Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Smegenų stimuliacija – mokymosi efektyvumui

vlmedicina.lt | 2015-07-23 14:00:49

Smegenų stimuliacijos terapijos susideda iš tam tikrų smegenų regionų aktyvavimo ar “prisilietimo” prie jų, naudojant elektrinius impulsus, magnetus, implantus. Daugiausiai medicinos istorijoje ištyrinėta yra elektrokonvulsinė terapija. Egzistuoja ir nervus vagus stimuliacija, pasikartojanti transkranialinė magnetinė stimuliacija, magnetinė širdies smūgio terapija, gilioji smegenų stimuliacija ir daugelis kitų, dar eksperimentinių modelių. Smegenų stimuliacijos terapijos paskirtis plati – gydyti psichines būkles, kaip depresija, širdies smūgis, lėtinis skausmas.

Moksleivė
© Fotolia.com asociatyvioji nuotr.

Šiuo metu mokslininkai daug kalba apie giliąją smegenų stimuliaciją. Ji paremta vadinamuoju neuroplastiškumu – natūraliu smegenų gebėjimu išmokti naujus dalykus ir greitai prisitaikyti prie to. Juk netgi senatvėje pradėjus mokytis kalbos ar pradėjus treniruotis, smegenų struktūra pasikeičia, sustiprėja kognityvinės funkcijos.

Ir nors gilioji smegenų stimuliacija pastaruosius dešimtmečius naudojama įvairiomis formomis, mokslininkai ir toliau bando iš šio metodo išpešti kuo daugiau naudos. Štai Australijoje esančio Monash universiteto mokslininkai ne per seniausiai atliko vieną tyrimą.

Giliosios smegenų stimuliacijos metu naudojamas pulsavimas. Mokslininkai tyrė įvairius to pulsavimo intervalus ir tų intervalų poveikį mūsų smegenims. Ypač gebėjimui greitai ir lengvai ko nors naujo išmokti.

Mokslininkai pasitelkė giliosios smegenų stimuliacijos metodą, vadinamą transkranialine pulsuojančios srovės stimuliacija. Pulsavimas vyksta tarp dviejų elektrodų, pulsavimą galima “įjungti” ir “išjungti”.

Tyrimo autorius daktaras Shapour Jaberzadeh teigia, kad ši giliosios smegenų stimuliacijos atmaina suteikia daugiau galimybių smegenims susidoroti su informacija, ko nors išmokti, o intervalai tarp pulsavimų tam yra taip pat svarbūs. Kuo tie intervalai yra trumpesni, tuo stipriau paveikiamas smegenų jaudrumas ir galimybės. Palyginti su kitais dviem populiariais metodais, kaip transkranialinė kintančios srovės stimuliacija arba transkranialinė tiesioginės srovės stimuliacija, šis metodas efektyvesnis.

Shapuor Jaberzadeh teigia, kad kai mes ko nors mokomės, naudodami judesius, tarkim, mokomės groti pianinu, mūsų smegenys plastiškėja ir kuo toliau, tuo labiau mokymosi procesas efektyvėja. Tačiau naujoji giliosios smegenų stimuliacijos atmaina palengvintų bet kokį mokymosi procesą bet kokiomis sąlygomis – susidarytų palanki terpė teigiamiems ir tinkamiems smegenų pokyčiams. Išmoktume greičiau, daugiau, efektyviau.

It to būtų negana, mokslininkai tikisi, kad šis metodas bus toks pat efektyvus ar net efektyvesnis už kitus panašius metodus, gydant širdies smūgį, psichines ligas, lėtinius skausmus.

Šaltinis:

Jaberzadeh S, Bastani A, Zoghi M, Morgan P, Fitzgerald P. Anodal Transcranial Pulsed Current Stimulation: The Effects of Pulse Duration on Corticospinal Excitability. PLOS ONE. 2015.


Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų