Japonijoje atliktas tyrimas įrodė, kad laikas, kada vėžio diagnostikai buvo būtina paimti naviko medžiagos mėginį ir jį ištirti po mikroskopu, jau tampa praeitimi. Endoskopinio ir mikroskopinio tyrimo kombinacija patikimai nustato ligą. Japonai pritaikė naują metodą, vadinamą siaurų spindulių endoskopija (angl. „narrow band imaging“ -NBI). Tai naujas optinio vaizdo apdorojimo metodas, gerai išryškinantis gleivinės paviršiaus struktūrą ir kraujagyslių tinklą.
Efektyvumas – 90 proc.
Tyrime dalyvavo 1365 pacientai, kuriems anksčiau jau buvo nustatytas ir endoskopiniais metodais pašalintas ankstyvas skrandžio vėžys. Randomizuotas prospektyvinis tyrimas analizavo standartinės endoskopijos ir siaurų bangų endoskopijos su padidinimu efektyvumą tiriant iki 1 cm dydžio skrandžio darinius.
Visi pacientai ištirti standartine endoskopija, po to randomizuoti į siaurų bangų ir standartinės endoskopijos grupes. Iš visų į tyrimą įtrauktų pacientų randomizuoti 362, kuriems nustatytas iki 1 cm dydžio navikas. Kiekvienoje grupėje nustatyta po 20 skrandžio vėžio atvejų. Standartinės šviesos endoskopijos diagnostinis tikslumas buvo 65 proc., siaurų bangų endoskopija diagnozę nustatė 90 proc. tikslumu. Taigi skirtumas statistiškai reikšmingas.
Tyrimo specifiškumas taip pat buvo ženkliai didesnis siaurų bangų endoskopijos grupėje (94 proc. ir 68 proc.). Tiriant siaurų bangų endoskopija tyrimas užtruko 30 sekundžių ilgiau nei standartinė endoskopija.
Taikomas jau penkerius metus
Gastroenterologas Žilvinas Šukys „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, kad siaurų spindulių endoskopija Klaipėdos universitetinėje ligoninėje taikoma jau penkerius metus.
„Kitaip jis dar vadinamas mėlynosios šviesos endoskopiniu tyrimu, nes jis atliekamas atskiriant skirtingas spalvas, ir tam tikra spalva parodo paviršinius skrandžio gleivinės defektus, pakitusią kapiliarų struktūrą, - aiškino gydytojas. – Naviko spalva pažymima kitokia spalva nei skrandžio gleivinės. Kadangi po endoskopinio tyrimo atliekama biopsija, po tikslesnės diagnozės galima ir biopsiją tikslingiau atlikti. Šis tyrimas padeda nustatyti konkretų vėžio tipą, nustatyti konkrečias vėžines ląsteles“.
Klaipėdos universitetinėje ligoninėje per metus biopsijų atliekama tūkstančiais, bet, pabrėžė Ž. Šukys, kadangi šis tyrimas taikomas ne vien skrandžio vėžiui diagnozuoti, jis negalįs įvardinti tikslių skaičių.
„Vakarų Lietuvos medicinos“ konsultantas pritarė japonų mokslininkų išvadoms, kad siaurų spindulių endoskopija yra efektyvesnė už standartinę šviesos endoskopiją. „Visos naujos endoskopinės aparatūros dabar turi šią siaurų spindulių programą“, - sakė gastroenterologas.
vlmedicina.lt
Šaltinis
Ezoe Y. Magnifying Narrowband Imaging Is More Accurate than Conventional White-Light Imaging in Diagnosis of Gastric Mucosal Cancer. Gastroenterology. 08/2011