Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Skausmo malšinimas: kaip padėti, o ne pakenkti

Viktorija Mitkutė | 2018-01-26 12:43:15

Kai suskausta galvą ar dantį, dažnas lietuvis ilgai negalvojęs iš savo gausios namų vaistinėlės skuba traukti vieną po kitos įvairių vaistų pakuotes. Ne vienas net nesusimąsto, kad pirmiausia derėtų išsiaiškinti skausmo priežastis, o ne pulti skausmo malšinti pirmais po ranka papuolusiais vaistais.

© Graphicstock.com

Savigydos čempionai

Statistika negailestinga: vienas Lietuvos gyventojas pernai vidutiniškai suvartojo penktadaliu daugiau vaistų nei 2011-aisiais. Tūkstančiui šalies gyventojų kasdien tenka 1 056 dozės, o kiekvienas gyventojas vidutiniškai kasdien išgeria daugiau kaip vieną vaisto dozę – penktadaliu daugiau nei prieš penkerius metus.

Kasdien Lietuvoje parduodama beveik 200 tūkst. vaistų pakuočių, bet tik du trečdalius jų sudaro receptiniai vaistai, kuriuos skiria gydytojas. Kitus įsigyjame savo nuožiūra. Tad turime pripažinti – esame tikri savigydos čempionai.

Stebėdami šias tendencijas sveikatos specialistai įspėja, kad ne visuomet vaistai vartojami atsakingai, atsižvelgiant į gydytojų skirtą gydymą bei vaistinių preparatų derinimo rekomendacijas. Dažnai, užuot sau padėję, galime ir pakenkti.

Skirtumai, kuriuos būtina žinoti

Itin dažnai lietuviai piktnaudžiauja skausmui malšinti skirtais vaistais. Jie nekreipia dėmesio į nurodymus, kam jie skirti ir kaip tinkamai juos vartoti, nors ši informacija pateikiama vaistų nuo skausmo informaciniuose lapeliuose. Pavyzdžiui, žodžiai „steroidinis“, „nesteroidinis“ ar „homeopatinis“ vaistas dažnam žmogui skamba tarsi kosmose augančių gėlių pavadinimai, nors skiriasi ir jų sudėtis, ir vartojimas.

Paklausta, kokie šių vaistų skirtumai ir poveikis, „Eurovaistinės“ farmacininkė Regina Molotkova atsakė, kad steroidai – veiksmingi vaistai nuo uždegimo, tačiau jie turi būti kruopščiai parenkami, atsižvelgiant į tai, kokia liga sergama. „Labai svarbu rasti pusiausvyrą tarp gydymo steroidais naudos ir rizikos. Šie vaistai dažniausiai yra receptiniai ir juos paskiria gydytojas, kuris visapusiškai įvertina paciento sveikatą ir tai, koks bus vaistų poveikis konkrečiam pacientui“, – teigia ji.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – pacientams labiausiai žinoma receptinių ir nereceptinių vaistų nuo skausmo grupė. Šiai grupei priklauso visiems puikiai žinomi preparatai – paracetamolis, aspirinas, ibuprofenas, naproksenas, ketoprofenas ir kiti.

„Trečioji grupė – homeopatiniai vaistai, kurių veikimo principas – nuo ko susirgai, tuo ir gydykis. Medžiaga, nuo kurios didelėmis dozėmis susergama, mažomis dozėmis galima išgydyti, o veikliosios medžiagos koncentracija homeopatiniuose vaistuose yra itin maža“, – aiškina farmacininkė.

Kalbėdama apie tai, kokiomis taisyklėmis reikėtų vadovautis renkantis vaistus nuo skausmo (dantų, galvos ar raumenų), R.Molotkova sakė, kad jeigu skausmas ūminis ir trumpalaikis, t. y. trunka trumpiau nei savaitę ir pacientas neturi jokių sveikatai reikšmingų rizikos veiksnių, tuomet didelio skirtumo, kurį nesteroidinį vaistą nuo uždegimo pasirinkti, nėra.

„Tokiais atvejais žmogus dažniausiai renkasi vaistą pagal jo turimą vartojimo patirtį ar kainą. Tačiau į kai kuriuos dalykus būtinai reikėtų atsižvelgti: kam skirtas vaistas – vaikui ar suaugusiajam, kokie paciento rizikos veiksniai, ar jau yra buvę virškinamojo trakto pažeidimų“, – pabrėžia farmacininkė.

Anot jos, taip pat reikėtų pasidomėti, kaip tinkamai vartoti vaistus, prisiminti gydytojo ar vaistininko rekomendacijas ir būtinai perskaityti pakuotėje esantį informacinį lapelį. Taip išvengsime pavojaus suvartoti netinkamą vaisto dozę (per mažą ar per didelę), be to, prisiminsime, kas kiek laiko reikėtų vartoti vaistą bei kokia galima jo sąveika su maistu ar gėrimais. Vaikams skausmui malšinti paprastai taikomi skysti preparatai (suspensijos) ar tirpios granulės, o suaugusiesiems – dažniausiai tabletės.

Žmogus, kuris turi rimtesnių sveikatos problemų, neturėtų pats rinktis vaisto skausmui malšinti.

„Sudėtingais atvejais paciento būklę turi ištirti gydytojas ir paskirti tinkamą bei efektyvų kompleksinį gydymą“, – mėgstančiuosius gydytis savarankiškai įspėja pašnekovė.

