Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Smegenų traumos įtaka asmenybei ir pažinimui

vlmedicina.lt | 2013-08-30 00:01:43

Amerikiečių mokslininkai žurnale „Neurology“ paskelbė duomenis apie tai, kad pasikartojanti smegenų trauma, kurią dažniausiai patiria sportininkai, gali turėti įtakos jų elgsenai, nuotaikai ir mąstymo galimybėms.

Kęstutis Jacikevičius
Pasak K. Jacikevičiaus, Lietuvoje diagnozuojami tik pavieniai lėtinės trauminės encefalopatijos atvejai. Redakcijos archyvo nuotr.

Lėtinės trauminės encefalopatijos simptomai

Dar ankstesnių studijų duomenimis, tiesioginis ryšis tarp sporto traumų ir progresuojančių smegenų pažeidimų, tarp jų - demencijos, yra.

Bostono universiteto mokslininkai tyrė 36 mirusių vyriškos lyties 17-98 metų amžiaus sportininkų smegenis. Didesnę dalį tiriamųjų sudarė futbolo, ledo ritulio, laisvųjų imtynių ar bokso  profesionalai ir mėgėjai. Visiems buvo diagnozuota lėtinė trauminė encefalopatija, sąlygojusi mirtį.

Lėtinė trauminė encefalopatija yra smegenų liga, susijusi su smegenų trauma. Ji dažniausiai nustatoma sportininkams.

Be to, tyrėjai kaupė papildomą informaciją iš šeimos narių apie  sportininkų gyvenimo būdą ir ligos istoriją, detalizuodami demencijos, mastymo, nuotaikos, atminties, elgesio, kognityvinių savybių kaitos požymius.

Didesnei daliai tiriamųjų - 22 sportininkams - lėtinė trauminė encefalopatija visų pirma pasireiškė elgesio ir nuotaikos problemomis. 91 proc., be to, suprastėjo atmintis ir mąstymo aštrumas. 11 sportininkų lėtinė trauminė encefalopatija pirmiausiai pasireiškė atminties ir mąstymo problemomis. 55 proc. jų taip pat buvo elgesio, o 64 proc. - nuotaikos pakitimai.

Tie, kuriems dominavo elgesio ir nuotaikos problemos, dažnai buvo choleriški (73 proc.), nekontroliuojami ( 64 proc.), agresyvūs (74 proc.) ar depresuojantys (86 proc.).

Tik trims iš visų tirtųjų sportininkų jokie aprašyti simptomai iki mirties nepasireiškė.

Mokslininkai mano, kad lėtinė trauminė encefalopatija gali pasireikšti dvejopai: elgesio/nuotaikos ir kognityvinių simptomų variantu.

Neretai, kai suaugusiems daugkartines smegenų traumas patyrusiems sportininkams diagnozuojama demencija, diagnozė nėra tiksli, nes simptomai analogiški lėtinei trauminei encefalopatijai ir Alzheimerio ligai.

Pabrėžiama, kad naujausi radiologiniai tyrimai padeda anksti diagnozuoti lėtinę trauminę encefalopatiją ir gyviems pacientams.

Diagnozuoti nelengva

„Lėtinė trauminė encefalopatija vystosi dėl dažnų nedidelių galvos smegenų traumų, kurios gali būti net be sąmonės praradimo. Kadangi ilgainiui vystosi struktūriniai pokyčiai smegenyse, jie išlieka visą gyvenimą. Todėl esantys sutrikimai išlieka visam gyvenimui, tik kartais žmogus gali prie jų prisitaikyti“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino gydytojas neurochirurgas medicinos mokslų daktaras Kęstutis Jacikevičius.

Diagnozuoti šią ligą, - pasakojo jis, - gana sunku. Tik žinant, kad žmogus ilgai užsiėminėja sportu ir gali dažnai patirti galvos traumas, ir radiologiniuose tyrimuose stebint atrofinius pokyčius galima įtarti lėtinę trauminę encefalopatiją.

„Kai tik ji įtariama, sportininkui reikėtų patarti nutraukti aktyvią sportinę veiklą, kadangi specifinio gydymo nėra. Todėl rekomenduotina vengti sportinių galvos traumų, naudoti apsaugas, po patirtų traumų daryti pertraukas sporte. Praktikoje su šia patologija dažniausiai susiduria sporto medicinos gydytojai ir neurologai, kai sportininkui vystosi minėti sutrikimai“, – teigė K. Jacikevičius.

Lietuvoje nėra labai populiarios tokios sporto šakos, kurios dažnai veda link lėtinės trauminės encefalopatijos (pvz., amerikietiškas futbolas, ledo ritulys, boksas), todėl dažniausiai diagnozuojami tik pavieniai atvejai.

Šaltinis:

Visit our neurology / neuroscience section for the latest news on this subject.

Clinical presentation of chronic traumatic encephalopathy published in the journal Neurology, 21 August 2013.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų