Vakar vykusiame Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos Narkotikų kontrolės komisijos posėdyje konstatuota, kad būtina toliau kryptingai tęsti narkotikų vartojimo prevencijos ir žalos poveikio mažinimo programas, įtraukti į jas kuo daugiau gyventojų grupių ir pasirinkti originalesnius informacijos perdavimo būdus.
Pastaruoju metu uostamiestyje jaučiamas tam tikras sujudimas - į narkomanijos problemą dėmesį atkreipė miesto politikai, policija likvidavo ne vieną narkotikų platinimo tašką. Narkotikų kontrolės komisija pirmą kartą inicijavo švietimo įstaigų aplinkos patikrinimą siekdama išsiaiškinti narkotikų paplitimą mokyklose. Gavus įstaigų vadovų leidimus gruodį pasirinktose uostamiesčio ugdymo įstaigose naujos kartos testais buvo tiriama mokinių aplinka: specialiu lakmuso popieriumi tikrintos klasės, vaikų asmeniniai daiktai, mokymo priemonės, stalai ir kt. Po patikrinimo paaiškėjo, jog situacija švietimo įstaigose grėsminga, nes kai kuriose rasta kanapių, opiatų bei amfetamino pėdsakų. Narkotikų kontrolės komisijos nariai svarstė, jog tokius ugdymo įstaigų patikrinimus reikėtų vykdyti ir toliau.
Pasak komisijos pirmininkės Natalijos Istominos, užsienio šalių patirtis rodo, kad nuolat prevenciškai tikrinant mokyklas atskleidžiama tūkstančiai narkotikų vartojimo atvejų, o tai leidžia imtis veiksmingų priemonių užkirsti kvaišalams kelią į mokyklas.
Taip pat numatoma tęsti ankstyvosios prevencijos priemones, orientuojantis į tikslines įvairaus amžiaus gyventojų grupes, pradedant net nuo ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų supažindinimo su narkotikų plitimo grėsme.
Komisijos posėdyje aptartos ir žalos poveikio mažinimo programų vykdymas mieste. Pasak miesto Tarybos narės Lilijos Petrauskienės, sulaukiama daug skundų iš gyventojų, kurie jaučiasi nesaugūs ir nepatenkinti tuo, jog švirkštus nuo narkotikų priklausomiems asmenims dalinantys autobusiukai važinėja po visą miestą, o gyventojai priversti iš laiptinių vaikyti apsvaigusius žmones. Buvo pareikšta nuomonė, kad gal išvis nebereikėtų dalinti vienkartinių švirkštų narkomanams.
"Nutraukę šias žalos mažinimo programas, susilauktume bėdos. Imtų smarkiai plisti užkrečiamosios ligos, tarp jų ir AIDS", - taip šią iniciatyvą įvertino Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas Aleksandras Slatvickis.
Jolanta Beniušytė
ve.lt