Saiko pamiršti nevalia

Skausmas – nemalonus ir varginantis pojūtis. Jis priverčia atidėti suplanuotus darbus, kenkia gyvenimo kokybei, tad daugelis tikisi, kad pasirinkti vaistai bus efektyvūs ir skausmas atlėgs labai greitai. Nesulaukę tikėto efekto, skuba bandyti vis naujus preparatus. Tačiau ar malšinant skausmą galima derinti kelių rūšių vaistus, o jei galima – į ką reikėtų atsižvelgti?

„Norint numalšinti ne itin stiprų galvos, dantų ar menstruacijų skausmą, reikėtų pasirinkti vieną vaistinį preparatą nuo skausmo ir jį vartoti taip, kaip rekomendavo gydytojas ar vaistininkas. Pavyzdžiui, populiarius skausmą malšinančius vaistus, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos ibuprofeno, reikėtų vartoti po vieną tabletę tris kartus per parą (kas aštuonias valandas). Vaistus rekomenduojama vartoti valgio metu arba po jo. Renkantis keletą tos pačios nesteroidinių vaistų nuo uždegimo grupės preparatų, didėja sąveikos ir nepageidaujamo vaisto poveikio tikimybė. Be to, atsiranda pavojus perdozuoti minėtų vaistų“, – atsako R.Molotkova.

Pasak farmacininkės, jei skauda galvą, galima rinktis ibuprofeno ir paracetamolio derinį. „Kiek stipresnis už ibuprofeną yra diklofenakas, kurį visuomet reikėtų gerti valgio metu, kad jis nedirgintų skrandžio. Efektyviai skausmą mažina ir paracetamolio, kodeino bei kofeino derinys, bet visus vaistus reikėtų rinktis itin atsakingai ir vartoti racionaliai bei mažiausią galimą laiką“, – pabrėžia ji.

Pasak specialistės, dažniausiai žmonės, savarankiškai pasirinkę vaistus nuo skausmo, vartoja per mažą ar per didelę dozę, nesilaiko rekomenduotų laiko intervalų, geria vaistus netinkamu metu. „Reikėtų prisiminti, kad dažniausiai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo vartojami valgio metu arba po valgio“, – pabrėžia pašnekovė.

Skausmą malšina, bet…

Išgirdę apie pašalinį vaistų nuo skausmo poveikį, daugelis atlaidžiai šypteli: „Juk tai tik maža trumpai veikianti tabletė“, bet iš tiesų nuskausminamieji vaistai gali sukelti labai nemalonių pojūčių ar negalavimų.

Dažniausias nepageidaujamas šios grupės vaistų poveikis – rizika, kad gali atsirasti virškinamojo trakto pažeidimų ir opų. Dažnai pasireiškiantis šalutinis poveikis – nesunkus ir greit praeinantis galvos svaigimas, zvimbimas ausyse, skysčių susilaikymas ir edema, pykinimas, vėmimas, pilvo skausmas arba diegliai, apetito praradimas, vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas, egzantema (išplitęs bėrimas raudonomis dėmėmis).

Rečiau pasitaiko šis skausmą malšinančių vaistų pašalinis poveikis: nemiga, dirglumas, hipertenzija, širdies nepakankamumas, astmos priepuolis, skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa (ji gali kraujuoti arba prakiurti), kraujavimas iš virškinimojo trakto, vėmimas arba tuštinimasis krauju, žarnų uždegiminė liga, burnos gleivinės uždegimas, kepenų funkcinių rodiklių pablogėjimas. Specialistė primena, kad tokiu atveju reikėtų elgtis taip, kaip nurodyta vaisto informaciniame lapelyje: nutraukti jo vartojimą, o dėl galimybės vartoti tuos vaistus ateityje būtinai pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Padėti sau galima ne tik vaistais

Farmacininkė R.Molotkova atkreipia dėmesį, kad jei jaučiamas nestiprus skausmas, nereikėtų skubiai ieškoti vaistų: „Iš pradžių siūlyčiau išbandyti natūralias veiksmingas priemones ar paprasčiausiai pailsėti, o jeigu skausmas nepraeina per kelias valandas – išgerti vieną tabletę. Tam, kad negalavimą įveiktumėte greičiau, gerkite daug skysčių, vartokite skausmą mažinančius maisto papildus su B grupės vitaminais. Taip pat verta išbandyti kai kurias procedūras, pavyzdžiui, akupunktūrą, masažą, o kai kada gali padėti ir meditacija ar joga“, – teigia pašnekovė.

Kenčiantiesiems nuo migrenos specialistė pataria atkreipti dėmesį į tai, kokie dirgikliai ją sukelia, ir jų vengti, o besiskundžiantiesiems nugaros skausmais rekomenduoja daugiau dėmesio skirti fiziniam aktyvumui. „Efektyviai gali padėti fizioterapija, pilateso treniruotės ar joga. Dirbantiesiems sėdimą darbą skausmo išvengti padeda kasdieniai fiziniai pratimai. Taip pat reikia įsitikinti, kad sėdite ant tinkamos kėdės, o kompiuteris yra akių lygyje. Be to, raumenis padės atpalaiduoti magnio turintys maisto papildai“, – sako farmacininkė.

Ji primena, kad visuomet geriau stengtis ieškoti ir šalinti skausmą sukeliančius veiksnius, o ne spontaniškai griebtis vaistų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Ligos ir sveikata
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų