Antradienis, 2025.05.06
Reklama

Skiepų nuo pneumokokinės infekcijos svarba nepakankamai įvertinama

2012-01-12 23:55:18

Infekcinių ligų aktualijas ir naujausius tyrimus vykdantis Roberto Kocho institutas Vokietijoje jau nuo 2010 metų siūlo vaikus nuo dviejų savaičių iki dvejų metų skiepyti 13-valente pneumokokine vakcina. Tas pats pasiūlymas galioja ir vyresniems nei 50 metų asmenims.

 Paskiepytieji rečiau serga plaučių uždegimu

© Fotolia.com

Pastaruoju metu pasirodė ir 23-valentė polisacharidinė vakcina, kuri saugo nuo daugiau nei 90 proc. visų infekciją galinčių sukelti pneumokoko tipų. Šių vakcinų efektyvumas įrodytas daugeliu klinikinių tyrimų. Pagal instituto naujus pasiūlymus, kiekvienas vyresnis nei 60 metų asmuo turėtų periodiškai skiepytis nuo pneumokokinės infekcijos.

 

Bakterija pneumokokas, - informavo  UAB „Mano šeimos gydytojas“ direktorė ir šeimos gydytoja Rūta Radzevičienė - gali sukelti ir plaučių uždegimą, ir sinusitą, ir ausų uždegimą, ir meningitą.

Neseniai paskelbtos japonų studijos, įtraukusios daugiau nei 1000 pacientų, duomenimis, skiepijant vyresnius nei 55 metų asmenis efektyviai sumažinamas susirgimų plaučių uždegimu dažnis. Paskiepytų asmenų grupėje per 2 metų laikotarpį stebėta 14 plaučių uždegimo atvejų, skiepų negavusių grupėje tokių atvejų buvo 37, iš jų 13 baigėsi mirtimi. Tarp paskiepytų pacientų mirties atvejų neužregistruota.

Amžius kalbant apie plaučių uždegimo riziką dažnai pakankamai neįvertinamas. Būtent vyresnio amžiaus asmenys dažniau serga plaučių uždegimu ir mirtingumas šioje amžiaus grupėje kur kas didesnis, pasitaiko kur kas daugiau sunkių komplikacijų.

Skiepai nepopuliarūs

„Aš mėgstu šį skiepą,  rekomenduoju jį dažnai  sergantiems vaikams, sergantiems astma ar kitomis ligomis, kurioms esant yra didelė rizika susirgti ir pneumokokine infekcija. Mano praktikoje paskiepyti vaikai plaučių uždegimu nebeserga. Skiepas išsivysčiusiose pasaulio šalyse rekomenduojamas ir vyresniems kaip 60 metų žmonėms, tačiau lietuviai, gyvenantys iš 600 litų pensijos, į save tokių pinigų neinvestuoja“, - apgailestavo R. Radzevičienė.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Rūta Ščerbavičienė informavo, jog skiepai nuo pneumokokinės infekcijos Lietuvoje nėra labai populiarūs. Štai Klaipėdos apskrityje 2010 metais buvo paskiepytas 21 kūdikis iki 1 metų, 283 vaikai ir paaugliai nuo 2 iki 17 metų ir 173  vyresni nei 18 metų suaugusieji. Daugiausia apskrityje skiepijasi uostamiesčio gyventojai.

„Vaikai iki 2 metų skiepijami konjuguota, vyresni - 23-valente polisacharidine vakcina“, - sakė specialistė.  Jos manymu, tokius mažus skiepijimo skaičius lemia tai, kad gydytojai menkai pacientus informuoja apie galimybę pasiskiepyti, žmonėms trūksta informacijos.

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro Profilaktikos skyriaus vedėja Audronė Renkauskienė pritaria, jog žmones nuo šių skiepų atbaido ir didelė jų kaina.

„Vakcina, skiriama nuo dvejų metų vaikams ir suaugusiesiems kainuoja 88,30 lito. Naujos efektyvios pneumokokinės vakcinos „Synflorix“, kuria skiepijami vos gimę kūdikiai ir kelis kartus pakartotinai iki penkerių metų, dozės kaina siekia net 128,28 lito“, - informavo ji.

Pokalbininkių turimais duomenimis, vaikų vakcinavimą nuo pneumokokinės infekcijos žadama įtraukti į nemokamų skiepų kalendorių.

vlmedicina.lt

 

Šaltiniai

Epfehlungen der STIKO am Robert-Koch-Institut, 2011. Epidem Bull 2011:30:275-94

Maruyama T et al. Efficacy of 23-valent pneumococcal vaccine in preventing pneumonia and improving survival in nursing home residents: double blind, randomised and placebo controlled trial. BMJ 2010: 340

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pasiruoškime vasarai: kaip sustiprinti organizmą ir birželį pasitikti žvaliai?
Artėjant vasarai, norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energij...
Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyvias medžiagas
Smalsumas, noras pritapti, draugų įtaka, nerimas, stresas. Tai tik kelios priežastys, kodėl vaikai ir paaugliai pradeda...
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų