiškos gyvenamosios ir darbo aplinkos, visuomenės sveikatos sistemos tolimesnio vystymo bei jos priemonių plėtros svarbos atskleidimas.
5.Fizinės kultūros bei mėgėjiško sporto reikšmės akcentavimas siekiant stiprinanti sveikatą.
6.Sveikos šeimos, kaip sveikos visuomenės ląstelės, vaidmens iškėlimas.
7. Natūraliosios (papildomosios ir alternatyviosios) medicinos vietos ir reikšmės siekiant susirgus lengviau bei pigiau pasveikti ir sustiprinti sveikatą naudojant natūralias empiriniu-istoriniu keliu susiformavusias diagnostikos, gydymo ir reabilitacijos priemones atskleidimas.
8.Problemų iškylančių siekiant senjorų sveikos ir laimingos brandos iškėlimas ir įvetinimas.
9.Moksleivių ir studentų sveikatos stiprinimas diegiant sveikos gyvensenos principus šalies švietimo sistemoje.
10.Sveikos mitybos bei produktų kokybės reikšmė siekiant išsaugoti ir sustiprinti sveikatą.
11.Priklausomybių ir žalingų įpročių mažinimo svarba ir galimybės siekiant sveikos visuomenės.
12.Sveikos gyvensenos politikos bei strategijos formavimas ir realizavimas - tautos išlikimo sąlyga.
Turint omenyje sveikatingumo problematikos apimties dydį ir įvairovę labai svarbu kuo daugiau pavienių asmenų ir organizacijų įtraukti į sveikatingumo metų rengimą ir realizavimą. Todėl nutarta "2013 -Sveikatingumo metų" kiekvienam išsikeltam uždaviniui spręsti paskirti po vieną mėnesį.
Preliminarinė modulinė "2013 - sveikatos metų" programa
Sausis - "Sveika pradžia"
Vasaris - " Organizmo atsparumas ir sveikata "
Kovas - "Dvasinės sveikatos reikšmė“
Balandis - "Sveika aplinka ir mes"
Gegužė - "Judėjimas - tai gyvybė ir sveikata"
Birželis - Sveika šeima - sveikos visuomenės ląstelė"
Liepa - "Gamta - geriausias mūsų gydytojas"
Rugpjūtis - "Sveika ir laiminga branda"
Rugsėjis - "Sveika mokykla"
Spalis - "Sveika mityba - sveikatos šaltinis"
Lapkritis - "Mėnuo be žalingų įpročių"
Gruodis - " Kas toliau?"
vlmedicina.lt