Birželio 27 – liepos 1 dienomis Apeldoorne (Olandija) vyko 14-osios žmonių, gyvenančių persodintos širdies ar plaučių dėka, 14-osios sporto žaidynėse. Jose dalyvavo žmonės iš 20-ies Europos šalių. Gavę neįkainojamą gyvenimo dovaną žaidynių dalyviai rungėsi bėgimo, šuolio į aukštį bei į tolį, rutulio stūmimo, kamuoliuko metimo, plaukimo, tinklinio, maratono, biatlono, teniso bei stalo teniso, badmintono, golfo, petankės ir lenktynių dviračiais rungtyse.
Žaidynėse jau antrą kartą dalyvavo ir Lietuvos atstovas – 44-erių metų Rimvydas Vekerotas, 6 metus gyvenantis su persodinta širdimi. Prieš dvejus metus Švedijoje vykusiose žaidynėse Lietuvai atstovavo 26-erių Nerijus Maskolaitis, kuriam prieš metus buvo atlikta antra širdies transplantacija.
Žaidynių, kurios vyksta kas dvejus metus, tikslas – parodyti visuomenei, kad žmonės su persodintomis širdimis gali gyventi visavertį gyvenimą. Žaidynės prasidėjo iškilminga eisena per miestą. Kiekvienos šalies atstovai nešė savo šalies vėliavą. Džiugu, kad tarp jų plevėsavo ir Lietuvos trispalvė. Atidarymo ceremonijos metu kalbėjo Apeldoorno meras, valstybinių institucijų atstovai, Europos žmonių su persodintomis širdimis ir plaučiais federacijos pirmininkas Arnulf‘as Pohl‘is, kuris pacitavo prieš tai buvusio organizacijos vadovo Terry Mangan‘o žodžius: „Jei kiekvienas iš mūsų sunkios ligos atveju gali tikėtis sulaukti transplantacijos, kiekvieno iš mūsų pareiga būtų išreikšti pritarimą organų donorystei“.
Lietuvos asociacija „Gyvastis“, vienijanti žmones, gyvenančius persodinto inksto, širdies, kepenų, plaučių dėka, arba tuos, kurie laukia transplantacijos, pagerbdama donorus, išreikšdama pagarbą jų šeimos nariams priėmusiems sunkų sprendimą, primena, kad sunki liga, kai vienintelė galimybė gyventi yra kokio nors organo transplantacijos, gali ištikti kiekvieną. Pavyzdžiui, žaidynėse dalyvavusį Rimvydą širdies nepakankamumas ištiko po gripo komplikacijos. Todėl organų donorystės propagavimas – vienas svarbiausių „Gyvasties“ tikslų.
2009 metais „Gyvastis“ tapo Europos žmonių su persodintomis širdimis ir plaučiais federacijos nare stebėtoja. Kartu su lietuviais į europinę organizaciją „įsiliejo“ ir bulgarai, vengrai, čekai. Šiemet asociacijos „Gyvastis“ narė draugija „Dovanota širdis“ tapo pilnateise europinės organizacijos nare.
Žaidynėse Olandijoje dalyvavo 244 atstovai iš 20 Europos šalių. Dar apie 150 palaikė savo šalių sportininkus.
Porą mėnesių savarankiškai, be jokių trenerių pagalbos treniravęsis Rimvydas Vekerotas dalyvavo bėgimo (100 m) rungtyje. Nors ir neturėjęs galimybių specialiai pasiruošti žaidynėms Rimvydas pasirodė labai gerai. Iš aštuonių savo amžiaus grupės dalyvių (35-44 metai), būdamas pats vyriausias, dalyvis iš Lietuvos atbėgo penktas.
Jauniausias Olandijoje surengtose žaidynėse dalyvavęs sportininkas buvo 18-metis danas. Vyriausiasis – 73-erių metų dalyvis, atstovavo Vokietijai. Dar keletas veteranų atvyko iš Didžiosios Britanijos, Austrijos, Suomijos.
Žaidynių metu donorams pagerbti visi dalyviai sustojo į „Gyvenimo ratą“. Maratono rungtis (taip pat buvo skirta tiems, kurių dėka žaidynių dalyviai gali gyventi antrą gyvenimą.
Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 700 žmonių po įvairių organų (daugiausia inksto – 610 pacientų) transplantacijų. 44-iems persodintos širdys, 2-iems – plaučiai, maždaug 40-čiai – kepenys.
Nacionalinio transplantacijos biuro duomenimis, šių metų birželio 30 d. kokio nors organo ar ragenos transplantacijos laukė 577 žmonės.
239 pacientai laukė inksto arba inksto-kasos komplekso, 23 – širdies, 3 – plaučių, 4 – širdies-plaučių komplekso, 56 – kepenų, 252 – ragenų transplantacijų. Iš jų – 17 vaikų.
Kasmet žmonių, kurių savi organai nustoja funkcionuoti, atsiranda apie 350.
Mirusiųjų, galinčių būti organų donorais, artimieji labiausiai nelinkę dovanoti širdies. Pernai buvo 39 donorai, tačiau buvo atlikto tik 5 širdies transplantacijos. Palyginimui – 2011-aisiais buvo atliktos 69 inksto (vieno donoro inkstai gali būti persodinti dviem laukiantiems transplantacijos pacientams) ir 12 kepenų persodinimo operacijų.
vlmedicina.lt